Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cemal ASLAN yazdı; Yunan Adalarının Kıta Sahanlığı Yok

04 Ağustos 2020 - 7:50 'de eklendi ve A+A-

Cemal ASLAN yazdı;   Yunan Adalarının Kıta Sahanlığı Yok

Ege ve Akdeniz’deki Yunan adalarının etrafında Kıta Sahanlığı diye bir olay söz konusu değil.
Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de Meis Adası üzerinden yaşanan “Navtex” gerginliği, adaların yetki alanlarının belirlenmesi tartışmasını tekrar gündeme getirdi. Yunanistan, bütün adaların, kıta sahanlığı ve mühasır ekonomik bölge hakkı olduğu tezini savunuyor. Adaların da aynı anakaralar gibi muamele göreceğini, küçücük bir ada dahi olsa buna tam kıta sahanlığı ya da münhasır ekonomik bölge hakkı talebinde bulunuyor.
Yunanistan özellikle Girit Adası çevresinde hak iddiasını, adaların kendi münhasır ekonomik bölge hakları olduğu tezine dayandırıyor. Bu çerçevede Kaşot-Çoban, Rodos ve Meis adalarını kullanarak, Türkiye’nin 189 bin kilometrekarelik münhasır ekonomik bölge alanını 41 bin kilometrekareye indirmek için uzun süredir çabalıyor.
Ancak uluslararası hukuk ve emsal kararlar, Rum ve Yunanlıların tezlerini çürütüyor. Adaların doğal olarak kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge yaratma haklarının olmadığına dair birçok karar bulunuyor. Buna göre, sınırlandırmada adaların özel konumlarına, kıyı uzunluklarına, bulundukları coğrafyaya göz atılıyor. Uluslararası mahkeme kararlarında da ikili anlaşmalarda da adalara hiçbir şekilde deniz yetki alanı verilmiyor. Türkiye’de bu emsal kararlardan hareketle, tüm platformlarda Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayarak, Ege ve Akdennizdeki adaların kıta sahanlığı yaratmayacağını belirtiyor.
Tartışmanın odağı Meis
Türkiye tarafından reddedilen Yunanistan’ın tezlerine göre Meis Adası kendisinden 4 bin kat daha fazla deniz alanı yaratıyor. Bu durum uluslararası hukukta belirtilen hakkaniyet ilkesine karşı geliyor. Ankara; yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir Meis adasının 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratmasının rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez olmadığını vurguluyor. Oruç Reis’in araştırma yapacağı deniz alanı, Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları ve 2012’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) verilen ruhsat sahaları içinde yer alıyor. Barbaros Hayrettin Paşa da daha önce söz konusu sahanın bir bölümünde faaliyetlerde bulunmuştu.
Kıbrıs ve Girit başta olmak üzere Ege-Akdeniz’de Yunan tezlerinin iflası anlamına gelen Yunanistan’ın tezini çürüten, Türkiye’nin tezlerini destekleyen Uluslarası Adalet Divanı karalarından bazıları ise şunlar;
– İngiltere-Fransa arasında 1977’deki davada, Fransa kıyılarına yakın adaları tamamen çevrelenmesi ve bunlara kıta sahanlığı hakkı verilmemesi kararlaştırıldı.
– 1983 yılı Gine-Gine Bissau davasında mahkeme, ortay hattın ters tarafında yer alan Alcatraz Adaları’na, karasuları kadar deniz yetki alanı tanıdı.
– Malta-Libya arasındaki 1984’deki davada, Malta’ya eşit uzaklık dikkate alınmadı, Libya’ya daha fazla deniz yetki alanı verildi.
– 1992 yılında görülen Kanada-Fransa Saint Pierre & Miquelon davasında mahkeme, Kanada sahillerine yakın Fransız adaları Saint Pierre & Miquelon’a ana karalara tanınan deniz yetki alanları kadar yetki tanımadı.
– 1999 yılı Eritre-Yemen davasında, Yemen’in egemenliğinde olduğu mahkeme kararıyla teyit edilen Cebel el-Tayr ve Zubeyr adalarına karasuyu genişliği kadar deniz yetki alanı tanındı ve bahse konu iki ada, iki ülke arasında ortay hattın belirlenmesinde dikkate alınmadı.
– 2009 yılında Romanya ile Ukrayna arasında Karadeniz’deki deniz yetki alanlarının paylaşımına ilişkin uyuşmazlığın çözülmesi amacıyla toplanan mahkeme, Ukrayna’ya ait olan ve ortay hattın ters tarafında yer alan Yılan Adası’na karasuyu kadar deniz yetki alanı tanıdı.
– Tunus ile Libya arasında Tunus sahillerine yakın İtalyan adalarına da kara sularının ötesinde kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge verilmedi.
– Nikaragua-Kolombiya arasındaki 2012’deki davada, Nikaragua kıyısına yakın Kolombiya adaları bulunuyordu. Bu adalara da kara sularının ötesinde yetki verilmedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aydın AKKURT;  Guterres Çerçevesini Kimler Savunuyor? Aydın AKKURT; Guterres Çerçevesini Kiml...

