Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

BM Güvenlik Konseyi; Kıbrıs’ta güvenliği biz sağlayalım

21 Ocak 2018 - 22:03 'de eklendi ve A+A-

BM Güvenlik Konseyi; Kıbrıs’ta güvenliği biz sağlayalım

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın geçen Çarşamba günü New York BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmesinin ardından yapılan görüşmeden, üye ülkelerin Kıbrıs sorununda gelecekte alınacak inisiyatiflere aktif katılma isteğinin ortaya çıktığı iddia edildi.

Fileleftheros’un haberine göre Güvenlik Konseyi üyelerinin gelecekteki Kıbrıs konferansına aktif katılımı Genel Sekreter’e bağlı olacaksa da Rusya, Fransa ve Çin gibi ülkelerin katılımına sıcak bakan Rum yönetimi böyle bir gelişmeyi kabul edecek.

Gazete, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin temsilcilerinin Çarşamba günü dile getirdiklerinden, “müzakereler yeniden başlarsa Güvenlik Konseyi’nin rol talebinde bulunacağının ortaya çıktığını” savundu.

Habere göre Rusya temsilcisi, geçen haziran ve temmuz aylarında Crans-Montana’da yer alan görüşmelerin “garantiler meselesinden dolayı başarısız olduğunu, güvenliğin garantiler yerine Güvenlik Konseyi tarafından sağlanabileceğini ve Kıbrıs sorununda ortaya çıkacak anlaşmayı benimsemesi gerekeceğinden Güvenlik Konseyi’nin, müdahil olması ve özellikle güvenlik konusunda rol alması gerektiğini” savundu.

Gazete Rus temsilcinin ortaya koyduğu bu görüşe Fransız ve Çin denklerinin destek verdiğini, Amerikalı ve İngiliz temsilcilerin de benzer görüşler ortaya koyduğunu öne sürdü.

İngiliz temsilcinin, Güvenlik Konseyi’nin çabalara ivme katması ve Kıbrıs müzakerelerinde rol alması gerektiğini söylediği belirtilen haberde Amerikalı temsilcinin de Güvenlik Konseyi’nin rolünün önemine işaret ederken, BM Barış Gücü’nün Ada’daki mevcudiyetini –hizmetleriyle yardımcı olduğu mantığı ile- müzakere prosedürüyle bağdaştırdığı kaydedildi.

Gazete Spehar’ın Güvenlik Konseyi daimi üyelerine yaptığı bilgilendirmede, Güvenlik Konseyi üyelerine (15 üye) anlatılanlardan farklı hiçbir şey söylenmediğini, bunun ilgi çekici olduğunu yazdı ancak Rus temsilcinin; “BM Barış Gücü ile ilgili olmadığı gerekçesiyle raporda hidrokarbon aramalarına değinilmemesi gerektiği” vurgusunun daha da ilgi çekici olduğuna işaret etti.

“YENİ İNİSİYATİFLER”

Habere göre Spehar’ın bilgilendirmesi ve ardından üye ülke temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda, Barış Gücü’nün polis ayağının güçlendirilmesi gerektiği, bunun, toplumlar arası temasları güçlendireceği dile getirildi.

Bu şekilde Barış Gücü’nün askeri ayağının değerinin düşürüleceği ve zaman içerisinde asker sayısının azaltılıp polis sayısının artırılacağı kaydedilen habere göre “çeşitli ülkeler ve BM arasında, müzakere prosedürünün olup olmadığına bakılmaksızın ‘Ada’daki durumu normalleştirecek” inisiyatifler ileri götürülmesi için ortam yaratılıyor.  Bunun da toplumlar arası temaslar ve teknik komiteler aracılığıyla olacağına inanıyorlar.

Gazete bu mantığın Kıbrıs sorununu “istila ve süregelen işgal” değil bir ‘güvensizlik meselesine’, toplumlar arası temasa indirgediğine işaret etti ve “pratikte bu temaslar Kıbrıs sorununun özünü etkilemez ama Türklerin ve bazı üçüncü tarafların öne çıkardığı, Ada’daki sözde gerçeklere işaret eder” ifadesine yer verdi.

Haberde ayrıca Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili Güvenlik Konseyi kararının 30 Ocak’ta onaylanmasının beklendiği, yayınlanan karar taslağında da Barış Gücü’nün sayısal olarak 802’ye düşürülmesinden söz edildiği vurgulandı. Bu gelişmenin, geçen sonbaharda Ada’yı ziyaret eden uzmanların hazırladığı rapordan sonra cereyan ettiğine dikkat çekildi.

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