Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Çalışma hayatında devrim

09 Kasım 2017 - 12:14 'de eklendi ve A+A-

Çalışma hayatında devrim

Çalışma izinlerinde tüm işlemler 1 Aralık’tan itibaren bilgisayar ortamında online olarak yapılabilecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 1 Aralık’ta kullanıma koyacağı çalışma izni prosedürlerini kolaylaştırarak hem zaman hem de emek tasarrufu sağlayacak “Çalışma izin işlemleri otomasyon projesi”yle, çalışma izni başvurularında doldurulması gerekli formların sayısı da azaltıldı.
Ayrıca kimlik kartı formatında “Çalışma izin kartı” uygulamasına da geçiliyor. Farklı renklerde 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık verilecek çalışma izin kartlarındaki barkod sayesinde, Çalışma Dairesi müfettişleri çalışma izinli kişiyle ilgili bilgilere barkodu cep telefonlarında okutarak ulaşabilecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, düzenlediği basın toplantısıyla “Çalışma Dairesi için reform” diye nitelediği “Çalışma izin işlemleri otomasyon projesini” tanıttı. Saner, sistemden yararlanmak isteyen işveren ve muhasebecilere 1 Aralık’a kadar Çalışma Dairesi’ne başvurmaları çağrısı da yaptı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın e-bakanlığa dönülmesinde son noktaya gelindiğini belirten Saner, 1 Aralık’tan itibaren tüm daireleri bilgisayar ağında görüp her türlü işlemleri takip edebilecek noktaya geleceklerini söyledi.
“ BİLGİSAYARLARI KONUŞTURALIM”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım” sloganıyla hazırladıkları ve işverenleri veya onların görevlendirdiği muhasebecileri çok yoran çalışma izni prosedürlerini sadeleştirip kolaylaştıran projeyi anlattı.
Şu andaki uygulamanın hem vatandaşları çok yorduğunu hem de bakanlıklarda verimsizliğe yol açtığını kaydeden Saner, e-bakanlık sistemine geçecekleri yeni bilgisayar yazılımıyla, büyük rahatlama sağlanacağını vurguladı.
“HIZLI VE KOLAY HİZMET”
Saner, vatandaşların daha hızlı ve kolay hizmet alabileceğini ifade ederek, şu anda Çalışma Dairesi’ne çalışma ön izni başvurusu için giderken Vergi Dairesi, Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı’ndan “borcu yok” yazısı almak durumunda olduklarını kaydetti.
Bunun hem vakit hem de para kaybına yol açtığına işaret eden Saner, “Vatandaş dört yeri dolaşıp belge toplamak zorundaydı. Vatandaşı koşuşturacağımıza bilgisayarları konuşturalım dedik ve şimdi sadece Çalışma Dairesi’ne başvurduğunda borcu olup olmadığını görüp varsa ilgili daireye yönlendireceğiz. Daireler birbirini online görebilecek. Çalışma izinlerinde yatay geçiş ve uzatma işlemleri için de online işlem yapılabilecek” dedi.
BAŞVURUN ÇAĞRISI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, tüm iş adamları ve muhasebecilere çağrıda bulunarak, bu sistemden yararlanmak ve işlemlerini online yapmak isteyenlerin 1 Aralık’a kadar Çalışma Dairesi’ne başvurmalarını istedi.
Sistemin 1 Aralık’ta kullanıma açılacağını ifade eden Saner, çalışma iznine başvuracak bir işverenin sadece teminat mektubunu elden getireceğini; doldurmak zorunda olduğu form sayılarında da önemli miktarda azalma olacağını böylece kağıt sarfiyatının da azaltılacağını vurguladı.
Saner, yeni sistemle, çok büyük sıkıntıların ortadan kalkmasının sağlanacağını belirtti.
“TARİHİN TOZLU RAFLARINA…”
Ön izin ve yatay geçiş işlemlerinde şu anda 23 sayfalık form doldurulması gerektiğini, yeni sistemle sadece birkaç sayfalık online form doldurularak ve sağlık raporu getirilerek işlem yapılabileceğini kaydeden Ersan Saner, diğer bilgilerin online görülebileceğini ve onlarca sayfalık form doldurma işlemlerinin de tarihin tozlu raflarına kalkacağını söyledi.
Saner, yeni sistemin halen Müteahhitler Birliği ve 5 muhasebeci tarafından deneme amaçlı kullanıldığını, 1 Aralık’tan itibaren yeni uygulamanın sisteme katılmak isteyen tüm muhasebeciler için aynı anda kullanıma konulacağını ifade etti.
“ZULÜMDEN KURTARIYORUZ”
Bakan Saner, “Çalışma izinleriyle ilgili online uygulamamız, Çalışma Dairesi için reform olacak. Bu kadar çok formu birkaç sayfaya indirdik. Vatandaşı daire daire dolaşıp belge ve mühür toplama zulmünden de kurtarıyoruz. Tüm bunlar çok büyük kolaylık olacak” diye konuştu.
YENİ ÇALIŞMA İZİN KARTLARI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, yeni bir uygulamayla, çalışma izinli kişilerin pasaportlarını sürekli yanlarında taşımamasından kaynaklanan sorunların, verilecek “çalışma izin kartı”yla çözüleceğini söyledi.
6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık olmak üzere farklı renklerde verilecek kartların arkasındaki barkodlar sayesinde, Çalışma Dairesi müfettişlerinin denetimlerinin de kolaylaşacağını anlatan Saner, müfettişlerin telefonlarına yüklenecek yazılımla işçinin tüm bilgilerine anında ulaşabileceğini kaydetti.
“100 BİN ÇALIŞMA İZİNLİ”
Ülkede 100 bin çalışma izinliye karşılık sadece 57 çalışma müfettişi bulunduğunu bildiren Saner, yatırımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı, yasal sürenin aşılıp aşılmadığı gibi bilgilere kolayca ulaşılarak emek tasarrufu sağlanabileceğini söyledi.
“Denetim için sistemi temelden yarattık” diyen Saner, çalışma izni süreleri dolmazdan 2 veya 3 ay önce işverenlerin mesajla uyarılacağını, böylece müfettişlerin de zamanlarını daha kaliteli işlemlere ayırabileceğini anlattı.
ÖĞRENCİ ÇALIŞMA İZİNLERİ
Öğrenci çalışma izinleri konusunda da açıklamalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, İş Yasası çerçevesinde öğrencilerin de yarı zamanlı çalışma izni alabildiğini, onlara da bu kartlardan verileceğini; TC vatandaşı öğrencilerden 2; üçüncü ülkelerden 1 yıl ikamet izni şartı aranacağını ifade etti.
Saner, öğrencilerin kayıt dışı çalışmalarının önlenmesi için Eğitim ve İçişleri bakanlıklarıyla birlikte bir anlaşmaya vardıklarını, bunun için üniversitelerden gelecek devam bilgilerinin de önemli olduğunu vurguladı. Saner, geçtiğimiz günlerde medyada yer alan “bakanlık denetim yapmıyor” şeklindeki eleştirilerin kendilerini üzdüğünü çünkü henüz üniversitelerden devam bilgilerinin kendilerine gönderilmediğini söyledi.
Ersan Saner, konuşmasının sonunda, yeni sistemin çalışma yaşamına hayırlı olmasını da diledi ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Saner’in ardından Çalışma İzin Merkezi amiri Berhan Ongan, sistemi yazan Analiz Sistem Özgü Ltd. personeliyle birlikte çalışma izinlerinde uygulanacak online sistemle ilgili sunum yaptı. Bu sırada basın mensupları için bir uygulama yapılarak, çalışma izin kartı hazırlandı ve kimlik kartı formatındaki çıktısı alındı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Gol Atan Cepheye” adlı belgeselin galası yapıldı “Gol Atan Cepheye” adlı belgeselin galas...

