Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

CTP’nin etkinliğinde konuşan Hristofyas; Hedefimiz hemen birleşme

25 Kasım 2019 - 10:45 'de eklendi ve A+A-

CTP’nin etkinliğinde konuşan Hristofyas;         Hedefimiz hemen birleşme

NACAK GAZETESİ- Ateş yakma etkinliğinde CTP’liler ile Rumlar ateşin başında birlikte şarkılar söylediler, birlikte dans ettiler ve “birleşme” sloganları attılar.

CTP Gençlik Örgütü geleneksel Barış Ateşi etkinliğini bu kez Lefkoşa’da düzenledi.
CTP’den yapılan açıklamaya göre, Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Genel Başkan Tufan Erhürman, milletvekilleri ve bazı gençler katıldı.
“Kıbrıslı Rum barışseverlerin” de yer aldığı gecede bugün Berlin’de gerçekleştirilecek üçlü toplantı öncesi BM’ye ve liderlere “irade” çağrısı yapıldı. CTP Genel Başkanı Erhürman, Gençlik Örgütü Başkanı Doğukan Akdeniz ve EDON Genel Sekreteri Hristos Hristofyas konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından katılımcılar ateşin başında şarkılar söyledi, Kıbrıs müzikleri eşliğinde dans etti. Etkinlikte sık sık “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganı atıldı.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşmasında şunları söyledi:
“Zaman zaman bazı konularda umutsuzluğa kapıldığımız oluyor ama nasıl uzun bir yoldan geldiğimizi sakın unutmayalım. 2003’te ilk kapı açıldığında 33 yaşımdaydım o yaşa kadar gördüğüm Kıbrıslı Rum sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Kapıların açılmasının ardından diyalog içerisinde olma şansı bulduk. Çok uzun süre karşılıklı geçişlerde beklediğimiz yoğunluk olmadı ama son dönemde çok sayıda geçiş oluyor. Bunlar aslında mücadelenin belli noktaları aştığını gösteriyor. Berlin’deki görüşme elbette bizim için önemli. CTP olarak bu süreçte birçok büyükelçi ve parti ile görüştük. Sürece katkı koymak için elimizden geleni yaptık. Berlin’den çok büyük sonuç beklemiyoruz ama eğer beşli görüşmenin kapısı aralanırsa bu gelişme ileride yapacaklarımız açısından çok büyük motivasyon olacak. İki lidere de irade gösterme çağrısı yapıyoruz. BM Genel Sekreteri Guterres’ten Crans Montana’dan bu yana söylediklerinin ve siyasi eşitlikle ilgili kararlar başta olmak üzere BM Güvenlik Konseyi kararlarına sahip çıkmasını bekliyoruz. Kritik bir dönemden geçiyoruz. Gençlerin bu geleneksel barış ateşini tutuşturmaları son derece önemlidir. Hangi durumda olursak olalım mücadeleye devam edeceğiz. Gençlerimiz bir kez daha barış için kararlılıklarını, inançlarını ortaya koymuşlardır. Barış için mücadeleye devam!”
AKDENİZ
Gençlik Örgütü Başkanı Doğukan Akdeniz ise, 25 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek görüşme öncesinde yaktıkları bu ateşin federal çözüme ulaşana kadar sönmeyeceğini dile getirerek, “CTP bu yoldaki mücadelede öncülüğünü daima sürdürecek. Kıbrıs’ımızı birleştirene kadar, ülkemizde ve dünyada barışı hakim kılınana kadar çabalarımız sürecek. Burada olduğunuz için çok mutluyuz” dedi.
HRİSTOFYAS
EDON Genel Sekreteri Hristos Hristofyas ise, bu güzel buluşma için çok mutlu olduğunu belirterek, bu organizasyonların yakınlaşma sağladığını, ortak hedeflerin birleştirdiğini belirterek, “Biz bu küçük adada barışa şans vermek zorundayız. İki liderin Berlin’deki görüşmesinden umutlu olmak zorundayız sonuna kadar. Sonuna kadar mücadele etmeliyiz adamızı yeniden birleştirmek için. Hepimiz biliyoruz ki tek bir çözüm var; iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, tek devlet, tek egemenlik ve uluslararası tek kimliğe sahip olan bir Kıbrıs… Bunun gerçekleşmesi için çözüme ihtiyacımız var. Liderlerin kararlı olmasına ihtiyacımız var. Güvende ve barış içinde yaşayabiliriz. Barış istencimizi canlı tutan bu tür etkinlikleri düzenleyen CTP Gençlik’e teşekkür ederim. Mücadeleye devam.” Dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum askeri tatbikatlara doymuyor Rum askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi, sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde İtalya ve Fransa’yla askeri tatbikat gerçekleştirecek. Fransa’nın “Su...

Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyorlar Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyor...

NACAK GAZETESİ- Rum basınında yer alan bir haberde, ABD Hazine Bakanlığının raporundan ortaya çıkan bazı sonuçlara yer verildi. Amerika...

Rum BM’den umduğunu bulamadı Rum BM’den umduğunu bulamadı

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elisabeth Spehar, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki enerj...

Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor

NACAK GAZETESİ- Uluslararası Para Fonu, yasadışı faaliyetlerden edinilen gelirin meşrulaştırılması ve terörün finanse edilmesinin Güney...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