DOLAR 32,8529 0.07%
EURO 35,2215 -0.15%
ALTIN 2.450,180,22
BITCOIN 2150636-1,03%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çavuşoğlu; KKTC’de hükümet hemen kurulmalı.

Çavuşoğlu; KKTC’de hükümet hemen kurulmalı.

ABONE OL
11 Ocak 2018 16:12
Çavuşoğlu; KKTC’de hükümet hemen kurulmalı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC’de yapılan seçimden sonra hükümet kurmada karamsarlık var. Umarım “koalisyona girmeyiz” gibi açıklamalar bir kenara bırakılır, inşallah hükümet kurulur.

Biz de KKTC ile ilgili atacağımızı adımları atarız ama Kıbrıs müzakereleriyle ilgili ne yapacağımızın kararını da birlikte vermemiz gerekiyor. 2018 de bu bakımdan kritik bir yıl olabilir

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC’de pazar günü yapılan seçimlere işaret ederek, “Hükümet kurmada karamsarlık var. Umarım ‘koalisyona girmeyiz’ gibi açıklamalar bir kenara bırakılır, inşallah hükümet kurulur. Biz de KKTC ile ilgili atacağımızı adımları atarız ama Kıbrıs müzakereleriyle ilgili ne yapacağımızın kararını da birlikte vermemiz gerekiyor. 2018 de bu bakımdan kritik bir yıl olabilir” dedi.
Kıbrıs açısından 2017’nin kritik bir yıl olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, kalıcı bir çözüm için çaba harcadıklarını anımsattı.
Çavuşoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonuna sunum yaptı.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır başkanlığında toplanan komisyonda Çavuşoğlu, dış politikada geçen yıl yaşanan gelişmelere yönelik bilgilendirme yaptı.
Çavuşoğlu, dış politikada 2017’nin her bakımdan çok yoğun bir yıl olduğunu, 2018’e daha da yoğun başladıklarını söyledi.
Türkiye olarak 2017 içinde önemli örgütlerin dönem başkanlığını yürüttüklerini, bazılarını devrettiklerini, bazılarını da halen sürdürdüklerini anımsatan Çavuşoğlu, geçen yıl iki önemli seçimi kazandıklarını, “Türkiye yalnızlaşıyor mu dışlanıyor mu” yorumları çıktığı için bunu özellikle vurguladığını ifade etti. Çavuşoğlu, bunlardan birinin UNESCO İcra Komitesi seçimi olduğunu, batı Avrupa ve diğer bölgeler kontenjanından seçime girdiklerini, AB üyesi 3 ülke ile yarıştıklarını, UNESCO üyelerinin oylarının üçte ikisini alıp, Almanya’yı saf dışı bırakarak seçildiklerini anlattı.
Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Denizcilik Örgütüne, örgüte üye ülkelerin yüzde 80’inin oyunu alarak yeniden seçildiklerini anımsattı. Çavuşoğlu, bunların, Türkiye’nin uluslararası örgütler nezdinde tarafsız, objektif tutumu ve teşkilatlara yaptığı katkının bir yansıması olduğunu vurguladı.
Önemli ve kardeş ülke olan Özbekistan’ı 2017 içinde kazandıklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, Özbekistan ile ilişkilerde son seçime kadar geçen 20 yıllık boşluğu telafi etmek için yoğun temaslarını sürdürdüklerini bildirdi. Çavuşoğlu, Özbekistan’ın her konuyu Türkiye ile birlikte sürdürmek istediğini dile getirdi.
Mevlüt Çavuşoğlu, 2017’de Güneydoğu Asya ülkelerinin örgütü olan ASEAN’da ortaklık statüsü elde ettiklerini belirterek, birçok ülkenin bu statü için başvurduğunu ancak sadece Türkiye’nin sahip olduğuna işaret etti. Çavuşoğlu, ASEAN-Türkiye İş Forumunu bu yıl içinde gerçekleştireceklerini ifade etti.
Karşılıklı ziyaretler bakımından 2017’nin yoğun geçtiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’ye 18 hükümet başkanı, 18 devlet başkanının ziyarette bulunduğunu, bunun içinde uluslararası toplantılara katılanların yer almadığına işaret etti.
“OLUMLU GELİŞME OLMADI”
Bakan Çavuşoğlu, 2017’de önceliklerinin bulunduğunu, içeride olduğu gibi dışarıda da FETÖ ve PKK ile mücadelelerinin önceliklerinden biri olduğunu belirtti.
FETÖ’yü, İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları konsey toplantısında, Asya Parlamenter Asamblesi ve İslam İşbirliği Parlamenter Birliğinde terör örgütü olarak ilan ettirdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, FETÖ’nün uluslararası örgütlerdeki bağını kopardıklarını bildirdi.
Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“AGİT düzeyinde BM’de FETÖ’ye bağlı kuruluşların statülerini sonlandırdık. Şimdi AGİT’te böyle bir panel oluşuyor. İnşallah AGİT’deki bazı toplantılara katılan FETÖ’nün bağını da keseceğiz. Ülkeler nezdinde yaptığımız çalışmalarla birçok FETÖ mensubunu, darbeyle de ilişkili olan kişileri Türkiye getirip, yargıya teslim ettik. FETÖ’nün yurt dışındaki mevcudiyetini sonlandırmak için-o ülkeler için de risktir-çalışmalarımızı sürdürdük. Birçok yerde kuruluşları kapatıldı, okulları kapatıldı ya devredildi ya da Maarif Vakfına devredildi. Ama ABD düzeyinde yaptığımız temaslarda maalesef olumlu gelişme olmadı. İade talebimiz , FETÖ ile ilgili geçici tutuklama talebimiz, FETÖ ile ilgili tarafsız soruşturma başlatılması talebimiz de maalesef ABD tarafından karşılanmadı. Esasen ABD’nin YPG’ye silah vermesiyle beraber ABD ile ilişkilerimizi bugün etkileyen, zehirleyen bir diğer konuda ABD’nin FETÖ konusundaki taleplerimizi henüz karşılamamasıdır. 2018 içinde de bu çabalarımızı sürdüreceğiz.”
“FİLİSTİN’İN KALKINMASI”
ABD’nin Kudüs ile ilgili kararına da değinen Çavuşoğlu, bu konuda Türkiye’nin yürüttüğü çalışmaları anımsattı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin haksızlığa karşı artık öncülük yapan, korkmayan, dik duran bir ülke olduğunu vurgulayarak, Filistin’e yönelik desteklerinin devam edeceğini ifade etti.
Çavuşoğlu, Filistin’i, bağımsız bir devlet olarak tanımayan ülkelerce de tanınması için çalışmalarını sürdürdüklerini, Avrupa ülkelerinin kendilerine destek verdiğini, en son Fransa’ya gittiklerinde konuştukları konulardan birinin de bu olduğunu anlattı. Çavuşoğlu, gelecek süreçte Filistin’in kalkınması, insani yardımların ulaştırılmasında hep beraber çalışacaklarını bildirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.