Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Çavuşoğlu; Bugün garantilere daha çok ihtiyaç var

16 Eylül 2019 - 9:22 'de eklendi ve A+A-

Çavuşoğlu;  Bugün garantilere daha çok ihtiyaç var

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun , KKTC ziyareti sırasında haftalık Kathimerini gazetesine verdiği özel röportaj yayınlandı. Gazete, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile röportajı 9 Eylül’de, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay eşliğinde kapalı Maraş’ı ilk kez ziyaret etmesinin ardından, Palm Beach Otel’de gerçekleştiğini yazdı.
Çavuşoğlu, referans şartları ve federal çözümün akıbetiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine, “Geçmişte yoğunlaştırılmış müzakereler vardı. Maalesef bu müzakereler bizi başarıya götürmedi. Son başarısızlık Crans Montana’da oldu. Bu başarısızlıktan sonra alternatif seçeneklerin incelenmesi gerek” dedi.
ANASTASİADİS’TEN GELEN ÖNERİLER
Sözünü ettiği alternatiflerin neler olduğunun sorulması üzerine şöyle devam etti:
“Kıbrıslı Rum lider kimi zaman iki devletli çözüm dedi, kimi zaman desantralize federasyon. Bu noktada, gerçekte ne ifade etmek istediğini anlamadık. Kısa süre önce Dışişleri Bakanı’nın eşliğinde New York’ta, konfederasyondan söz etti. Anladığımız kadarıyla o toplantıya iyi bir ön hazırlık yaparak katıldı. Daha sonra, gevşek federasyona atıf yaptı. Her halükarda çeşitli öneriler perde önüne geldi. Bu görüşmenin başında; Evet, farklı seçenekler görüşülmeli. Ancak bu farklı önerilerden birini dayatmamız söz konusu değil. Aynı zamanda seçeneklerden hiçbirini de reddetmiyoruz dedik.”
Gazetenin “netlik kazandırmak üzere, Türk tarafı tam olarak ne öneriyor?” sorusuna karşılık Çavuşoğlu “Öncelikle, neyi müzakere edeceğimizi belirleyelim. İkinci olarak çerçeveyi, yani müzakerenin referans şartları belgesini oluşturalım. Son olarak da sonuca odaklı olacak bir müzakereye gidelim” dedi.
İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM
Çavuşoğlu, referans şartlarıyla ilgili tutumu sorulduğunda “önce gayrı resmi beşli konferansta neyi müzakere edeceğimizi netleştirelim, sonra da referans şartlarının içeriğini tamamlayalım” ifadesini kullandı. Gazetenin “yani, çözüm modeline mi netlik kazandırılsın?” sorusuna karşılık “Evet. Federasyon mu, konfederasyon mu” cevabını veren Çavuşoğlu “peki ya iki devletli çözüm?” sorusuna karşılık da şunları söyledi:
“Taraflar hazır ise, evet bu olabilir. Biz hiçbir modeli dışlamıyoruz. Öteki tarafa dayatmak için de bu modellerden birini seçmeyeceğiz. Üstelik bu doğru da olmaz. Peşinen iki devlet veya konfederasyon fikrinin dayatılmasına katılmadığımız gibi federasyon dayatmasını doğru bulmuyoruz. Bu modellerden birinin daha gerçekçi veya uygulanabilir olduğu iddia edilebilir. Ancak şöyle tamamlamak istiyorum: Bu sefer prosedür sonuç odaklı olmalıdır ve referans şartları belgesinin olması için net olmalıdır. Müphem noktalar içermemelidir”
“ PEŞİNEN NETLEŞTİRMELİYİZ”
Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Bugüne kadar bizi başarısızlığa sürükleyen ve Crans Montana’da saptadığım en önemli şey nedir? Prosedürün başında, güvenlik ve garantiler meselesinde, konferansın ilk gününde adımlar attık, öneriler sunduk. Bunu, güvenlik ve garantiler görüşeceğimiz en son mesele olmasına rağmen yaptık. Ancak siyasi eşitlikle ilgili konularda ilerleme kaydedilmedi. Anastasiadis, Ada’da ve İsviçre’de varılan yakınlaşmalardan geri çekildi. Yani, siyasi eşitliğe inanmıyor. Kıbrıs Türk halkı ile hiçbir şeyi paylaşmak istemeyen bir anlayış söz konusudur. Bu nedenle bu sefer ne görüşeceğimizi en baştan netleştirmemiz gerektiğini ısrarla söylüyoruz.”
