Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir’de Kıbrıs’taki durumu anlattı

04 Ekim 2021 - 15:27 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir’de Kıbrıs’taki durumu anlattı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, maksimalist deniz yetki alanı iddialarına ilişkin, “Bizim büyük denizlere, Akdeniz’in tümüne çıkış yollarımızı engellemek, Mavi Vatan’daki haklarımızı, hukukumuzu çiğnemek ve aynı zamanda hava sahasındaki üstünlüğümüzü de engellemek için birtakım siyaset geliştirmişler. Bunu, bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Sonuna kadar direneceğiz.” dedi.

Tatar, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde Kaymakam Hüseyin Sayın ve Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ile diğer ilgililer tarafından karşılandı. Sivrihisar Kilim Müzesi ve Ulu Cami’de incelemelerde bulunan Tatar, vatandaşlarla sohbet etti.

Tatar, gazetecilere yaptığı açıklamada, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetinin, kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini sundu.

Bu mücadeleyi kendisinin ve Kıbrıs Türk halkının yalnız sürdürebilmesinin mümkün olmadığını belirten Tatar, “Güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’ımızda, aynı zamanda göklerdeki hakimiyetimizin sürdürülmesinde, Türk ulusunun milli menfaatlerinin korunmasında, hep birlikte hareket etmemizin en doğrusu olduğunu, Anadolu halkıyla da paylaşıyorum.” ifadesini kullandı.

Tatar, bir gazetecinin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin maksimalist deniz yetki alanı iddialarına ilişkin görüşlerini sorması üzerine, şunları kaydetti:

“Maalesef onlar bayağı bir şımarmışlar. Geçenlerde 9 Eylül Üniversitesinde, esasında 9 Eylül günüydü beni çağırmışlar, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar da oradaydı. Orada yapılan değerlendirmelerde ‘Adalar Denizi’ dediğimiz Ege’de, o adalar ki zamanında bize aitti. Hepsini Yunanlılar, Lozan Antlaşması bağlamında bir yolunu bulmuşlar kendi egemenliklerine geçirmişler. Maalesef Lozan Antlaşması’na rağmen 12 milden bahsetmektedirler. Aynı anlayışı da tüm Doğu Akdeniz’e yaymak suretiyle…

Yani diyorlar ki ‘Kıbrıs’ta hiç Kıbrıs Türk’ü yoktur. Hiç Türk halkı yoktur’. Güya adanın hepsi Rum cumhuriyetine aitmiş gibi orada deniz yetki alanlarında ortaya koydukları gerçekten kabul edilemez iddialarla hem bizleri hem Türkiye’yi sarmak ve bizim büyük denizlere, Akdeniz’in tümüne çıkış yollarımızı engellemek, Mavi Vatan’daki haklarımızı, hukukumuzu çiğnemek ve aynı zamanda hava sahasındaki üstünlüğümüzü de engellemek için birtakım siyaset geliştirmişler. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Sonuna kadar direneceğiz. Biz, hep Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içinde bu mücadeleyi vermek zorundayız. Çok da mutluyuz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmaktadır.”

“BENİM İÇİN FEDERASYON DEFTERİ KAPANMIŞTIR”

Ersin Tatar, dünya barışı ve huzuru, bölgesel istikrar için bir anlaşma istediklerine dikkati çekerek, söz konusu anlaşmanın yan yana yaşayan iki ayrı egemen ve eşit devletten geçtiğini vurguladı.

