Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Tatar; Egemenliği dünyaya haykırıyorum

14 Ocak 2021 - 10:39 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Tatar;  Egemenliği dünyaya haykırıyorum

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ölümünün 9’uncu yıl dönümünde Rauf Raif Denktaş Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.
Törende protokol sırasına göre anıta çelenkler sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilerek, yarıya indirildi.
Anıt Özel Defteri imzalanmasının ardından konuşmalara geçildi. Törenin ardından ise Kurucu Cumhurbaşkanı’nın kabri başında dua okundu.
“KIBRIS TÜRK HALKINI TÜRKİYE’YE YAKINLAŞTIRDI”
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, Kurucu Cumhurbaşkanı’nı aralarından ayrılışının 9.yılında sevgi, saygı, minnet ve hürmetle andığını belirterek, “Ruhu şad olsun” dedi.
Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çok erken yaşlarda, Lider Dr. Fazıl Küçük’ün saflarında Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde etkin rol aldığını ifade eden Tatar, Denktaş’ın ilk önce Halkın Sesi gazetesinde yazdığı yazılarla, Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarıyla birlikte o zamanlarda Anavatan Türkiye’den uzak olan Kıbrıs Türk halkını yakınlaştırmak için temaslar kurduğunu anlattı.
“GARANTÖRLÜKTE ÇOK ÖNEMLİ ROLÜ VAR”
Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın hukuk bilgisi ile 1960 müzakerelerinde Londra ve Zürih’te o önemli anlaşmaların altına imza atılırken, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit ve kurucu ortağı olmasının sağlandığını kaydetti. Tatar, aynı zamanda halkın geleceğini kurtaran garanti-ittifak anlaşmaları ile Türkiye’nin Kıbrıs’ta etkin ve fiili garantörlüğünün o anlaşmaya koyulmasında Rauf Raif Denktaş’ın çok önemli rolü olduğunun altını çizdi.
1963 saldırılardan sonra, Cengiz Topel, Erenköy’de şehit düşerken, Türkiye’nin uçaklarını adaya garantörlük hakkından dolayı gönderebildiğini vurgulayan Tatar, 1974’te Mehmetçiğin adaya ayak basmasının yine garantörlük hakkında dolayı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin Özel Temsilcisi Ergün Olgun’un son yayımlanan kitabında Kurucu Cumhurbaşkanı’nın yıllarca verdiği mücadele, müzakere masasında nasıl cesur yürek olduğu ve Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını savunduğunun anlatıldığını da aktardı.
“KKTC’NİN KURULUŞU TARİHTE DÖNÜM NOKTASI”
Tatar, Denktaş’ın, 1974’ten sonra karşı tarafın bütün itirazlarına rağmen uluslararası camiaya Kıbrıs Türk halkının eşitliğinin kanıtlanabilmesi için halkının tam onayı ile 1983’te KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçtiğini ve bunun Kıbrıs Türk halkının tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.
Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın Annan Planı’ndaki duruşu ve söylemleri ile yapılan geçici müzakerelerin Kıbrıs Türk halkına katkı sağladığını belirterek, Kıbrıs’ın tümü Güney Kıbrıs’a, Kıbrıslı Rumlara aitmiş gibi acımasızca yapılan haksızlıklara dikkat çekti. Ambargolara ve izolasyonlara işaret eden Tatar, Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının direnişine önderlik ettiğini ifade etti.
“TÜRK ASKERİNİ ADAYA TEKRAR GETİREN ADAM”
Rauf Raif Denktaş ile çok sohbet etme imkânına nail olduğunu ifade eden Tatar, şu anısını anlattı:
“1974 Barış Harekatı öncesinde o akşam Atatürk Denktaş’ın rüyasına giriyor. Sayın Denktaş diyor Atatürk kendisine, konjonktür değişmiştir. Hazır ol. Ve ilerleyen saatlerde Asaf İnhan’ın telefonuyla uyanıyor, kendisine hayırlı olsun müjde veriyorum. Türk askeri adaya çıkıyor demesiyle Sayın Rauf Denktaş hayatının en önemli, en duygusal anını yaşıyor. Kendisi Türk askerini tekrar adaya getiren adam olarak anılmak istemektedir.”
“EGEMENLİĞİ DÜNYAYA HAYKIRIYORUM”
Halka seslenen Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin de Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın öğrencisi olduğunu vurgulayarak, “Ona buradan vadediyorum. Onun ısrarla üzerinde durduğu egemenliği şu an anda ben dünyaya haykırmaktayım. BM’ye, Avrupa Birliği’ne… Artık federal temelde bir anlaşma tarih oldu. Crans Montana’dan sonra egemen eşitlik temelinde, yan yana yaşayan iş birliği temelinde iki devletin var olmasıyla Kıbrıs’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varılabilir. Halkımızın ve Türkiye’nin de desteğiyle bunu dünyaya haykırmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı’nı bir kez daha yad ederek, minnet duygularını ifade etti ve “Ruhu şad olsun” dedi.
CUMHURBAŞKANI TATAR ANIT ÖZEL DEFTERİNİ İMZALADI
Cumhurbaşkanı Tatar anıt özel defterine şunları kaydetti:
“Kurucu Cumhurbaşkanımız, Liderimiz, Aziz Rauf Raif Denktaş,
Aramızdan ayrılışınızın 9’uncu yılında yine huzurunuzdayız. Kıbrıs Türk halkının en karanlık günlerinde dava arkadaşlarınız ile birlikte başlattığınız mücadele ve bu mücadelede büyük fedakârlıklarınız direniş azminiz, kararlı tutumunuz, önderliğiniz ve ilkeleriniz unutulamaz. Dava arkadaşlarınız ile birlikte verdiğiniz büyük mücadele sonrasında Kıbrıs’ın bir Helen adası olması önlenirken, Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine kavuşmuş, onur, gurur ve güç kaynağımız olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.
Bu cumhuriyetin temellerine sizlerin ve dava arkadaşlarınız emeği, alın teri, büyük fedakârlıkları halkımızın TMT önderliğindeki direnişi aziz şehitlerimizin canı vardır. Bizlere emanet olarak bırakılan KKTC’yi sonsuza dek yaşatmak azim ve kararlığındayız. Her ne pahasına olursa olsun devletimizden, özgürlüğümüzden, egemenliğimizden, bağımsızlığımızdan vazgeçmeyecek. Bunları korumak için ilkelerinizden aldığımız ilham ve güçle mücadelemize devam edeceğiz.
Mücadeleniz ve ilkeleriniz rehberimiz olmaya devam ederken, son nefesinizde “KKTC’yi yaşatınız, Türkiye’ye dört elle sarılınız” vasiyetinize bağlı kalacağız.
Bugün huzurunuzda bulunurken, sizleri sevgi, saygı ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Kıbrıs Türk halkı ve Türk dünyası sizi unutmayacak, rehberimiz, ilham kaynağımız olmaya devam edeceksiniz.
Ruhunuz şad olsun Kurucu Cumhurbaşkanımız.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gazimağusa’da ilginç soygun olayı… Gazimağusa’da ilginç soygun olayı…...