“SİYASİ EŞİTLİK”
Çavuşoğlu “Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitliği tamamıyla reddettiğini mi düşünüyorsunuz” sorusuna karşılık “önce dönüşümlü başkanlığa evet dedi sonra reddetti. Anastasiadis bugün siyasi eşitliği kabul etmediğini söylüyor. Son açıklamalarına yaklaşımımız budur” dedi.
TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Bugün bu zihniyetle yeniden bir prosedüre girersek bir 50 yıl daha kaybedeceğiz ve hiçbir sonuç almayacağız. Yani, müzakerelere sadece, müzakerelere başladığımızı iddia etmek için başlamamız doğru değil. Artık bir sonuca varalım. İki tarafı da memnun edecek bir çözüme varmamız gerek. Zaman harcamak kimsenin çıkarına değil.”
Gazetenin “bu söylediklerinizden, beşli konferansa doğru gittiğimizi mi anlayalım?” sorusuna karşılık Çavuşoğlu “neyi müzakere edeceğimizi netleştirmek için gayrı resmi bir konferansa doğru. Bu konferansta bütün taraflar, müzakere edilecek şeye dair tavrını netleştirmeli” dedi. “Güvenlik ve garantiler de perde önünde mi?” sorusuna karşılık ise “Hayır, sadece devamla neyi müzakere edeceğimizi netleştireceğiz” cevabını verdi.
“GARANTİLERE İHTİYAÇ VAR”
Çavuşoğlu, garantiler konusunun Rum Yönetimi ve Yunanistan için çok önemli olduğu hatırlatılarak bu konunun ne zaman görüşüleceği sorulduğunda “Herkes için, Kıbrıs Türk halkı için de hassas bir konu. Kıbrıs Rum tarafı bize, garantilere son verilmesini istediğini söylüyor. Ancak Kıbrıs Türk tarafı idamesini istiyor. Türkiye olarak bu talep karşısında pasif tavır izleyemeyiz. Keza, Türk halkının bu konuya dair görüşü de biliniyor. Bunu bildiğimizden, tek sorun güvenlik ve garantiler düşünmek veya sıfır güvenlik-sıfır garanti dememiz gerçekçi bir görüş değildir. Bu, tamamen Kıbrıs Rum tarafını veya Yunanistan’ı ilgilendiren bir mesele değildir” dedi.
Gazetenin “peki güvenlik meselesi başka kimleri ilgilendiriyor?” sorusuna karşılık “Bölgemize bir göz atarsak Kıbrıs’ı etkileyebilecek çok önemli sorunlar bulunduğunu görürüz” vurgusunu yapan Çavuşoğlu şunları söyledi:
“Bugün Doğu Akdeniz herkesin dikkatini yönelttiği ve varlık gösterdiği bir bölgedir. Bölgede İsrail meselesi, Ortadoğu meselesi, Lübnan, Suriye krizi, hidrokarbon meseleleri var. Hidrokarbon meselesinde, Türk garantileri olmasa Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türk tarafına hakkı olan payı asla vermez. Bu bizim görüşümüz. Maalesef, sürekli uyarımıza rağmen paylaşım yönünde adımlar atılmadı. Bugün bize ciddi olmayan müphem öneriler geliyor. Her halükarda, Türkiye’nin garantileri olmasa Kıbrıs Türk halkının hakları çiğnenecek. Bu nedenle, bana göre, bugün garantilere daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç var. Yine, Crans Montana’da bu konuda gerekli esnekliği gösterdiğimizi ancak öteki tarafın geri çekildiğini hatırlatmak isterim. Bu neyi gösteriyor? Sorun güvenlik ve garantiler değil. Kıbrıslı Rumların bakış açısıyla bakarsak, tek sorun güvenlik ve garantiler. Kıbrıs Rum tarafı dönüşümlü başkanlığı hiçbir sebep yokken reddetti. Bunu da her şeyde anlaşmaya varılana kadar hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacağını hepimizin bilmesine rağmen yaptı. Biz garantiler konusunda esne tavır sergilerken öteki taraf dönüşümlü başkanlıktan, aktif katılımdan ve olumlu oy’dan vazgeçti. Kıbrıs Rum tarafının bu vazgeçişinin güvenlik ve garantilerle alakası yok.”
Çavuşoğlu, “Algıda sorun olduğunu mu düşünüyorsunuz?” sorusuna karşılık “Kesinlikle. Sorunumuz algı” cevabını verdi.