ABD’nin New York kentindeki yeni Türkevi binasının, Türkiye’nin gücüne yakışır bir şekilde açıldığını dile getiren Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birleşmiş Milletler (BM) binasının karşısında Türkevi’nin açılışı bizim için de güzel olmuştur. Nitekim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne de orada bir kat tahsis edilmiştir. BM toplantılarında Kıbrıs meselesinin gelmişini, geçmişini ve içinde bulunduğu koşullarda neden ‘iki devlet’ dediğimizi… Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, BM’de konuşması oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tamamıyla sahip çıkmıştır. Benim sürdürmekte olduğum iki devletli siyasetin çok doğru olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de tamamıyla desteklediğini ifade etmiştir, Sayın Cumhurbaşkanımız. Bütün bunlar, yaptığımız propaganda, yaptığımız diplomatik görüşmeler anlamında New York toplantılarının verimli geçtiğini göstermiştir. Federasyonun ne olduğu açık ve nettir. Federasyon, çoğunluğun azınlığı yönettiği, zaman içinde Kıbrıs Türk halkının, Türkiye’nin olmadığı Avrupa Birliğinde yok edilmesi, aynı zamanda Türkiye’nin Kıbrıs’tan çekilmesi anlamında olduğu için benim için federasyon defteri kapanmıştır.”

Sivrihisar’daki programının ardından il merkezine geçen Tatar, Vali Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı ve Harun Karacan, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Garnizon Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile diğer ilgililer hazır bulundu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
UBP 22. Olağan Genel Kurultayı kura çekimi yapılıyor UBP 22. Olağan Genel Kurultayı kura çeki...

  Ulusal Birlik Partisi (UBP) 22. Olağan Genel Kurultayı kura çekimi bugün yapılıyor. 4 adayın yarışacağı kurultayda, genel başkan aday...

Alayköy’ün bazı bölgelerinde yarın 6 saatlik elektrik kesintisi Alayköy’ün bazı bölgelerinde yarın 6 saa...

Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Alayköy girişi, Alayköy Kavşağı, Alayköy Sanayi Bölgesi’nin...

Video olayı zanlıları hakkında 3’er gün ek tutukluluk kararı verildi Video olayı zanlıları hakkında 3’er gün ...

  Başbakan Ersan Saner’le ilgili sosyal medyada yayılan video olayıyla ilgili tutuklanan 5 zanlı bugün yeniden Gazimağusa Kaza Mah...

İskele-Çayırova ana yolunda trafik düzenlemesi! İskele-Çayırova ana yolunda trafik düzen...

  İskele-Çayırova ana yolundaki bölünmüş yol yapım çalışmaları nedeni trafik güzergahında düzenlemeye gidildi. Karayolları Dairesi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
UBP 22. Olağan Genel Kurultayı kura çekimi yapılıyor UBP 22. Olağan Genel Kuru...

  Ulusal Birlik Partisi (UBP) 22. Olağan Genel Kurultayı kur...

Alayköy’ün bazı bölgelerinde yarın 6 saatlik elektrik kesintisi Alayköy’ün bazı bölgeleri...

Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması ...

Video olayı zanlıları hakkında 3’er gün ek tutukluluk kararı verildi Video olayı zanlıları hak...

  Başbakan Ersan Saner’le ilgili sosyal medyada yayılan...

İskele-Çayırova ana yolunda trafik düzenlemesi! İskele-Çayırova ana yolun...

  İskele-Çayırova ana yolundaki bölünmüş yol yapım çalı...

Bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak! Bazı bölgelerde elektrik ...

  Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak bakım ona...

Emekliler bugün, kamu çalışanları Perşembe günü ödenecek Emekliler bugün, kamu çal...

  Maliye Bakanı Dursun Oğuz maaş ödemelerinde bir sıkın...

Cumhurbaşkanı Tatar, Bertan Zaroğlu ile görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, Bert...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasının ardı...

Yabancılar Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi Yabancılar Muhaceret (Değ...

  Cumhuriyet Genel Kurulu bugünkü oturumunda muhaceret ...

DP Adil Düzen Partisi başkanlığını yapan Yıldız’ın DP’ye katıldığını açıkladı DP Adil Düzen Partisi baş...

Demokrat Parti (DP), Adil Düzen Partisinin Genel Başkanlığın...

Video olayı zanlıları hakkında 8’er gün ek tutukluluk kararı verildi Video olayı zanlıları hak...

Sosyal medya üzerinden yayılan Başbakan Ersan Saner’le ilgil...

Eğitim HABERLERİ