Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

CTP’nin etkinliğinde konuşan Hristofyas; Hedefimiz hemen birleşme

25 Kasım 2019 - 10:45 'de eklendi ve A+A-

CTP’nin etkinliğinde konuşan Hristofyas;     Hedefimiz hemen birleşme

NACAK GAZETESİ- Ateş yakma etkinliğinde CTP’liler ile Rumlar ateşin başında birlikte şarkılar söylediler, birlikte dans ettiler ve “birleşme” sloganları attılar.

CTP Gençlik Örgütü geleneksel Barış Ateşi etkinliğini bu kez Lefkoşa’da düzenledi.
CTP’den yapılan açıklamaya göre, Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Genel Başkan Tufan Erhürman, milletvekilleri ve bazı gençler katıldı.
“Kıbrıslı Rum barışseverlerin” de yer aldığı gecede bugün Berlin’de gerçekleştirilecek üçlü toplantı öncesi BM’ye ve liderlere “irade” çağrısı yapıldı. CTP Genel Başkanı Erhürman, Gençlik Örgütü Başkanı Doğukan Akdeniz ve EDON Genel Sekreteri Hristos Hristofyas konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından katılımcılar ateşin başında şarkılar söyledi, Kıbrıs müzikleri eşliğinde dans etti. Etkinlikte sık sık “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganı atıldı.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşmasında şunları söyledi:
“Zaman zaman bazı konularda umutsuzluğa kapıldığımız oluyor ama nasıl uzun bir yoldan geldiğimizi sakın unutmayalım. 2003’te ilk kapı açıldığında 33 yaşımdaydım o yaşa kadar gördüğüm Kıbrıslı Rum sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Kapıların açılmasının ardından diyalog içerisinde olma şansı bulduk. Çok uzun süre karşılıklı geçişlerde beklediğimiz yoğunluk olmadı ama son dönemde çok sayıda geçiş oluyor. Bunlar aslında mücadelenin belli noktaları aştığını gösteriyor. Berlin’deki görüşme elbette bizim için önemli. CTP olarak bu süreçte birçok büyükelçi ve parti ile görüştük. Sürece katkı koymak için elimizden geleni yaptık. Berlin’den çok büyük sonuç beklemiyoruz ama eğer beşli görüşmenin kapısı aralanırsa bu gelişme ileride yapacaklarımız açısından çok büyük motivasyon olacak. İki lidere de irade gösterme çağrısı yapıyoruz. BM Genel Sekreteri Guterres’ten Crans Montana’dan bu yana söylediklerinin ve siyasi eşitlikle ilgili kararlar başta olmak üzere BM Güvenlik Konseyi kararlarına sahip çıkmasını bekliyoruz. Kritik bir dönemden geçiyoruz. Gençlerin bu geleneksel barış ateşini tutuşturmaları son derece önemlidir. Hangi durumda olursak olalım mücadeleye devam edeceğiz. Gençlerimiz bir kez daha barış için kararlılıklarını, inançlarını ortaya koymuşlardır. Barış için mücadeleye devam!”
AKDENİZ
Gençlik Örgütü Başkanı Doğukan Akdeniz ise, 25 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek görüşme öncesinde yaktıkları bu ateşin federal çözüme ulaşana kadar sönmeyeceğini dile getirerek, “CTP bu yoldaki mücadelede öncülüğünü daima sürdürecek. Kıbrıs’ımızı birleştirene kadar, ülkemizde ve dünyada barışı hakim kılınana kadar çabalarımız sürecek. Burada olduğunuz için çok mutluyuz” dedi.
HRİSTOFYAS
EDON Genel Sekreteri Hristos Hristofyas ise, bu güzel buluşma için çok mutlu olduğunu belirterek, bu organizasyonların yakınlaşma sağladığını, ortak hedeflerin birleştirdiğini belirterek, “Biz bu küçük adada barışa şans vermek zorundayız. İki liderin Berlin’deki görüşmesinden umutlu olmak zorundayız sonuna kadar. Sonuna kadar mücadele etmeliyiz adamızı yeniden birleştirmek için. Hepimiz biliyoruz ki tek bir çözüm var; iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, tek devlet, tek egemenlik ve uluslararası tek kimliğe sahip olan bir Kıbrıs… Bunun gerçekleşmesi için çözüme ihtiyacımız var. Liderlerin kararlı olmasına ihtiyacımız var. Güvende ve barış içinde yaşayabiliriz. Barış istencimizi canlı tutan bu tür etkinlikleri düzenleyen CTP Gençlik’e teşekkür ederim. Mücadeleye devam.” Dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele geçirildi

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük miktarda uyuşturucu madde tespit ettiği ve Yunanistan’dan Güney Kıbrıs’a uyuşt...

Şer ittifakından askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri hava-deniz tatb...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla geçtiğimiz gün Limasol’un güneyindeki deniz bölgesinde bir hava-deniz tatbik...

Türkiye’ye adeta “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş” açtılar...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki faaliyetler...

Rum Sözcü Kusios; ABD ile ilişki düzeyimiz yükseliyor Rum Sözcü Kusios; ABD ile ilişki düzeyi...

NACAK GAZETESİ- Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, ABD’nin 2021 yılından itibaren Güney Kıbrıs’ı Uluslararası Askeri Talim ve Eğitim ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren; “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT; ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;  Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