Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı’na dil uzatan KKTC’deki siyasetçileri ve sendikacıları tanımladı… Rum kesimini tutarlar

24 Ekim 2019 - 9:28 'de eklendi ve A+A-

Çavuşoğlu,  Barış Pınarı Harekatı’na dil uzatan KKTC’deki siyasetçileri ve sendikacıları  tanımladı…   Rum kesimini tutarlar

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, “Yavuz gemimiz Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde sondaj yapıyor. Kıta sahanlığımızın içerisindeki faaliyetlerimizi de kimseyle tartışmayız.” dedi.
Bakan Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.
“KIBRIS TÜRK HALKIİ”
“Kıbrıs Türk halkının Barış Pınarı Harekatına çok büyük destek verdiğini ve bazı sendikacıları ya da siyasetçileri Kıbrıs Türk halkından ayrı tutmak gerektiğini” belirten Çavuşoğlu, “Bazı sendikacılar ve bazı siyasetçiler var Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekten ‘Türkiye mi, Rum kesimi mi?’ desem Rum kesimini tutarlar.” dedi.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın harekata ilişkin sözlerine en büyük tepkiyi Kıbrıs Türk halkının verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türk halkı da bunun, önümüzdeki nisan ayında bir cumhurbaşkanlığı seçimi var, ona yönelik bir hamle olduğunu düşünüyor.” diye konuştu.
Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı’nın Türkiye’nin mili güvenliği için Kıbrıs Harekatı kadar önemli olduğunun altını çizerek, “Bizim gibi mevki, makam sahibi insanların konuşurken çok dikkatli olması lazım.” ifadesini kullandı.
“KITA SAHANLIĞI”
Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin sondaj gemilerini bölgeye göndererek, Doğu Akdeniz’deki dengeleri kökten değiştirdiğini ve sarstığını söyledi.
Rum tarafının tek taraflı sondaj faaliyetleri yürüttüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Bu hamlelerimizle orada da hem sahada hem de masada daha da güçlendik.” dedi.
Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Yavuz gemimiz Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde sondaj yapıyor ve biz bu kıta sahanlığını BM’ye kaydettirdik ve her sene de bunu yeniliyoruz. Kıta sahanlığımızın içerisindeki faaliyetlerimizi de kimseyle tartışmayız. Doğu Akdeniz’de egemenlik haklarının görüşülmesi konusunda Rum kesimi dahil herkesle görüşürüz ve biz burada bölgesel bir anlaşmaya da her zaman varız. Paylaşımcı bir anlayışla, bölgedeki Akdeniz ülkelerini kastediyorum. Rum kesiminin muhatabı da KKTC’dir.”
Çavuşoğlu, Türk tarafının buradaki ikinci amacının ise Kıbrıs Türk halkının haklarının garanti altına alınmasına yönelik olduğunun altını çizdi.
Bugüne kadar Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkının haklarını kabul etme ve bunu garanti altına alacak hiçbir adım atmadığını anımsatan Çavuşoğlu, Rumların tersine tek taraflı sondaj faaliyetlerini sürdürdüğünü ve ruhsat vermeye başladığını kaydetti.
Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz, bu bölgeye (Doğu Akdeniz) ikinci sondaj gemimizi de göndererek, Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyacağımızı tüm dünyaya gösterdik.” diye konuştu.
“KIBRIS’TA KALICI ÇÖZÜM”
Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin, Rum tarafıyla AB üyesi olduğu için dayanışma gösterdiğine işaret eden Çavuşoğlu, yanlış bir yerde dayanışmanın bir faydası olamayacağını ve çözüm de getirmeyeceğini söyledi.
Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Sizin yapacağınız iş esasen, Rum tarafına baskı yaparak Kıbrıs Türk halkının garanti altına almaktır. Bu iki taraf arasında bir anlaşmayla olmayacak, Rum tarafı buna yanaşmak istemiyorsa ortak şirket kurulur. Ortak şirket çözüm değilse, komisyon kurulur, AB mekanizması kurulur, BM mekanizması kurulur. Türk tarafının da bir komisyon kurma teklifi olmuştu, o halen masada. Biz, burada bir çözüme varız ama burada hakça bir paylaşım garanti altına alınmalıdır. Uluslararası örgütler ve AB ülkeleri de gürültü koparacaklarına bunun çözümü yolunda adım atsınlar.”
AB’nin her ne kadar Türkiye’ye yönelik bazı göstermelik kararlar alsa da bu işin çözülmesini istediğini belirten Çavuşoğlu, eğer samimi olurlarsa AB ile de bu işi çözebileceklerini söyledi.
Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm istediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, fakat tüm bu çabalarının sonucunda ve özellikle Crans-Montana’da 11 günlük konferans sonunda, Rum tarafının gerçekten Türk tarafıyla hiçbir şey paylaşmak istemediğini gördüklerini söyledi.
“HERKES GÖRDÜ”