“MARAŞ’TA KULLANIM HAKKI”
Çavuşoğlu’na röportajın hemen öncesinde kapalı Maraş’ı ziyaret ettiğini hatırlatarak “Meseleyle ilgili tutumunuz nedir” sorusunu yönelttiğini belirten gazete, aldığı cevabı şu şekilde aktardı:
“Maraş uzun zamandır kapalı duruyor. Bölgenin kullanılması gerekirdi. Kentin kapalı kalmasından birçok insan, birçok şirket olumsuz etkilendi. Meselenin çözülmesi için KKTC hükümeti birçok çalışma yapılmasını gerektiren bir öneri sundu. Bugün ilk kez ziyaret ettiğim, çok güzel bir yer. Bölgenin kullanılmaması kimsenin çıkarına değil. Biz, prensip olarak KKTC hükümetinin Maraş ile ilgili bu adımını destekliyoruz. Gerekli bütün çalışmalar yapıldıktan sonra plan kamuoyuna açıklanacak.”
Çavuşoğlu, “Kapalı kentin Kıbrıs Türk idaresi altında açılmasının Türk tarafına BM’de ve uluslar arası sahnede sorun çıkarmayacak mı?” sorusuna karşılık ise “Bizim için herhangi bir sorun yok. Bu meselede önemli olan kişilerin haklarının geri kazanmasıdır” yanıtını verdi.
Mevlüt Çavuşoğlu, “Kullanma hakkını mı kast ediyorsunuz?” sorusunu yanıtında “Elbette. Kullanma hakkını vermek önemli. Keza birçok Kıbrıslı Rum da bunu istiyor, Kıbrıs Rum liderliğinin itirazlarına rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruyor. Herkes gayrı menkulünü kullanmak istiyor. Bu, saygı gösterdiğimiz doğal bir hak. Maalesef yıllardır, sorunun kalıcılaşması nedeniyle, bu durumdan etkilenen insanlar var. Biz her zaman çözümü destekledik, Kıbrıs Rum tarafı da reddetti. Sorunun kalıcılaşmasının sorumlusu biz değiliz” dedi.
“DOĞAL GAZ ÖNERİSİ”
TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in doğal gazla ilgili yeni önerisiyle ilgili Türkiye’nin resmî görüşünün sorulması üzerine “Kabul edebileceğimiz hiçbir yanı yok. Bunu net söylüyorum” yanıtını verdi.
Çavuşoğlu şöyle devam etti:
“Birincisi, peşinen bazı şartlar koşuyor. Ve ardından da ‘belki size pay verebilirim’ diyor. İkincisi, bu meselede Kıbrıs Rum tarafının muhatabı KKTC, yani Kıbrıs Türk tarafıdır. Kıbrıs Rum tarafı doğal gazı kimle paylaşacak? Kıbrıs Türk halkı ile. Öte yandan KKTC’nin önerisi mantıklı, olumlu, yaratıcıdır ve paylaşım için çerçeve yaratır. Bir komite kurulmasını öneriyor. Bütün mesele de bu komite aracılığıyla halledilecek. Anastasiadis öneriyi ne sebeple reddetti? Anastasiadis, Türkiye tarafından tanınma istiyor. Bu mümkün olmayan bir hedeftir. İkinci olarak Türkiye’ye yöneliyor, Kıbrıs Türk tarafını görmezden geliyor. Üçüncüsü, gelecekte belki pay verebileceğini söyleyerek Türkiye’den çalışmalarına son vermesini istiyor. Bu oyalama taktiğidir. Bu tuzağa düşmemiz söz konusu değildir. Öneri ciddi değildir ve kabul edilmesi söz konusu değildir.”
Çavuşoğlu, “Anlaşma olmadığı sürece denizdeki gerilim devam edecek mi?” sorusuna karşılık “Denizdeki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kendi kıta sahanlığımızdaki çalışmalarımızın sorgulanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Aynı şekilde, meseleye ortak bir çözüm bulunana kadar KKTC’nin bize ruhsat verdiği parsellerde de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tek yanlı eylemlerle hiçbir yere varamayız. Bu şekilde Kıbrıslı Türklerin hakları çiğnenir. Biz ortak kabul görecek bir çözüm bulunmasından ve adil paylaşımdan yanayız” dedi.
Mevlüt Çavuşoğlu, “Türk tarafının, daha önce atıf yaptığınız önerisi masada mı?” sorusuna “Halen masadadır. Yabancı unsurlar da destekliyor. Uluslararası toplumdan ve bazı yabancı hükümetlerden olumlu etkiler aldık” yanıtını verdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