Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Başbakan Üstel:Kıb-Tek konusunda Sayıştay raporunu bekliyoruz. Kabinede değişiklik olmayacak

Başbakan Ünal Üstel, Kıb-Tek ile ilgili olarak Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun çalışmalarını büyük ölçüde tamamladığını, bu konuda Sayıştay’ın raporunun beklendiğini belirtti. Başbakan Üstel, kabinede yakın zamanda değişiklik yapmayı planlamadığını da kaydetti. Başbakan Üstel, Lefkoşa’da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyerek güncel gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. “Kıb-Tek’e yakıt alımı ile ilgili olarak verilen tekliflerin, ihalesiz alımlara kıyasla […]

16 Eylül 2022 - 15:13 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi. A+A-

Başbakan Üstel:Kıb-Tek konusunda Sayıştay raporunu bekliyoruz. Kabinede değişiklik olmayacak

Başbakan Ünal Üstel, Kıb-Tek ile ilgili olarak Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun çalışmalarını büyük ölçüde tamamladığını, bu konuda Sayıştay’ın raporunun beklendiğini belirtti.

Başbakan Üstel, kabinede yakın zamanda değişiklik yapmayı planlamadığını da kaydetti.

Başbakan Üstel, Lefkoşa’da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyerek güncel gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

“Kıb-Tek’e yakıt alımı ile ilgili olarak verilen tekliflerin, ihalesiz alımlara kıyasla çok düşük olduğunun” belirtilerek, “devletin uğratıldığı zararın sorumlusunun kim olduğunun” sorulması üzerine Üstel, bu konuda açıklamalarda bulundu.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun Kıb-Tek ile ilgili olarak yaptığı incelemeyi tamamladığını aktaran Üstel, Sayıştay raporunu beklediklerini söyledi. Üstel, Sayıştay’ın da raporunu hızlı şekilde tamamlamasını talep ettiklerini kaydetti.

Ülkede yakıt sıkıntısı nedeniyle elektrik kesintilerinin yaşandığı döneme de değinen Başbakan Üstel, eski Maliye Bakanı Sunat Atun’un, Hac için ülkeden ayrılığı günlerde büyük bir krizle karşı karşıya kalındığını ve elektriksiz kalmamak için pahalı yakıt almak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Yakıt krizinin yaşanmasına sebep veren firmalarla, pahalı yakıt sağlayan firmaların kimlere ait olduğunu incelediğinde karşılaştığı tablo karşısında şaşırdığını, zira bu firmalarda ortak ilişkilere ve isimlere rastladığını belirten Başbakan Üstel, Teknecik’e ancak 12 bin tonluk gemilerin yanaşabildiğini, Akdeniz çanağında 12 bin tonluk gemilere kimin sahip olduğunun da bilindiğini aktardı.

Yine yakıt krizinin yaşandığı aynı dönemde, yakıt için anlaşılan bir şirketin gemisinin 2 gün boyunca Marmara’da demirlediğini, kaptanın telsiz ve telefonlarını kapattığını anlatan Üstel, Türkiye’den de bu konuda yardım talep ettiklerini ve Sahil Güvenlik’in duruma müdahale ettiğini söyledi. Üstel, kaptanın “Kıbrıs’a gitmem” diye diretmesi üzerine, geminin sahibi olan şirketin kaptanı değiştiğini ve geminin ancak bundan sonra Teknecik’e yanaştığını kaydetti. Üstel, tüm bu ilişkilerin sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Üstel, yüzer santrallerle ilgili de önümüzdeki dönemde biri Türkiye, diğer Kuveyt’ten olmak üzere iki firmadan teklif alacaklarını da ifade etti.

-İhale yasası değişmeli

İhale yasasının da değişmesi gerektiğini ve değiştirileceğini söyleyen Üstel “Örneğin Girne Hastanesi ile ilgili olarak ben Sağlık Bakanı iken ilk açılan ihale 20 milyon civarıydı. Bu miktar sonraki dönemde 60 milyon civarına, şimdi ise 270 milyon civarına yükseldi. Daha da sonuçlanmadı. Müteahhitlerin de haklı oldukları noktalar var. Aradaki maliyet artışı çok büyük. Bu ihale yasasını değiştirmemiz lazım” dedi.

– Kabinede değişiklik yok

Kabinede yeni bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin soruya “yeni bir değişiklik şu anda düşünmüyoruz” yanıtını veren Üstel, yerel seçimler nedeniyle 2023 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin muhtemelen Ocak ayına kalacağına işaret etti.

-Ercan Havalimanı’nı 15 Kasım’da açmayı hedefliyoruz

Ercan Havalimanı’nı 15 Kasım’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle açmayı hedeflediklerini anlatan Başbakan Üstel, Meriç köyünden yeni bir elektrik hattı çekilmesi gerektiğini, bunun maliyetinin de 35 milyon TL olduğunu kaydetti. Üstel, telin dışında kalan kısmın maliyetinin devlet, telin içindeki kısmın maliyetinin inşaatı yapan şirket tarafından karşılanacağını ifade etti.

– Sınır kapılarındaki çalışmalar

Sınır kapılarındaki çalışmaları sürdürdüklerini de anlatan Üstel, Beyarmudu ve Metehan’da geçişleri kolaylaştırmak için çalışmalar yapıldığını söyledi. Ledra Palas kapısında sınırlı da olsa araç geçişi yapılması, Haspolat’tan ticari geçişler için kapı açılması gibi önerileri de ilettiklerini kaydeden Başbakan Üstel, bu önerilerine henüz Rum kesiminden yanıt alamadıklarını vurguladı.

– -KDV indirimi için çalışma

Temel gıda ürünlerinde KDV indirimi için çalışma yapıldığını da aktaran Başbakan Üstel, buna karşılık lüks ürünlerde KDV artışı yapılacağını belirtti. Üstel, “amacımız vatandaşı bir nebze olsa rahatlatmak” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor Esnaf emirname tartışmalarının sona erme...

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi… Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi… Esna...

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için y...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler k...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendir...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faa...

Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı ...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27’nci Dönem 6’ncı Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıylaMeclis Başkanı Mustafa Şentop konuşm...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor Esnaf emirname tartışmala...

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatanda...

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi Lapta Huzurevi’nde kalan ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, ke...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği’nin...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ed...

Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halk vardır Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ay...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27’nci Dönem 6’ı...

Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz Şentop: KKTC’nin yanında ...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27’nci Dönem 6’nc...

Meteoroloji Dairesi: Perşembe ve cuma günleri yer yer sağanak yağmur bekleniyor Meteoroloji Dairesi: Perş...

Meteoroloji Dairesi’nin 1 -7 Ekim tarihlerini kapsayan hava ...

Töre, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu Töre, yangın bölgesinde i...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, yangın sonrası Ağırda...

KTÖS yetkililerinden Ağırdağ-Dağyolu İlkokulu’na ziyaret.. KTÖS yetkililerinden Ağır...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve İlköğretim Daire...

Cumhurbaşkanı Tatar: Büyük bir felaket önlendi Cumhurbaşkanı Tatar: Büyü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ağırdağ-Boğaz bölgesinde çıkan ya...

Sağlık Bakanı Altuğra:Meme kanseri en sık rastlanan kanser Sağlık Bakanı Altuğra:Mem...

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, meme kanserinin en sık r...

Eğitim HABERLERİ