Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

CTP iki devletli çözüme karşı

03 Ekim 2019 - 12:49 'de eklendi ve A+A-

CTP iki devletli çözüme karşı

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 6 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek 27’nci Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne aday olan üyelerin tanıtım etkinlikleri akşam Mağusa’da devam etti.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yaptığı konuşmada, üç ayaklı yol haritasını paylaştı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre Erhürman şunları söyledi:

KAPSAMLI ÇÖZÜM

“CTP’nin kurultayı birçok açıdan dönüm noktasında olduğumuz bir zaman diliminde gerçekleşiyor olması açısından önemlidir. CTP 1970’te kurulduğundan beri 3 temel ayak üzerine kurdu politikalarını. Birinci temel ayak Kıbrıs sorununun federal çerçevede bir an önce kapsamlı çözüme ulaştırılmasıydı. CTP o gün ne diyorsa bugün de aynı şeyi söylüyor. Federasyon BM şemsiyesi altında yürütülen bütün görüşmelerin temel zeminidir. Sayın Anastasiadis Crans Montana sonrasında iki ayrı devletten, konfederasyondan, gevşek federasyondan, desantralize federasyondan söz etti, kafaları bulandırarak zaman kazanmaya çalıştı ama resmi görüşmelerde de, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada da hep federasyon dedi. Kendisinin bu zaman kazanma girişimini bozmak gerekiyor. Sayın Guterres’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın altını doldurmasını Sayın Anastasiadis’ten istemesi, bunun ardından da geçmiş mutabakatların kabulüne, siyasi eşitlik tartışmalarının ortadan kaldırılmasına dayanan, ucu açık olmayan, sonuç odaklı bir müzakere sürecini tarafların önüne koymak için üçlü ve/veya beşli görüşme önerisini geliştirmesi gerekiyor.

GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER

Ne zaman ki kapsamlı çözüme ilişkin müzakereler kesintiye uğradı, CTP bu tip zamanlarda hiçbir dönemde durup da beklemedi. O durgunluk dönemlerinde dahi nasıl olur da bizi adım adım çözüme yaklaştıracak güven yaratıcı önlemleri hayata geçiririz diye uğraştı. O yüzden bugün de politikalarımızın ikinci ayağı olarak, kapsamlı çözüm müzakereleri bir kesintiye uğrarsa biz yine durmayacağız ve bizi adım adım çözüme yaklaştıracak güven yaratıcı önlemlerin hayata geçmesi için uğraşacağız.

CRANS MONTANA

Crans Montana’da belki de Annan Planı’ndan sonra ilk kez çözüme bu kadar yaklaştık ama maalesef elimizde arzu ettiğimiz çözümle adaya dönemedik. Döner dönmez hep şunu söyledik: Yeni bir müzakere süreci başlayacaksa bu kez bu müzakere süreci sonuç odaklı olsun ve ucu açık olmayan bir süreç olsun. Aslında bu kavramlar CTP’nin ürettiği kavramlar değildi. Bu kavramlar BM Genel Sekreteri Guterres’in kavramlarıydı. Guterres sonuç odaklı müzakere kavramına bir şey daha ekledi: Ucu açık müzakereler dönemi artık geride kaldı dedi. Ve CTP o günden itibaren sonuç odaklı ve ucu açık olmayan müzakerelerden bahsetti. Sayın Guterres’in kendi söylediklerine de, BM Güvenlik Konseyi kararlarında ve geçmiş mutabakatlarda yer alan siyasi eşitlik, kararlara etkili katılım ve dönüşümlü başkanlık ilkelerine de sahip çıkması gerekiyor”.

SORUNUN ÖNEMLİ KISMI ÇÖZÜLDÜ

Crans Montana’da KKTC ve TC tarafı uluslararası toplumu şaşırtacak düzeyde açılımlar gerçekleştirdi. Dolayısı ile uluslararası toplum Annan Planı’ndan sonra bir kez daha Kıbrıslı Türklerin çözüm iradesini gördü. Anastasiadis’in ise özellikle siyasi eşitliği ben halkıma anlatamam endişesiyle masadan kalktığı görüldü. Kıbrıs Sorunu’nun önemli bir kısmında zaten mutabakata varılmıştı. Ve bizler sonuç odaklı ve ucu açık olmayan bir müzakere sürecinde geriye kalan kısımları da görüşüp tamamlayalım dedik. Yani tekrardan her şeye sıfırdan başlamayalım. Bu işi ucu açık bırakıp yıllara yaymayalım. Her defasında bu konulara sıfırdan başlayıp aynı şeyleri tekrar tekrar görüşmek istemiyoruz. Çünkü Sayın Anastasiadis’in Kıbrıs Türk ve Türkiye tarafının Cranas Montana’da uluslararası toplum önünde sergilediği çözüm iradesinin zamana oynanarak unutturulması çabalarına izin vermeyeceğiz. Çünkü artık gelecek kuşaklar için öngörülebilir bir Kıbrıs istiyoruz.

