Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, TC Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’u kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u kabul etti. Kabulde, Türkiye Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, UBP Milletvekilleri Sadık Gardiyanoğlu, Ahmet Savaşan, Hasan Küçük ve Yasemi Öztürk, CTP Milletvekili Şifa Çolakoğlu, ve YDP Milletvekili Talip Atalay da hazır bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve […]

17 Ağustos 2022 - 17:39 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi. A+A-

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, TC Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’u kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u kabul etti.

Kabulde, Türkiye Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, UBP Milletvekilleri Sadık Gardiyanoğlu, Ahmet Savaşan, Hasan Küçük ve Yasemi Öztürk, CTP Milletvekili Şifa Çolakoğlu, ve YDP Milletvekili Talip Atalay da hazır bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretlerin çok verimli geçtiğini dile getirdi ve kendini aileden bir olarak hissettiğini belirtti.

Meclisi ilk kez ziyaret ettiğine değinen Ersoy, bakanlığının birçok faaliyette Kıbrıs’taki bakanlıklarla iç içe olduğunu söyledi.

Kültür, sanat veya turizm faaliyetlerinin pandemi döneminde aksadığını fakat bugün yapılan görüşmelerde bu konuların geliştirilmesi yönünde gerekli istişareleri yapma fırsatı bulduklarını dile getiren Ersoy, Kıbrıs’a daha sık gelerek, hızlı yol alacaklarını temenni ettiklerini kaydetti.

Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında, bakan ve heyetini KKTC’de görmekte mutluluk duyduğunu belirtti.

Burada bir milli dava yürütüldüğünü ve bunun da ortak bir dava olduğunu dile getiren Töre, “Kıbrıs’ta bir milli dava yürütülmektedir. Bu milli dava ortak davamızdır. Özümüzdür. Milletimiz aynıdır. Türk milletiyiz ama Kıbrıs Türk halkı burada 96 yıl Anavatan Türkiye’yi bekledi. Türk milletinden uzak kaldı. Milli ve manevi kimliğimizi koruyarak bugünlere geldik.” ifadelerini kullandı.

20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtı ile Kıbrıs Türk halkının özgürlüğüne kavuştuğunu dile getiren Töre, harekatın ardından KKTC devletinin ilan edildiğini ve Atatürk’ün de ifade ettiği gibi Cumhuriyet’in en büyük eser olduğunu söyledi.

KKTC doğumlu olan rahmetlik Alparslan Türkeş’in evinin müze haline getirilmesine konulan katkının fevkalade önemli olduğunu söyleyen Töre, şöyle devam etti:

“Şimdi de Barbarlık Müzesi’ni restore ederek, orayı dijital bir ortamla hazırlamak ve gelecek nesillere armağan etmek yine sizlere nasip oldu. Bundan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz. Milli birlik ve beraberlik içerisinde inşallah yola devam edeceğiz. Biz kendimizi Anavatan Türkiye’den ayrı düşünmüyoruz. Kıbrıs Türk halkının da burada KKTC diye milli bir devleti vardır. Bu milli devletin 15 Kasım da yeniden kutlanarak sizleri yeniden aramızda göreceğiz. Şehitlerimize de rahmet diliyoruz. Onlar bu tür eserler kazandırıldıkça şehitlerimizin de ruhları şad olacaktır.”

Şehitlere ve gazilere sahip çıkmayan bir milletin tehlikeye veya yanılgıya düşebileceğine dikkat çeken Töre, kendilerinin tüm gayretinin bir yanılgıya düşmemek olduğunu, aldanıldığı anda burasının 1974 yılı öncesine dönebileceğini belirtti.

Kıbrıs’ta artık federal bir çözümüm mümkün olmadığını söyleyen Töre, federalizm 1959-60 Zürih ve Londra Antlaşmalarında yer aldığını ancak Rumların bunu kabul etmeyip, ortadan kaldırdığını kaydetti.

Federalizme dayalı bir anlaşma için defalarca müzakere yapıldığını fakat Rum tarafının bunlara hayır dediğini dile getiren Töre, bundan sonra artık federalizme dönmenin doğru olmadığını ve dünyada federasyonların da bir bir ortadan kalktığını söyledi.

Kıbrıs’ta ortaklık cumhuriyetini ortadan kaldıranın Rumlar olduğunu dile getiren Töre, