Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Tatar: Biz egemenliğimiz, özgürlüğümüz ve devletimiz için varız

26 Mayıs 2022 - 20:14 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Tatar: Biz egemenliğimiz, özgürlüğümüz ve devletimiz için varız

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs İlim Üniversitesi’nde “Kıbrıs’ın Dünü ve Bugünü” konulu bir konferans verdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bütün süreçlerin aşama aşama yaşandığını belirterek, Kıbrıs Türk halkının bu adada çok acılar çektiğini, göç yaşadığını ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını dile getirdi.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıs Türklerinin özgürlüğüne kavuştuğunu ve bundan sonra Kıbrıs’ta barış ve huzurun teminatının temellerinin atıldığını ifade eden Tatar, “Hiçbir zaman umudumu kaybetmedim” diyerek, hep Anadolu’ya ve Toroslara baktığını söyledi.
Tatar; “Sırf bir şeyler elde etmek için Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olmayı bile kabul eden ve Türklüğe yapılacak en büyük haksızlığın altına imzasını koymaya razı olanlar, bizim tarihten gelen hakkımızı ve Anadolu ile aramızdaki bağları kopartıp bizi karanlığa doğru sürüklemek isterken biz, buna izin vermedik” dedi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının herkesin sahip olmak istediği bir coğrafyada yaşadığını ve her türlü zenginliğiyle Kıbrıs Adası’nın konumunun çok önemli olduğunu vurguladı.

Osmanlı döneminde ilk olarak Vakıflar İdaresi’nin kurulduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Tatar, 307 sene Kıbrıs’ın kesintisiz olarak Osmanlı tarafından yönetildiğini belirtti.

Lozan Antlaşması’na da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bu çerçevede 1960 antlaşmalarına Türkiye’nin garantör olarak şahitlik ettiğini ve İngiliz sömürge yönetiminde Rumların, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak istediğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Annan Planı’na Kıbrıslı Türklerin ‘evet’ demesine rağmen, hukuksuzluk yapılarak Güney Kıbrıs’ın tek başına AB’ye alındığını söyledi.

Rum-Yunan ikilisinin isteğinin, Türk askerinin adadan çekilmesi ve Türkiye’nin garantörlüğünün ortadan kalkması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar; adada barış ve huzur içinde yaşayabilmek için güvenliğimizin sağlanmasının çok önemli olduğunu ve Rum-Yunan ikilisinin oyununa gelmeyeceğimizi vurguladı.

Yıllardan sonra Maraş’ın açıldığını anımsatan Tatar, bunun şu anda savunulan iki devletli çözüm önerisini pekiştiren bir gelişme olduğuna da değindi.

Maraş açılımının Kıbrıs Türkü’ne özgüven kazandırdığını ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hareket edildiğini söyleyen Tatar, pandemiye rağmen birçok insanın ziyaret ettiği Maraş’ın açılımıyla turizmin gelişmesine olanak sağlandığının altını çizdi.

“Bizim şu andaki en büyük hedefimiz, KKTC’yi güçlendirmek ve geliştirmektir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, bundan geriye dönüşün olmadığını belirterek, federal temelde bir antlaşmanın mümkün olmadığını bütün dünyaya anlattıklarını belirtti.

Tatar, “Biz egemenliğimiz, özgürlüğümüz ve devletimiz için varız. Bu durumda KKTC’nin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak şekilde bir düzenleme yapılması gerekir. Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır” dedi.

Kıbrıs’ın eski dönemlerde cevher niteliğinde bir ada olduğunu da anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, İngiliz sömürge yönetiminde Rumların, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak istediğini söyledi.

Kıbrıslı Türkleri adadan göç ettirmek için Rum ve Yunanlıların her şeyi yaptığını aktaran Cumhurbaşkanı, TMT’nin kurulmasıyla verilen mücadeleye işaret etti.

Bütün bu zor şartlarda Kıbrıs Türk halkının direnişinin, büyük bir fedakârlık olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün, Kıbrıs’ta yaşayan Rumlar kadar egemen olduğunu belirtti.

Buradaki devletin daha meşru olduğunu söyleyen Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki halka ait olduğunu ifade etti.
“Anavatan Türkiye’nin ülkemize çok büyük yatırımları vardır. Eğer bir halk var ise kendi geleceğini de tayin etme hakkına sahiptir. Egemenlik ve eşitlik temelinde bir antlaşmanın olabilmesi için var gücümüzle mücadele edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, yan yana yaşayan iki ayrı devletin egemen eşitliğine dayalı bir süreçle antlaşmaya gidileceğini vurguladı ve önemli olanın barış olduğunu söyledi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifi   birinci kuruluş yıldönümünü kutladı Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifi biri...

      Batı bölgesindeki üretici kadınların oluşturduğu Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifi birinci yılını kutluyor.   Bu çerçevede, bölge...

Sibel Tatar, Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi’nin kuruluşunun 1. yıl dönümü etkinliğine katıldı Sibel Tatar, Girişimci Kadınlar Kalkınma...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi’nin kuruluşunun  1. yıl dönümü etkinliğine katı...

Girne’de birçok ev açma ve sirkat meselesinin zanlısı yakalanıp mahkemeye çıkarıldı Girne’de birçok ev açma ve sirkat mesele...

Girne Cürümleri Önleme Şubesi Ekipleri,  Girne’de meydana gelen birçok ev açma ve sirkat meselesiyle  ilgili olarak şok operasyon gerçe...

Tatlısu’da ‘Akdeniz de Sanat Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliği’ Tatlısu’da ‘Akdeniz de Sanat Ateşi Kâğıt...

Tatlısu Belediye tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Akdeniz de Sanat Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliği’ başladı. Etkinlikle Dünya...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifi   birinci kuruluş yıldönümünü kutladı Kırsal Kalkınma Kadın Koo...

      Batı bölgesindeki üretici kadınların oluşturduğu Kırsa...

Sibel Tatar, Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi’nin kuruluşunun 1. yıl dönümü etkinliğine katıldı Sibel Tatar, Girişimci Ka...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Girişimci Ka...

CTP: Dört ana başlıkta iş birliği önerileri doğru temelde değil CTP: Dört ana başlıkta iş...

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Gu...

Girne’de birçok ev açma ve sirkat meselesinin zanlısı yakalanıp mahkemeye çıkarıldı Girne’de birçok ev açma v...

Girne Cürümleri Önleme Şubesi Ekipleri,  Girne’de meydana ge...

Gelişen kozmetik sektörüne rağmen doğal yağlar rağbet görüyor Gelişen kozmetik sektörün...

Antik çağlardan beri kadınların güzellik sırları arasında bu...

Tatlısu’da ‘Akdeniz de Sanat Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliği’ Tatlısu’da ‘Akdeniz de Sa...

Tatlısu Belediye tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Ak...

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nda başkanlığa yeniden Derviş Yücetürk getirildi Kıbrıs Türk Engelliler Fe...

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu 13. Olağan Genel Kurulu y...

Tatar:Kıbrıs Türk tarafının iş birliği önerilerin uygulanması ‘kazan-kazan’ durumuna yol açacak Tatar:Kıbrıs Türk tarafın...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler aracılığıyla ...

Üçlü kararname ile görevden alma ve atamalar Üçlü kararname ile görevd...

Üçlü kararname ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Çalışma ve S...

Ataoğlu, “Uluslararası Kooperatifler Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı Ataoğlu, “Uluslararası Ko...

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı...

Eğitim HABERLERİ