Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Tatar; Rum’a boyun eğmeyeceğiz

27 Ocak 2021 - 10:49 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Tatar; Rum’a boyun eğmeyeceğiz

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Kıbrıs Türk halkının 27-28 Ocak 1958 tarihinde İngiliz Sömürge Yönetimine karşı direnişe geçişinin yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Tatar mesajında, “Halkımızın özgürlük, bağımsızlık ve egemenlik için  İngiliz  Sömürge Yönetimi’nin silahına, kurşununa, copuna ve  gaz bombalarına karşı göğsünü siper ederek şahlandığı  27-28 Ocak 1958 Direnişi’ni, 63’üncü yıldönümünde büyük bir gurur ve onurla  bir kez daha anıyoruz” dedi.

İngiliz Sömürge Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkını dışlayarak, Rum liderliği ile birlikte istedikleri çözüm şeklini dayatmaya çalıştıkları o günlerde “İngiliz’e ve Rum’a boyun eğmeyeceğiz” diyerek ayağa kalkan Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihlerinde çok önemli bir yer tutan 27-28 Ocak 1958 direnişini kanı ve canıyla gerçekleştirdiğini kaydeden Tatar, “Halkımız bu direnişle, ölüm pahasına dahi olsa  kendi geleceğini belirleme hakkına  sahip çıkacağını, özgür ve bağımsız olarak  yaşamak istediğini dünyaya  gösterirken, Lefkoşa ve Gazimağusa’da iki gün boyunca devam eden bu kutsal direnişte 7 şehit ve  çok sayıda yaralı vermiş ama boyun eğmemiştir” dedi.

27- 28 Ocak Direnişinin,  Kıbrıs Türk halkının azınlık olmadığını, Rum’a yama olmayacağını, Kıbrıs’ta iki ayrı halk olduğunu, dünyaya gösterirken, egemenliğin sağlanması mücadelesinde de  önemli bir yer tuttuğunu kaydeden  Tatar mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Halkımızın can ve kan pahasına gerçekleşen 27-28 Ocak Direnişi ve sonrasında TMT öncülüğünde verilen mücadeleyle, halkımız  eşit kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ulaşmıştır.

Enosis hedefli olarak 1963 Aralık ayında başlatılan Kanlı Noel saldırıları sonrasında da halkımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle verdiği mücadeleyle 20 Temmuz 1974 sabahına ulaşırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla da bir asırlık özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini taçlandırmış ve bugün kendi egemen devletinin çatısı altında özgür ve bağımsız olarak yaşamaktadır.

27-28 Ocak Direnişi ile bu direnişte toprağa düşen şehitlerimizden aldığımız ilham ve güçle bugün de  Rum’a boyun eğmeyeceğimizi, egemenliğimize, özgürlüğümüze, bağımsızlığımıza ve devletimize sahip çıkacağımızı dünyaya haykırmaktayız.

Rum- Yunan ikilisi ise Kıbrıs’a  tek başına sahip çıkma, halkımızı azınlık durumuna düşürme çabalarına devam etmektedir. Geçmişte olduğu gibi bugün de buna seyirci kalmayacak ve  devletimiz ile halkımızın hak ve menfaatlerini korumak için  Türkiye Cumhuriyeti’ne daha da sıkı sarılarak mücadeleye devam edeceğiz.

Rum-Yunan ikilisinin  olumsuz ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle 1968 yılında başlayan ve uzun yıllar boyunca devam eden müzakere süreçleri sonuçsuz kalırken, özellikle Annan Planı referandumu ve daha sonra Crans Montana’da  federasyona dayalı çözüm şeklinin çöktüğü ve federasyonu görüşmenin bir anlamı kalmadığı  açık bir şekilde görülmüştür.

Bu gerçeğin net ve açık bir şekilde ortaya çıkmasıyla birlikte  Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle de egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm şekli gündeme getirilmiştir. Uğraşımız ve  temennimiz egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm şeklinin hayata geçirilmesi ve Kıbrıs sorununun sona ermesidir. Bu hem Kıbrıs hem de bölge için çok olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Devletimizden ve egemenliğimizden  vazgeçmeyeceğimizi  bir kez daha belirtirken 27-28 Ocak Direnişi’nde Lefkoşa’da şehit düşen Mehmet Ahmet, Şerif Mehmet, Mustafa Ahmet, İbrahim Ali ve Sermet Kanatlı ile Gazimağusa’da şehit düşen Fuat Yusuf ve Safa Muharrem’i ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilerimizi de saygıyla selamlarım. Şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salgını… 384...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarındaki artış eğilimi sürerken 384 yeni vaka açıklandı. Güney Kıbrıs Sağlık Bak...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil”

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki taraf arasında iş birliği yapılabileceğini ve bunun hem Akdeniz hem de ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözüm...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri” denilerek dayatılmaya çalışılan çözüm şekli ile hâlâ maruz kaldıkları izo...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç; ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti. KILIÇ Kabulde ilk sözü alan Komi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarınd...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil...

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBM...

Meclis Başkanı Sennaroğlu; Anavatan ile KKTC el ele Meclis Başkanı Sennaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, TBMM Dışişleri ...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu; Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır Dışişleri Bakanı Ertuğrul...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AK Parti İstanbul Mill...

“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Sağlık Bakanı Üstel;    Yeni aşı programı açıklanacak Sağlık Bakanı Üstel; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi...

Cumhurbaşkanı Tatar; Terazi lehimize döndü Cumhurbaşkanı Tatar; Ter...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, St. Hilarion Kale...

İçişleri Bakanı Evren; Türk askeri varlığımızın teminatıdır İçişleri Bakanı Evren; T...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgen...

Eğitim HABERLERİ