DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3077720,12%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başbakan Üstel, Dilekkaya-Gaziköy yolunda incelemelerde bulundu: ‘Çarşamba günü yolda altyapı çalışmaları başlayacak’
  • Kıbrıs Volkan
  • Güncel
  • Başbakan Üstel, Dilekkaya-Gaziköy yolunda incelemelerde bulundu: ‘Çarşamba günü yolda altyapı çalışmaları başlayacak’

Başbakan Üstel, Dilekkaya-Gaziköy yolunda incelemelerde bulundu: ‘Çarşamba günü yolda altyapı çalışmaları başlayacak’

ABONE OL
21 Ekim 2022 12:40
Başbakan Üstel, Dilekkaya-Gaziköy yolunda incelemelerde bulundu: ‘Çarşamba günü yolda altyapı çalışmaları başlayacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Ünal Üstel, bazı sıkıntılardan dolayı yapım çalışmaları duran Dilekkaya–Gaziköy Yolunda incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı…

Başbakan Üstel’e Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Değirmenlik Belediyesi Başkanı Ali Karavezirler ve bazı bürokratlar eşlik etti.

Yol ile ilgili bilgileri paylaşan Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Yeşil, Şubat 2021’de 332 kilometrelik köy yollarının yapımıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında protokol imzalandığını hatırlatarak bu kapsamda 90 kilometrelik köy yollarının tamamlandığını söyledi.

Yeşil, proje kapsamında Dilekkaya yolu üzerinde 14.2 kilometrelik yolun 12.5 kilometresinin bitirildiğini, 1.7 kilometresinin ise beklemede olduğunu kaydetti.

Bölgede yapılan kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili mahkemeye başvuran üç aileyi temsil eden Avukat Yusuf Kahyalar da birkaç aydır Dilekkaya – Gaziköy arasındaki yolun yapımı ile ilgili kamulaştırmadan kaynaklı bir takım problemler yaşandığını, bundan dolayı da mahkemede devam eden bazı davalar bulunduğunu söyledi.

Başbakanın ilk günden beri konunun üzerine eğildiğini ve toplantılar yapıldığını ifade eden Kahyalar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz nezninde de bir çok görüşme gerçekleştiğini ve bugün bu noktaya gelinmesinde Başbakan Üstel ve Tarım ve Doğal kaynaklar Bakanı’nın çok ciddi katkıları bulunduğunu dile getirdi.

Kahyalar, “Bugün itibariyle biz davacı aileleri temsilen avukat olarak bu yolun açılması ve bir an önce yapılması hususunda büyük ölçüde uzlaşı sağladık. Kısa bir süre içerisinde davaların geri çekilmesi veya ara emrinin bertaraf edilmesi ile ilgili girişimlerde yapılacaktır. Böylelikle Dilekkaya halkının da problemi çözülecektir” diye konuştu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da üçlü koalisyon olarak hükümete geldiklerinde ülkede karayolları ile ilgili üç tane sıkıntı bulunduğuna dikkati çekerek, bunların Güzelyurt- Lefke Yolu, Girne- Alsancak Yolu ve Gaziköy -Dilekkaya Yolu olduğunu belirtti.

Güzelyurt–Lefke yolunun ara emri dolayısıyla yıllardır bitirilemediğini ancak yapılan girişimler neticesinde ara emrinin kalktığını ve yolu kullanıma açtıklarını belirten Arıklı, Girne Alsancak Yolunun da Başbakan’ın ciddi katkı ve Maliye Bakanlığı’na yaptığı baskılar neticesinde gerekli kaynak ayrılarak ihaleye çıkıldığını ve yılbaşından önce bitirilmiş olacağını söyledi.

Dilekkaya yolunun ise 1.7 kilometrelik bir mesafede alınan ara emirleri nedeniyle bir türlü kullanıma açılamadığını ifade eden Bakan Arıklı, burada da Başbakan Ünal Üstel ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un ciddi girişimleriyle varılan uzlaşı neticesinde ara emrinin kalktığını ve yolun yapımına devam edileceğini anlattı.

