Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Çavuşoğlu; Her türlü fikre açığız

17 Ekim 2018 - 9:00 'de eklendi ve A+A-

Çavuşoğlu; Her türlü fikre açığız

NACAK GAZETESİ-Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda müzakerelerde farklı önerilere açık olduklarını belirterek “Biz her türlü fikre açığız. Sonuçta diplomasiyle ve barışçıl müzakerelerle bir siyasi çözüme ulaşmamız lazım.” dedi.
Çavuşoğlu ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset” konulu sempozyumda konuştu.
Bölgede ve dünyada bazı sorunların dondurulmuş ihtilaf ya da çözümü dondurulmuş ihtilaf haline döndüğünü kaydeden Çavuşoğlu, bu sorunlardan bir tanesinin Kıbrıs sorunu olduğunu belirtti. Uzun zamandır tüm çabalara rağmen Kıbrıs sorununa çözüm bulunamadığını ifade eden Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de sorunun sadece Kıbrıs olmadığının altını çizdi.
Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
“Daha detaylı baktığımızda Suriye’de 8 yıldır devam eden savaş ve bu sivil savaşın cezbettiği, burada var olmak isteyen ülkelerin Doğu Akdeniz’de savaş gemileriyle, denizaltıyla ve diğer mevcudiyetleriyle daha fazla yer aldıklarını görüyoruz. Bunlar fırsat mı getirecek yoksa bu bölgenin var olan sorunlarını mı tetikleyecek?”
Doğu Akdeniz’de göç sorunlarının da ciddi olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu konuya sadece güvenlik açısından değil, insani açıdan da bakılması gerektiğini vurguladı.
“HER TÜRLÜ FİKRE AÇIĞIZ”
Kıbrıs konusunda müzakereler kapsamında neyin müzakere edileceğinin net bir şekilde belirlenmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Federal bir çözüm için, iki kesimli veya başka bir çözüm olabilir. Biz her türlü fikre açığız. Sonuçta diplomasiyle ve barışçıl müzakerelerle bir siyasi çözüme ulaşmamız lazım.” dedi.
Çavuşoğlu, bu konularda KKTC ve Türkiye olarak uyum içinde çalıştıklarını belirterek garantör ülkeler olarak üçlü formatta da görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti. Çavuşoğlu, en son New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları olarak bir araya geldiklerini söyledi.
“GAYRİRESMİ TEMASLAR DA SÜRÜYOR”
Gayriresmi temasların da sürdüğünü ifade eden Çavuşoğlu, “Bir başarısızlığı daha bizim kabul etmemiz, hazmetmemiz mümkün değil. Bundan sonra sonuç odaklı bir müzakerenin olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, bu süreçte Rum tarafının çözüm olmadan Avrupa Birliği’ne (AB) üye olarak kabul edilmesini eleştirerek “(Böylece) Sorunlar daha da karmaşık hale geldi ve çözümü de zorlaştı.” dedi.
AB’nin de müzakerelerde gözlemci olarak bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “AB’nin olması önemli ama tabii Rum kesimi (AB’ye) üye olduğu için AB, masada bir taraf olmaz ve olmayacak. Bunu da kendileri çok iyi biliyorlar.” şeklinde konuştu.
Rum kesiminin tek taraflı olarak Kıbrıs adasının etrafında hidrokarbon arayışını sürdürdüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, “Biz AB’ye ve kendilerine çok net bir şekilde söylüyoruz. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.
Çavuşoğlu, adanın etrafındaki zenginliklerin paylaşılmasından yana olduklarını kaydederek Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunu belirtti. Kıbrıs Rum tarafının uygulamada farklı, karşılıklı diyalogda farklı davrandığını söyleyen Çavuşoğlu, bu tutumu çifte standart ve iki yüzlülük olarak değerlendirdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz Polat “Mağusa Maraş Bölgesinin Alınmasının Gerçek Hikayesi” başlıklı yazısın...

Dışişleri Bakanı Özersay; Büyükelçiliği kapatalım mı? Dışişleri Bakanı Özersay; Büyükelçiliği...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, katıldığı bir programda, dış politika vizyonunu, geçmiş günlerd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHV...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşi...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşl...

Güney Kıbrıs, ABD’nin saldırı üssüne dönüştü… 500 ABD askeri konuşlandı Güney Kıbrıs, ABD’nin sa...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan “Andreas Papandreu” hava üssü...

Fransız Savunma Bakanı Parly;     Güney Kıbrıs’a desteğimiz sürecek Fransız Savunma Bakanı Pa...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta bulunan Fransa Savunma Bakan...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  HANİ GEREKÇE? Av. Fuat VEZİROĞLU; HAN...

Evet, KKTC’nin anavatana ilhak ihtimalini bile HORRIBLE (kor...

ABD Rum’un yanında… “Kapalı Maraş taraflı olarak açılamaz” ABD Rum’un yanında… “Kapa...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi, ABD’nin Güney Kıbrıs...

Aydın AKKURT; FETÖ- AHVAL NEWS ve Seçimlere Müdahale Aydın AKKURT; FETÖ- AHVA...

Merkezi Londra olmak üzere 2017 yılının Kasım ayı başlarında...

Aydın AKKURT; Katil Devlet ve Katil Polisle mi Yaşayacağız? Aydın AKKURT; Katil Devl...

Güney Kıbrıs’ta POLİTİS gazetesinin 2018 yılında yayınladığı...

Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYANGODAN MI ÇIKTI? Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYAN...

Akıncı’nın mülâkat verdiği Guardian muhabiri belli ki plânlı...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz P...

Eğitim HABERLERİ