Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Çavuşoğlu:Devlet okullarının fiziki durumlarına yönelik sıkıntılar bilgimizdedir

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT’de katıldığı Manşet + programında yeni eğitim dönemine ilişkin değerlendirmeler yaptı, soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, bazı gazetelerin manşetlerine devlet okullarının fiziki durumlarına yönelik çıkan haberlerin yanlış olmadığını ancak yeni açılan okullarla ilgili tek bir satır bile yer almadığını yapılan güzel işlerin örtbas edilmeye çalışıldığını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, okullarda sıkıntılar olduğunu […]

22 Ağustos 2022 - 14:50 'de eklendi ve 57 kez görüntülendi. A+A-

Çavuşoğlu:Devlet okullarının fiziki durumlarına yönelik sıkıntılar bilgimizdedir

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT’de katıldığı Manşet + programında yeni eğitim dönemine ilişkin değerlendirmeler yaptı, soruları yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, bazı gazetelerin manşetlerine devlet okullarının fiziki durumlarına yönelik çıkan haberlerin yanlış olmadığını ancak yeni açılan okullarla ilgili tek bir satır bile yer almadığını yapılan güzel işlerin örtbas edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, okullarda sıkıntılar olduğunu ve bu sıkıntıları aşmak adına çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

“Kendi öz kaynaklarımızla yaptığımız 20 milyonluk bir harcama var, tamir ve tadilatlar için toplamda 28 milyon daha harcama yapılacak” diyen Bakan Çavuşoğlu, bu tamir ve tadilatların bir kısmının bitirilememesinin sebebinin ihalelerin defalarca tekrar edilmesi olduğunu kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, dövizdeki dalgalanmalar karşısında sürekli fiyat artışları yaşandığını anlattı.
Bu yıl 4 yeni okul ile eğitime başlanacağına dikkati çeken bakan Çavuşoğlu, “tarihte hangi dönem 4 yeni okulla eğitime başlandı bilen varsa söylesin” dedi.

“Bize çatlak duvar gösterenlere cevabımdır bu ülkeye 13 yeni okul kazandırdık” diyen Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile işbirliğinde ilkokullara 48 laboratuvar, bir gezici fen-bilim aracı, orta eğitimde 21 okula laboratuvar kurulduğunu kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın mali konularda desteğe ihtiyacı olduğunun ortada olduğunu dile getiren bakan Çavuşoğlu, bazı ufak tefek tamiratların veya boya işlerinin de sendika-okul aile birliği işbirliğiyle çözümlenebileceğini belirtti.

Bir soru üzerine özel okullardan devlet okullarına bir yığılma beklenmediğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve İskele’ye kazandırılan yeni okullar ile bu bölgelerde rahatlama sağlanacağını kaydetti.

Yeni dönemde öğretmen eksikliği yaşanmayacağını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, Öğretmenler Değişiklik Yasa Tasarısı konusunda yapılan eleştirileri de yanıtladı.

“Öğretmenlerimize binlerce kez teşekkür etmiş biriyim ve etmeye devam edeceğim ama bu binlerce kez teşekkür ettiğim öğretmen profilinin dışında öğretmen kabul etmem” diye konuşan Bakan Çavuşoğlu, öğretmenin vermesi gereken ders saatlerine uymasını sağlamayı hedeflediğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, “dünyayı da incelediğinizde okulların açık olduğu dönemde sayısal anlamda sorunumuz var, öğrencilerin aldığı ders saati ve öğretmen çalışma saatleri dünyadan çok kopuktur” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, “Öğretmenlerin girmesi gereken ders saatleri ile ilgili bir mücadelem yok yasada öğretmenlerin 20 saattir ders saati bunun istismarının önüne geçmeye çalışıyorum” dedi.

Çavuşoğlu, yasada yapılacak düzenleme ile hizmet içi eğitim kurslarına katılımı artırmayı hedeflediklerine de dikkati çekerek, 200 kişinin gelmesi gereken hizmet içi eğitime 25 kişinin katıldığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, “sen kendini geliştirmezsen benim çocuğumu nasıl geliştireceksin” dedi.