Kıbrıs konusuyla ilgili müzakere sürecinin yeniden başlamasına yönelik girişimler devam ederken, Rum Yönetimi “müzakerelerin Guterres ç...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Tek Egemenlik Savunulamaz Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunula...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde halkın temsilcisi olarak görev yapan hiçbir Milletvekili “Tek Egemenliği”, “Tek Devleti”, “Fe...

Atilla ÇİLİNGİR;   Akdeniz’deki Enerji mi Yoksa Kıbrıs mı? Atilla ÇİLİNGİR; Akdeniz’deki Enerji m...

Yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamandır süregelen Kıbrıs anlaşmazlığı, Akdeniz’in tam da orta yerinde dünya gündemini meşgul eden bir...

Aydın AKKURT;  Müzakereler kaldığı yerden mi başlamalı? Aydın AKKURT; Müzakereler kaldığı yerde...

Kıbrıs konusu ile ilgili olarak müzakerelerin yeniden başlaması yönünde yoğun girişimler devam ederken, Rum tarafı “müzakerelerin kaldı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;  Guterres Çerçevesini Kimler Savunuyor? Aydın AKKURT; Guterres Ç...

Kıbrıs konusuyla ilgili müzakere sürecinin yeniden başlaması...

UBP Milletvekili Hasipoğlu;  İki devletli çözüm mümkün UBP Milletvekili Hasipoğl...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Mille...

Rum Müzakere Grubu  üyesi İliadis açıkladı;  “Maraş ile Güzelyurt’u elde ettik” Rum Müzakere Grubu üyesi...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı müzakere masası...

“AB Türkiye ile çatışmak istemiyor” “AB Türkiye ile çatışmak ...

NACAK GAZETESİ- Eski Rum Yönetimi Başkanı Yorgos Vasiliu, AB...

Kıbrıs müzakereleri 4 adımda başlayacak Kıbrıs müzakereleri 4 adı...

NACAK GAZETESİ- Haftalık Simerini gazatesi “Guterres’in Yol ...

Rum’un borusunu betonlayacak Rum’un borusunu betonlaya...

NACAK GAZETESİ- KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılma...

Oy kullanmada Covid 19 önlemleri uygulanacak Oy kullanmada Covid 19 ön...

NACAK GAZETESİ- Her sandık kuruluna birer el dezenfektanı ve...

“KKTC’de çarklar durmayacak” “KKTC’de çarklar durmayac...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, 27 Eylül...

“Azerbaycan asla yalnız değildir” “Azerbaycan asla yalnız d...

NACAK GAZETESİ- Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni...

Halk iki devletli çözüm istiyor Halk iki devletli çözüm i...

Gezici Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırma sonuçlarında ...

Eğitim HABERLERİ