AB ÇATISI ALTINDA İKİ DEVLET

Biz bunu yaparken bir hükümet kuruldu 4 ay önce ve kendi hükümet programına bir cümlecik yerleştirdi: Federasyon artık geride kalmıştır, 50 yıldır federasyon görüşüyoruz bir sonuç alamadık, onun için daha fazla vakit kaybetmek yerine daha gerçekçi alternatifler ortaya koymamız lazım. Daha gerçekçi olan alternatif de AB çatısı altında olan 2 devlettir dediler ve bunu programa yazdılar. O günden beri CTP hiç aralık vermeden şunu söyledi: Ortaya attığınız “alternatif” hiçbir şekilde gerçekçi değildir. Gerek KKTC gerekse TC, Crans Montana’dan beri, hangi çözüm bulunacaksa BM şemsiyesi altında bulunacak ve müzakere edilerek bulunacak diyor. Demek ki hükümetin belirlediği bu alternatif AB çatısı altında 2 ayrı devlet üzerinde BM şemsiyesi altında gerçekleştirilecek müzakereler yoluyla anlaşmaya varılmasıdır. Hükümet ne bekliyor Anastasiadis’ten? Kendisi “ben siyasi eşitliği kendi halkıma anlatamam” derken BM çatısı altındaki müzakerelerde şunu kabul etmesi bekleniyor: Önce BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ikna olacak, KKTC’nin tanınmasının önündeki engelleri kaldıracak, sonra 28 AB üyesi ülke KKTC’yi tanıma konusunda ikna edilecek, bu da yetmeyecek, ardından da Anastasiadis siyasi eşitlik konusunda ikna edemediğini söylediği halkını KKTC’nin tanınması konusunda ikna edecek ve kendileri de artık “Kıbrıs Cumhuriyeti” adını kullanmayacak ve Rum devleti ve KKTC olarak AB çatısı altında iki devlet olacak. Bu hükümetin gerçekçi diye halkımıza anlattığı formül budur.

GERÇEKÇİ DEĞİL

Hükümet ortaya kendi deyimiyle bir alternatif attı. Bu öyle bir alternatif ki gerçekçi olmadığı bir yana yeni sorunlarla da yüklü. Bir an için varsayalım ki bu alternatif gerçekleşti, peki mesela mülkiyet sorunu nasıl hallolacak? Annan Planı döneminde federasyondaki mülkiyet düzenlemelerini eleştiriyorlardı. Kendi önerdikleri formülde ne olacak? AB çatısı altında iki ayrı devlet oldu diyelim, bu iki ayrı anayasa olacak demektir. Federasyondaki federal anayasada mülkiyet sorununun çözümü de anayasanın diğer hükümleri gibi iki ayrı referandumda onaylanacak ve her bir birey için geçerli olacaktı. Peki AB çatısı altında iki ayrı devlet olunca, ortak bir anayasa olmayacağına göre mülkiyet sorunu nasıl çözülecek? AB yurttaşı Kıbrıslı Rum eski mal sahiplerinin AB yurttaşı Kıbrıslı Türklere karşı açacakları davalar yoluyla mı? Buna yanıt verilmiyor? Peki federasyonda var olan iki bölgelilik ilkesi AB çatısı altındaki iki ayrı devlette olacak mı? Toprak konusunda ne yapılacak? Evet, 50 yıldır devam eden ve bizi çözüme ulaştırmayan müzakerelerden hepimiz yorulduk. Ama bunun yerine bir alternatif önerecekseniz, bunun sıfırdan başlayıp onlarca yıl sürmeyecek, Kıbrıs Türk halkını yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakmayacak, gerçekçi bir alternatif olduğunu gerekçeleriyle birlikte anlatmanız gerekiyor.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