A ve B öğretmen diye anılan öğretmenler konusunda da Bakan Çavuşoğlu, 18 saat derse girmesi gereken öğretmenin 14 saat, 15 saat derse girmesi gereken öğretmenin ise haftada 10 saat derse girdiğini anlattı.

Bakan Çavuşoğlu, yasada yapılan çalışma ile herkesin girmesi gereken ders saatlerine girmesinin sağlanacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, Atatürk Öğretmen Akademisi yasasındaki değişikliklere ilişkin de bilgi verdi.

Yasada yapılan düzenleme ile lise ve ön lisans mezunların geçici öğretmenlik yapamayacağını ikinci düzenlemenin ise Türkiye üniversitelerinden mezun olanlarda Bakanlar Kurulu’ndan denklik onayı istenmeyeceğini kaydetti.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin misyonunun önemine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, bu misyonu sürdürebilmek ve değerlerinin artırılabilmesi için Akademi’nin yasasının güncellenmesi gerektiğini kaydetti.
BRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DAÜ ile KTGB arasında iş birliği protokolü imzalandı DAÜ ile KTGB arasında iş birliği protoko...

  Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokole, DAÜ Re...

Yerleşke inşaatına karşı halk toplantısı yapılıyor Yerleşke inşaatına karşı halk toplantısı...

  Bazı siyasi parti ve örgütler, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi Yerleşkesi yapılmasına karşı ortak bir yol haritası belirlemek ...

Eğitim Bakanlığı:İhale iptal edilmediği sürece Cumero İnşaat Emlak ve Danışmanlık Hizmetleri Limited ile imzalanan sözleşme geçerlidir Eğitim Bakanlığı:İhale iptal edilmediği ...

Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi İhale Komisyonu yeni bir karar veya ihale iptal kararı almadığı sürece, okullara temizlik hizmeti sağla...

İtfaiye mensuplarından çocuk yuvasına bağış İtfaiye mensuplarından çocuk yuvasına ba...

  İtfaiye mensuplarından gönüllülük esasına göre toplanan para, bugün PGM – İtfaiye Müdürü Ramadan Gürpınar tarafından Sosyal Hizmetler...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Tatar, Erdoğan ile görüştü Tatar, Erdoğan ile görüşt...

4. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında İznik’e giden Cumhurbaşk...

DAÜ ile KTGB arasında iş birliği protokolü imzalandı DAÜ ile KTGB arasında iş ...

  Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kıbrıs Türk Gazetecile...

Yerleşke inşaatına karşı halk toplantısı yapılıyor Yerleşke inşaatına karşı ...

  Bazı siyasi parti ve örgütler, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuri...

Eğitim Bakanlığı:İhale iptal edilmediği sürece Cumero İnşaat Emlak ve Danışmanlık Hizmetleri Limited ile imzalanan sözleşme geçerlidir Eğitim Bakanlığı:İhale ip...

Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi İhale Komisyonu yeni bir kar...

İtfaiye mensuplarından çocuk yuvasına bağış İtfaiye mensuplarından ço...

  İtfaiye mensuplarından gönüllülük esasına göre toplanan pa...

Evin bahçesine izinsiz bir şekilde girip hırsızlık yaptı Evin bahçesine izinsiz bi...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre 27-29.09.2...

Bakan Taçoy: Eylemler ve karşı çıkışlar son derece üzücü ve düşündürücü Bakan Taçoy: Eylemler ve ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanl...

Polis Genel Müdürlüğü tarafından trafik konusunda çalıştay düzenlendi Polis Genel Müdürlüğü tar...

  Trafikte yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla Polis G...

Cumhurbaşkanı Tatar “4. Dünya Göçebe Oyunları” açılış törenine katıldı Cumhurbaşkanı Tatar “4. D...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İznik’te düzenlenen “4. Dünya G...

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz TC Dışişleri Bakanı Çavuş...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü koruma...

Eğitim HABERLERİ