Çavuşoğlu, Rum lider Nikos Anastasiadis’in Crans-Montana’ya gelmeden önce aralarında anlaştıkları tüm konularda geri adım attığını ve daha sonra da kendisine niye geri adım attığını açıkladığını kaydetti.
Bakan Çavuşoğlu, “(Anastasiadis) Esasen Rum tarafının Türklerle bir şeyi paylaşmaya hazır olmadığını ve dolayısıyla lider olarak da kendisinin bu konularda geri adım atmak zorunda kaldığını söyledi. Gerçekten herkes bizim orada çözüm istediğimizi gördü. Kararlı duruşumuzu da gördü ama atılabilecek adımlar konusunda da yapıcı olduğumuzu da gördüler. Neticede masa onların üzerine devrildi.” diye konuştu.
“NEYİ MÜZAKERE EDECEĞİZ
Kıbrıs meselesinde federasyon konusunu 60 yıldır müzakere ettiklerini ve bu seçeneği dışlamadıklarını belirten Çavuşoğlu, bundan sonra başka bir başarısızlığı kaldıramayacaklarını ifade etti.
Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Eğer bir şey müzakere edeceksek, önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım. Tüm seçenekleri koyalım herkes düşüncesini söylesin, bu kararı verdikten sonra da bu müzakerenin çerçevesini net bir şekilde belirlememiz lazım. Siyasi eşitliğin içerisindeki unsurlar tek tek sıralanması lazım. Dönüşümlü başkanlık, etkin katılım ve artı bir oy gibi siyasi eşitliğin Kıbrıs Türk halkı açısından vazgeçilmez unsurlarının spesifik olması lazım ki yarın oraya gidildiği zaman bu müzakere belgesiyle başlayacaksak sonuç alıcı olması lazım. Artık laf olsun diye bir müzakereye başlama dönemi bitmiştir, her şey net olacak. Bunun için de önce 5+1, yani iki taraf 3 garantör ülke ve BM toplantısı yapacağız. Ondan önce BM+2 taraf arasındaki toplantı olsun dediler. Olabilir dedik. Bunlar gayrı resmi olacak, bir müzakere değil. Bu gayrı resmi toplantılarda bu konular ve müzakere belgesi üzerinde anlaşırsak, o zaman müzakere başlayabilir. Ucu açık bir müzakere artık olamaz. Biz Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm istiyoruz, çözümü istemeyen Rum tarafı.”
Bu konuda Türk tarafı olarak kendilerine güvendiklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu işin tek taraflı olmadığını, karşılarında garantörler ve Ada’nın iki tarafı olduğunu söyleyerek, Rum tarafın bu konuda birçok kez samimiyetsiz davrandığını vurguladı.
Çavuşoğlu, “Bir konuda kararlıyız, söylediğimiz şartlar oluşursa müzakere yaparız. Eğer Rumlar bu çerçevede müzakere etmek istemiyorlarsa, bizim için de müzakere edecek bir konu kalmaz. KKTC ile de bugüne kadar olduğu gibi gayet uyumlu bir şekilde bu işi götüreceğiz.” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’ne geriye sayım sürüyor… Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, her zaman ...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif vakaya rastlanmış, 862 kişi taburcu edilmiştir. 194 kişi Lefkoşa, 102 kişi G...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik k...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bir trafik kazası geçirdi. Bu akşam Güzel...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine bü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Tunga Barçın ve beraberindekileri kabul etti. Cumhurbaşk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni...

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakay...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri At...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turi...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her tür...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetler...

Sigortalılardan alınacak prim ve ödeneklerin hesabına esas tutulacak alt ve üst sınırlar yeniden belirlendi Sigortalılardan alınacak ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Daire...

Din İşleri Başkanı Ünsal, Maronitlerin yaşadığı Koruçam köyünü ziyaret etti Din İşleri Başkanı Ünsal,...

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve beraberindeki he...

Maliye Bakanı Oğuz taşımacılık ve piyasaya olan cari ödemelerin bugün yapıldığını açıkladı Maliye Bakanı Oğuz taşıma...

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, taşımacılık ve piyasaya olan cari...

Erken Genel Seçim Pazar günü yapılıyor Erken Genel Seçim Pazar g...

Erken genel seçim, pazar günü yapılıyor. Yüksek Seçim Kurulu...

 445 pozitif vakaya rastlandı  445 pozitif vakaya rastl...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

Cumhurbaşkanı Tatar:Güney Kıbrıs’ın PKK/PYD gibi bir terör örgütüne izin vermesini şiddetle kınıyoruz Cumhurbaşkanı Tatar:Güney...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, PKK/PYD terör örgütünün faaliyetl...

Eğitim HABERLERİ