Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhurbaşkanı Tatar; Yeni hükümet kurulacak

19 Ekim 2020 - 8:04 'de eklendi ve A+A-

Cumhurbaşkanı Tatar;  Yeni hükümet kurulacak

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılan ikinci turunda KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı görevine seçilen UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, yeni görevine başlamasıyla ülkede yeni bir hükümetin de kurulacağını söyledi.
Tatar, Anayasal değerlendirmeler yapılarak hükümetle ilgili sürecin belirleneceğini; sayı itibarıyla bir sıkıntı olursa o zaman seçim hükümetinin de gündeme gelebileceğini ifade etti.
Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından BRT TV’de canlı yayına katılan Ersin Tatar, hükümet konusunda şu anda net bir şey söylemenin doğru olmadığını, bir takım istişareler gerektiğini kaydederek “Ben tecrübelerimle, bu süreci de en iyi şekilde yöneteceğimize inanıyorum. Çünkü kadrolar oradadır. Kadrolar gerekli kararları alacaktır. Bu sürecin çok da uzayacağı yok” dedi.
Her halükarda bir hükümetin, şimdiki hükümetin yerini alacağını ifade eden Tatar, özetle şöyle konuştu:
“Sayı itibarıyla sıkıntı olursa o zaman seçim hükümeti de gündeme gelebilir. Bunun cevabını net olarak veremiyorum ama bir hükümet çalışması olacak. Halkın Partisi zaten istifa etti. Ben de Cumhurbaşkanı seçildiğim için şimdi hükümet düşmüştür. HP’li bakanlar hâlâ bana istifalarını sunmadı. Ben Başbakanlığı bıraktığım gün hükümet yerinde olmaz. Onların istifası vardır, yoktur fark etmez. Yeni bir hükümet kurulacak.”
Zor bir dönemin ardından seçimin yapıldığını, HP ile uyumlu bir hükümet götürdüklerini, halka verdikleri sözler doğrultusunda iyi işler yaptıklarını belirten ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a teşekkür eden Tatar, hem kendisinin hem Özersay’ın seçimde aday olmasından dolayı süreci yönetmenin zor olduğunu, bir takım farklı meselelerin icraatlara yansıdığını anlattı.
“TOPLUMSAL BÜTÜNLÜK”
Tatar, Cumhurbaşkanlığı görevinde anayasa gereği tarafsızlığını koruyacağını ve birlik beraberlik için toplumsal bütünlük ve uzlaşıyı temsil edeceğini ifade ederek “Cumhurbaşkanı bütün halkın cumhurbaşkanıdır. Bu beklentilere en iyi şekilde yanıt vermek zorundayım. Halkıma bir kez daha teşekkür ederim” dedi.
Hem yurt dışındaki vatandaşlarla bağları güçlendirip verilen mücadeleyi dünyaya anlatmak hem de her meselede kendilerine destek olan Türkiye ile iyi ilişkileri ve her alanda bağları güçlendirmek istediğini kaydeden Tatar, halkın desteğiyle başarılı olacaklarına inanç belirtti.
Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere işaret ederek Türkiye ile uyum içinde çalışmanın daha da önem taşıdığını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı görevinde faal olacağını, görevini sadece müzakereler endekslemeyeceğini belirten Tatar, çeşitli toplum kesimleriyle ve halkla bütünleşen ve Kıbrıs Türk halkının sesini dünyaya duyuran bir cumhurbaşkanı olacağını ifade etti.
TARTIŞMALAR GERİDE KALDI
Tatar, “Seçim dönemi ve atışmalar hep geride kaldı. Önümüze bakmalıyız” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da teşekkür eden Tatar, bugün halkın iradesinin sandığa yansıdığını tüm dünyanın gördüğünü söyledi. Seçim kampanyası sırasında yaşanan tartışmaların geride kaldığını kaydeden Tatar, “Dördüncü Cumhurbaşkanının da görüş ve önerilerini alıp ilişkileri en iyi şekilde sürdürmek bize yakışandır. Benim Sayın Akıncı ile kişisel olarak hiçbir sıkıntım olmamıştır” dedi.
KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ
Ersin Tatar, müzakere masasında anlaşma istediklerini ama halkın bağımsızlığına ve egemenliğine önem verdiklerini vurgulayarak “Kırmızı çizgilerimizin daha net şekilde ortaya konulması halinde bir görüşme sürecinin daha başarılı olacağını düşünüyorum. Geçmişte federal görüşme süreçleri hiçbir netice vermediği görüldü. Biz kendi aramızda istişarelerle önümüzdeki süreci Kıbrıs Türk halkını hak ve çıkarları için sürdüreceğiz” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;    Kıbrıs Türkleri Rum’a yama olmayacak Cumhurbaşkanı Tatar; Kıbrıs Türkleri ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Salih Direktör ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cum...

“Uyuşturucuyla mücadele sürecek” “Uyuşturucuyla mücadele sürecek”

Çeşitli yerlerde yaklaşık 17 kilo uyuşturucu ele geçirilen “Pençe Operasyonu”ndaki başarıları nedeniyle Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı ...

KKTC’de 258 diyaliz hastası var KKTC’de 258 diyaliz hastası var

NACAK GAZETESİ- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nefroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Düriye Deren Oygar, hastalara hiçbir ayr...

“Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakmalı” “Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakm...

NACAK GAZETESİ- Öğretmenler çocukları yetiştiren en değerleri kişilerdir. Siyaseti bir kenara bırakarak, çocuklara yurt, vatan sevgisi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;    Kıbrıs Türkleri Rum’a yama olmayacak Cumhurbaşkanı Tatar; K...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Emekli Mücahitler...

“Uyuşturucuyla mücadele sürecek” “Uyuşturucuyla mücadele s...

Çeşitli yerlerde yaklaşık 17 kilo uyuşturucu ele geçirilen “...

KKTC’de 258 diyaliz hastası var KKTC’de 258 diyaliz hasta...

NACAK GAZETESİ- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastan...

“Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakmalı” “Öğretmenleri siyaseti bi...

NACAK GAZETESİ- Öğretmenler çocukları yetiştiren en değerler...

Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis;   Müzakereler kaldığı yerden başlamalı Rum Dışişleri Bakanı Hris...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ...

“Rum-Yunan ikilisi AB’yi kullanıyor” “Rum-Yunan ikilisi AB’yi ...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunani...

Aydın AKKURT;  Guterres Çerçevesi ve Girit Stratejisi Aydın AKKURT; Guterres Ç...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

UKSTED  kuruldu… Başkanlığa Prof. Dr. Harutoğlu getirildi UKSTED kuruldu… Başkanlı...

Uluslararası Kıbrıs Sağlık Turizmi ve Eğitimi Derneği kuruld...

Aydın AKKURT yazdı;   Yunan-İngiliz İkilisi ve Garantiler Aydın AKKURT yazdı; Yun...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri, Rum-Yunan ikilisin...

“Atatürkçülüğü rehber almaya devam edeceğiz” “Atatürkçülüğü rehber alm...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vek...

Eğitim HABERLERİ