Arıklı “Dilekkayalılar çok sıkıntılıydı, hatta protesto ettiler,bizi sandığa gitmemekle tehdit ettiler. Haklılar da çünkü bu yol 21’inci yüzyılda bizim insanımıza yakışmıyor ama elimizde olmaya nedenlerle bu yol gecikti. Mal sahipleri haklı, neticede bir uzlaşıya varıldı. Stabilize işleri başlayacağını ancak asfalt olmadığı için asfalt çalışmaları 15 Kasım’dan sonra yapılacak” dedi.

Başbakan Ünal Üstel de geçmişten biriken sorunları çözmek için koalisyon ortakları ile birlikte hareket ettiklerini ifade ederek, halkın daha rahat yaşaması, daha güvende seyahat edebilmesi ve daha iyi günler geçirmesi için bu çalışmaları yaptıklarını anlattı.

2012’de ihalesine çıkılan ve o günden sonra kurulan hükümetlerde çözüm bulamayan Alsancak yolunun yapım çalışmalarını başlattıklarını ve yine 2012’de ihalesine çıkılan Lefke Güzelyurt Yolunu bitirdiklerini kaydeden Üstel, “Hükümeti kurduğumuz günden beri reform ve icraat yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Üstel kimsenin cesaret edemediği ve 2008 yılından beridir yarım kalmış Belediyeler Reformu Yasası’nın önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan geçirileceğini de belirterek, yaklaşık 12-13 yıldır bekleyen Organize Sanayi Bölgeleri Yasa Tasarısı’nın geçtiğimiz Pazartesi günü Meclis’ten geçirildiğini, önümüzdeki günlerde ise Hal Yasası’nın Meclis’ten geçirileceğini söyledi.

Üstel, Hal Yasası’nın Meclis’ten geçmesiyle birlikte ülkede hem yerli hem de yurtdışından gelen meyve sebze gibi ürünlere bir denetim getirileceğini kaydetti.

Uzun zamandır çözüm bekleyen Gaziköy-Dilekkaya yoluna çözüm getirdiklerini de belirten Başbakan Üstel, istimlak ile ilgili sorun yaşayan vatandaşlarla genişletilmiş bir toplantı yaptıktan sonra soruna çözüm bulduklarını söyledi.

Üstel “Vatandaşlarımız kendi açılarından haklı bütün geçimini tarımdan karşılıyor dolayısıyla 2-3 metre yol genişlediği zaman arazilerden alınıyor. Bazı insanımızın da istimlak edilen yerde bazı tacizlere uğradılar onlar da gurur yaptılar onlarla sohbet ettik ve kendilerini rahatlattık. Dilekkaya halkı da uzun zamandan beridir ki bu yolda yaşanan sıkıntıdan dolayı bir takım hareketler ortaya koyuyorlar, haklıydılar çünkü seyahat etmek bu yolda zorlaştı ama dün yaptığımız anlaşma neticesinde ve bunun çözümü olması için herkes katkı koydu. Belediye başkanımız da katkı koydu. Bu mutlu sona ulaştık” diye konuştu.

Başbakan Ünal Üstel, Çarşamba günü yolda altyapı ve stabilize çalışmalarına başlanacağını, 15 Kasım’dan sonra asfaltlama çalışmaları yapılacağını açıkladı.

Yolun tamamlanmasıyla, bölgede yaşayan veya bölgeyi ziyaret edenlerin daha rahat ve güvenli bir şekilde seyahat etme imkanı bulacağını söyleyen Başbakan Üstel, “Bu güzel bir dayanışma örneği oldu, birlik beraberlik içerisinde hareket ettiğimiz zaman mutlu sona ulaşırız inşallah bundan sonraki sorunlu yerlerimizi de konuşarak ve istişare ederek çözüm buluruz” dedi. BRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.