Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Tatar: Engellilik konusu, günümüzde insan hakları meselesi olarak kabul edilmektedir

03 Aralık 2021 - 15:21 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Tatar: Engellilik konusu, günümüzde insan hakları meselesi olarak kabul edilmektedir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, engelli bireylerin talebi ve haklı mücadelesiyle “engelliliğin, bir insan hakları meselesi olduğunun” küresel anlamda kabul edilen bir yaklaşım haline geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Tatar mesajında, “Engelli bireylerin haklarını, insan hakları hukukunun ayrılmaz bir parçası olarak değerlendiren ve engelli bireylerin, toplumsal yaşamın tüm alanlarında ayrımcılığa uğramaksızın ve diğer bireylerle eşit katılımlarının sağlanmasını benimseyen yaklaşım uluslararası politika ve uygulamalarımıza yön vermektedir” ifadelerini kullandı.

Engelli bireylerin talebi ve haklı mücadelesiyle “engelliliğin, bir insan hakları meselesi olduğunun” küresel anlamda kabul edilen bir yaklaşım haline geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:

“Artık engelli bireyler, kendileri hakkında başkaları tarafından karar verilen, korunmaya ve yardıma muhtaç görülmek yerine; kendi yaşamları üzerinde yetki ve karar sahibi, özerk bireyler olarak kabul edilmiştir.”

Cumhurbaşkanı Tatar, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edildiği 1948 yılından beri Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde bütün insanlığın yararlanacağı medeni, kültürel, ekonomik, siyasi ve sosyal hakları tanımlayan bir dizi uluslararası sözleşme müzakere edildiğini ve üzerinde anlaşmaya varıldığını hatırlattı.

Bu sözleşmelerin, engelli bireyler de dâhil, tüm insanların haklarının korunması ve teşvik edilmesindeki temel ilkeleri ve devletlerin yükümlülüklerini ortaya koyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

“Engelli bireylerin haklarının, diğer bireylerin hakları ile birlikte yapılan sözleşmelerle doğal olarak garanti altına alındığı kabul edilse de, uygulamada diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden küresel anlamda mahrum edildikleri kabul edilmektedir.

Bu yaklaşım, engelli bireylerin bütün hak ve temel özgürlüklerinden eşit bir şekilde yararlanmasını teşvik ve temin etmekle insanlık onurlarına saygıyı güçlendirmek amacını taşıyan Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme’nin, 2006 yılında BM tarafından kabul edilmesiyle resmiyet kazanmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’nin 26 Temmuz 2010 tarihli 74. birleşiminde oy birliğiyle kabul edilen, “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasası” Anayasa’nın 94. maddesinin (1)’inci fıkrası gereğince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanmak suretiyle taraf olunmuştur.”

Tatar, uygulamada sıkıntıların olduğu bilinciyle ülkede bulunan engelli bireylerin önündeki engelleri ortadan kaldıran koşulları yaratacak, rehabilitasyon ve destek hizmetlerini geliştirecek, yeterli sosyal koruma sağlayacak, kapsayıcı politika ve program oluşturacak, var olan yasaları yürürlüğe sokacak bütün ilgili paydaşlara; hükümete, sivil toplum örgütlerine ve engelli insanların örgütlerine atılacak adımları önermek için Cumhurbaşkanlığı’nca Engelliler Komitesi kurulduğunu belirtti.

“Beni harekete geçiren düşünce; hepimizin sağlıklı, rahat ve onurlu bir yaşam sürdüğü bir ülkedir” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, bu düşüncenin gerçekleşmesiyle hep birlikte, engelli bireylerin de mutlu ve rahat bir hayat yaşayabileceği, kapsayıcı ve engellerin aşıldığı bir toplumun kurulmasının sağlanacağını kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dikkat buzlanma var ! Dikkat buzlanma var !

14 Mart 2022 BRT Ailesi olarak tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarız 14 Mart 2022 Bugün 14 Mart Tıp Bayramı… 14 M...

Töre, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı Töre, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesa...

  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Töre, mesajında şunları kaydetti: “14 Mart...

BKP Genel Başkanı İzcan, tüm sağlık emekçilerinin Tıp Bayramı’nı kutladı BKP Genel Başkanı İzcan, tüm sağlık emek...

  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, tüm sağlık emekçilerinin Tıp Bayramı’nı kutladı. İzcan, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayınladığı...

Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği uyardı Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği uyardı...

  Klinik Psikolog Türkmen Töre, her kesimden insanın ciddi belirsizlik yaşadığını, belirsizliğin endişelere ve günlük yaşamda gerilime ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Lapta’da korkutan kaza Lapta’da korkutan kaza

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre saat 01:00 s...

4. Piyade Alay Komutanlığı’nda Sancak ve Görev Devir Teslim töreni yapıldı 4. Piyade Alay Komutanlığ...

4’üncü Piyade Alay Komutanlığı’nda Sancak ve Görev Devir Tes...

Polisten duyuru:Kadına Şiddete Müdahale Birimleri görevlerini yapmaya devam ediyor Polisten duyuru:Kadına Şi...

Polis Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yeralan...

Cumhurbaşkanlığı, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Stano’nun iddialarını kınadı ve reddetti Cumhurbaşkanlığı, Avrupa ...

Cumhurbaşkanlığı, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano’nun i...

Aydınköy Muhtarlığı tarafından düzenlenen ‘Yaz Festivali’ başladı Aydınköy Muhtarlığı taraf...

Aydınköy Muhtarlığı köye canlılık katmak amacıyla köydeki ba...

Toprak Ürünleri Kurumu 13-17 Haziran döneminde alımını yaptığı zahirenin ödemelerini 18 Ağustos’ta yapacak Toprak Ürünleri Kurumu 13...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Toprak Ürünleri ...

Polis’ten dün İskele’de ölümlü iş kazasında hayatını kaybeden kişinin ismine ilişkin düzeltme Polis’ten dün İskele’de ö...

Polis, dün İskele’de ölümlü iş kazasında hayatını kaybettiği...

BES ve Dev-İş belediyelerin birleştirilmesi ile ilgili tasarının mevcut şekilde geçmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı BES ve Dev-İş belediyeler...

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Devrimci İşçi Sendik...

Akaryakıt fiyatlarında düzenleme yapıldı Akaryakıt fiyatlarında dü...

Akaryakıt satış fiyatlarında düzenleme yapıldı. Yeni fiyatla...

2 Yerli ürünün hasadı durduruldu 2 Yerli ürünün hasadı dur...

Tarım Dairesi 5-11 Ağustos tarihleri arasında ithal ve yerli...

Eğitim HABERLERİ