Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Başpiskopos Hrisostomos; ABD bize yardıma

13 Şubat 2018 - 14:23 'de eklendi ve A+A-

Başpiskopos Hrisostomos;   ABD  bize yardıma

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) sondaj çalışmaları yapan İtalyan ENI şirketine ait “Saipem 12000” sondaj platformunun, “Türkiye’nin engellemesi” gerekçesiyle 3 gündür durduğu ileri sürüldü.
Fileleftheros gazetesi, “Şantaj Ortamı Oluşturuyorlar – Ankara’dan Kıbrıs MEB’inde Sinir Savaşı – Platform Üç Gündür Hareketsiz – MEB’in Ortak İdaresini Talep Ediyorlar” başlıkları altında verdiği haberinde, Saipem 12000 platformunun Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki üçüncü parselde yer alan “Supia” yatağına ilerlemesinin engellenmesi üçüncü günde de sürdüğünü iddia etti.
Gazete, Türkiye’nin Saipem platformunu engelleyerek, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine doğal gaz konusunu da eklemeyi hedeflediğini iddia eden gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına da geniş yer verdi.
Türk savaş gemilerinin dün biri Rusya, diğeri ise Komorlar’a ait iki ayrı geminin rotalarını değiştirmelerine sebep olduğunu da öne süren gazete, Rum hükümetinin ise çeşitli platformlardaki diplomatik girişimlerini sürdürdüğünü aktardı.
Rum hükümetinin İtalya’yla sürekli iletişim halinde olduğunu ve İtalya hükümetinin Türkiye’ye yönelik girişimlerini gayrı resmi şekilde sürdürdüğünü belirten gazete, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in ise dün akşamüzeri ENI şirketinden bir heyetle durum değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.
ENI SÖZCÜSÜ
Gazete, ENI şirketi sözcüsünün ise Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, Saipem 12000 platformunun, mevcut sorun çözülene kadar bulunduğu noktayı terk etmeyeceğini söylediğini yazdı.
Habere göre, şirket sözcüsü, Saipem platformunun Türk gemileri tarafından, bölgede askeri tatbikat yapılacağı, bu yüzden ilerlememesi gerektiği uyarısı aldığını, talimatlara uyarak beklediğini ve durum çözülene kadar beklemeyi sürdüreceğini ifade etti.
ANASTASİADİS
Öte yandan, gazete haberinin devamında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in konuya ilişkin yaptığı açıklamaya da yer verdi.
Anastasiadis açıklamasında, Rum hükümetinin, “Türk kışkırtmacılığına göğüs germek için çeşitli diplomatik önlemler alma girişiminde olduğunu ve Türkiye’nin son saatlerde gerçekleştirdiği eylemleri üzüntüyle takip etmekte olduklarını” söyledi.
Türkiye’nin bu eylemlerinin sadece güveni sağlamamakla kalmayıp, Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulunması çabalarına da katkı koymadığını öne süren Anastasiadis, şu anda durumu daha da kötüye götürecek eylemlerde bulunmaktan kaçındıklarını ancak uluslar arası hukuku da göremezden gelmediklerini ifade etti.
HRİSOSTOMOS
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hisostomos ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD, AB ve diğer dünya güçlerinin sorumluluk almaya başlamalarının zamanı geldiğini belirtti.
RUM SİYASİ PARTİLER
Gazete, bir diğer haberinde, EDEK ve Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği partilerinin n yaptıkları açıklamalarla Türkiye’yi kınadıklarını yazdı.
Gazete ayrıca, Ekologların, Rum Ulusal Konseyi’nin hemen toplanmasını talep ettiğini de aktardı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak , KKTC dahil 40 ...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar hazırız?”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), “Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin 45 gün içinde pandemi hastanesi yapılacağını...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar oluşmasıyla kap...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurullarının görüşlerinin önemli olduğunun altın...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güvenli ülkemizin ...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlenen kriterlere uygun işletme şartlarını yerine getiren ve “Güvende Kal” serti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 5 Haziran 2020 NACAK Gaze...

5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Güney’de Kawasaki ve Boğmaca salgını Güney’de Kawasaki ve Boğm...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını devam ed...

Güney’de işsiz sayısı 30 bine ulaştı Güney’de işsiz sayısı 30 ...

NACAK GAZETESİ- Rum İstatistik Birimi’nin verilerine göre Gü...

KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Hazira...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kar...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar ...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güv...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlene...

“Madencilik Lefke için  felaket olur” “Madencilik Lefke için f...

NACAK GAZETESİ- Lefke Turizm Derneği, Çevre Yasası’nın eksik...

Çavuşoğlu;  Gelecek yıl online eğitim  planlanıyor Çavuşoğlu; Gelecek yıl o...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bak...

4 Haziran NACAK Gazetesi 4 Haziran NACAK Gazetesi

4 Haziran NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Eğitim HABERLERİ