Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Tatar: Engellilik konusu, günümüzde insan hakları meselesi olarak kabul edilmektedir

03 Aralık 2021 - 15:21 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Tatar: Engellilik konusu, günümüzde insan hakları meselesi olarak kabul edilmektedir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, engelli bireylerin talebi ve haklı mücadelesiyle “engelliliğin, bir insan hakları meselesi olduğunun” küresel anlamda kabul edilen bir yaklaşım haline geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Tatar mesajında, “Engelli bireylerin haklarını, insan hakları hukukunun ayrılmaz bir parçası olarak değerlendiren ve engelli bireylerin, toplumsal yaşamın tüm alanlarında ayrımcılığa uğramaksızın ve diğer bireylerle eşit katılımlarının sağlanmasını benimseyen yaklaşım uluslararası politika ve uygulamalarımıza yön vermektedir” ifadelerini kullandı.

Engelli bireylerin talebi ve haklı mücadelesiyle “engelliliğin, bir insan hakları meselesi olduğunun” küresel anlamda kabul edilen bir yaklaşım haline geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:

“Artık engelli bireyler, kendileri hakkında başkaları tarafından karar verilen, korunmaya ve yardıma muhtaç görülmek yerine; kendi yaşamları üzerinde yetki ve karar sahibi, özerk bireyler olarak kabul edilmiştir.”

Cumhurbaşkanı Tatar, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edildiği 1948 yılından beri Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde bütün insanlığın yararlanacağı medeni, kültürel, ekonomik, siyasi ve sosyal hakları tanımlayan bir dizi uluslararası sözleşme müzakere edildiğini ve üzerinde anlaşmaya varıldığını hatırlattı.

Bu sözleşmelerin, engelli bireyler de dâhil, tüm insanların haklarının korunması ve teşvik edilmesindeki temel ilkeleri ve devletlerin yükümlülüklerini ortaya koyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

“Engelli bireylerin haklarının, diğer bireylerin hakları ile birlikte yapılan sözleşmelerle doğal olarak garanti altına alındığı kabul edilse de, uygulamada diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden küresel anlamda mahrum edildikleri kabul edilmektedir.

Bu yaklaşım, engelli bireylerin bütün hak ve temel özgürlüklerinden eşit bir şekilde yararlanmasını teşvik ve temin etmekle insanlık onurlarına saygıyı güçlendirmek amacını taşıyan Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme’nin, 2006 yılında BM tarafından kabul edilmesiyle resmiyet kazanmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’nin 26 Temmuz 2010 tarihli 74. birleşiminde oy birliğiyle kabul edilen, “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasası” Anayasa’nın 94. maddesinin (1)’inci fıkrası gereğince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanmak suretiyle taraf olunmuştur.”

Tatar, uygulamada sıkıntıların olduğu bilinciyle ülkede bulunan engelli bireylerin önündeki engelleri ortadan kaldıran koşulları yaratacak, rehabilitasyon ve destek hizmetlerini geliştirecek, yeterli sosyal koruma sağlayacak, kapsayıcı politika ve program oluşturacak, var olan yasaları yürürlüğe sokacak bütün ilgili paydaşlara; hükümete, sivil toplum örgütlerine ve engelli insanların örgütlerine atılacak adımları önermek için Cumhurbaşkanlığı’nca Engelliler Komitesi kurulduğunu belirtti.

“Beni harekete geçiren düşünce; hepimizin sağlıklı, rahat ve onurlu bir yaşam sürdüğü bir ülkedir” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, bu düşüncenin gerçekleşmesiyle hep birlikte, engelli bireylerin de mutlu ve rahat bir hayat yaşayabileceği, kapsayıcı ve engellerin aşıldığı bir toplumun kurulmasının sağlanacağını kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’ne geriye sayım sürüyor… Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, her zaman ...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif vakaya rastlanmış, 862 kişi taburcu edilmiştir. 194 kişi Lefkoşa, 102 kişi G...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik k...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bir trafik kazası geçirdi. Bu akşam Güzel...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine bü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Tunga Barçın ve beraberindekileri kabul etti. Cumhurbaşk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni...

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakay...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri At...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turi...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her tür...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetler...

Sigortalılardan alınacak prim ve ödeneklerin hesabına esas tutulacak alt ve üst sınırlar yeniden belirlendi Sigortalılardan alınacak ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Daire...

Din İşleri Başkanı Ünsal, Maronitlerin yaşadığı Koruçam köyünü ziyaret etti Din İşleri Başkanı Ünsal,...

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve beraberindeki he...

Maliye Bakanı Oğuz taşımacılık ve piyasaya olan cari ödemelerin bugün yapıldığını açıkladı Maliye Bakanı Oğuz taşıma...

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, taşımacılık ve piyasaya olan cari...

Erken Genel Seçim Pazar günü yapılıyor Erken Genel Seçim Pazar g...

Erken genel seçim, pazar günü yapılıyor. Yüksek Seçim Kurulu...

 445 pozitif vakaya rastlandı  445 pozitif vakaya rastl...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

Cumhurbaşkanı Tatar:Güney Kıbrıs’ın PKK/PYD gibi bir terör örgütüne izin vermesini şiddetle kınıyoruz Cumhurbaşkanı Tatar:Güney...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, PKK/PYD terör örgütünün faaliyetl...

Eğitim HABERLERİ