“Gol Atan Cepheye” adlı belgeselin galası gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinas...

Belediyelerin Birleştirilmesini Öngören Yasa Tasarısına ilişkin komite raporu ve konuya ilişkin harita yayımlandı… Belediyelerin Birleştirilmesini Öngören ...

Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşler Komitesi, Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı’na ilişkin rapor ...

Tatar:Bu millet çok acılar çekti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle milli davasından da asla vazgeçmeyecek Tatar:Bu millet çok acılar çekti ve Türk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs tarihine “Kanlı Noel” olarak geçen 24 Aralık 1963 gecesi EOKA terör örgütü çetesi tarafından ailesi ş...

Sağlık Bakanlığı, TSHD sıhhiye müfettişleri ve sıhhiye işçileri ile bilgi yenileme eğitimleri ve saha çalışmalarına devam ediyor Sağlık Bakanlığı, TSHD sıhhiye müfettişl...

Sağlık Bakanlığı, TSHD sıhhiye müfettişleri ve sıhhiye işçileri ile bilgi yenileme eğitimleri ve saha çalışmalarına devam ediyor Sağlık...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Gol Atan Cepheye” adlı belgeselin galası yapıldı “Gol Atan Cepheye” adlı b...

“Gol Atan Cepheye” adlı belgeselin galası gerçekleştirildi. ...

Türkiye-İsrail ilişkilerinin seyrinde yeni dönem Türkiye-İsrail ilişkileri...

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrailli me...

Cumhurbaşkanı Tatar, TC Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’u kabul etti Cumhurbaşkanı Tatar, TC K...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC‘de temaslarda bulunan Türkiy...

Belediyelerin Birleştirilmesini Öngören Yasa Tasarısına ilişkin komite raporu ve konuya ilişkin harita yayımlandı… Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşler Komitesi, Bel...

Tatar:Bu millet çok acılar çekti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle milli davasından da asla vazgeçmeyecek Tatar:Bu millet çok acıla...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs tarihine “Kanlı Noel” olar...

Sağlık Bakanlığı, TSHD sıhhiye müfettişleri ve sıhhiye işçileri ile bilgi yenileme eğitimleri ve saha çalışmalarına devam ediyor Sağlık Bakanlığı, TSHD sı...

Sağlık Bakanlığı, TSHD sıhhiye müfettişleri ve sıhhiye işçil...

Başbakan Üstel, TC Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’u kabul etti Başbakan Üstel, TC Kültür...

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Ba...

Maliye Bakanı Şan:Toplu taşıma, motosiklet ve bisiklet kullanımı yeniden canlanmalı” Maliye Bakanı Şan:Toplu t...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ülkede toplu taşımanın, motosiklet...

Bugün 17 Ağustos Depremi’nin 23’üncü yıldönümü… Bugün 17 Ağustos Depremi’...

Bugün 17 Ağustos Depremi’nin 23’üncü yıldönümü… Yaşanan fela...

KKTC’de son bir haftada toplam 11.275 test yapıldı, 2 kişi vefat etti, 1015 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de son bir haftada t...

KKTC‘de 10-16 Ağustos tarihleri içerisinde yapılan haftalık ...

Eğitim HABERLERİ