Gazimağusa’da , beraberinde henüz tespit edilemeyen meçhul şahıslar ile birlikte Uchenna Nwrugbe Ezanwa’nın ikametgahına giderek adı ed...

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 500 bini geçti Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin s...

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 115 milyon 515 bini aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 564 bine yükseldi; iyileşenlerin...

Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir hasar yok Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir ha...

Tarihi St.Hilarion Kalesi’nde akşam saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu çıktığı tahmin edilen yangın, itfaiye, askerler ve Sivil Savunm...

Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başladı Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başla...

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, “...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüyor. 323 yeni vaka saptandı Güney Kıbrıs’ta günlük va...

Güney Kıbrıs’ta günlük koronavirüs vakalarındaki artış eğili...

Gazimağusa’da ilginç soygun olayı… Gazimağusa’da ilginç soyg...

Gazimağusa’da , beraberinde henüz tespit edilemeyen meçhul ş...

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 500 bini geçti Dünya genelinde hayatını ...

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 115 milyon 515 bini aşark...

Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir hasar yok Ataoğlu: Kafeterya dışınd...

Tarihi St.Hilarion Kalesi’nde akşam saatlerinde yıldırım düş...

Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başladı Koca: Aşının etkisini his...

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirü...

Sağlık Bakanlığı: 22′ si yerel 27 pozitif vakaya rastlandı Sağlık Bakanlığı: 22̸...

yapıldı, 22′ si yerel 27 pozitif vakaya rastlandı, 1 k...

Eğlence Sektörü İnisiyatifi: Dayanacak gücümüz kalmadı Eğlence Sektörü İnisiyati...

Eğlence Sektörü İnisiyatifi geçtiğimiz yılın Aralık ayından ...

Başbakan Saner yangınla ilgili İçişleri Bakanı Evren’den bilgi aldı Başbakan Saner yangınla i...

Ankara’da bulunan Başbakan Ersan Saner, St. Hilarion’daki ya...

Dışişleri Bakanlığı: Yeşilırmak Mutabakatı’nın açık ihlalidir Dışişleri Bakanlığı: Yeşi...

Dışişleri Bakanlığı, Yeşilırmak Mutabakatı uyarınca, Erenköy...

Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 283 yeni ...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son yapılan 45 bin 231 testl...

Eğitim HABERLERİ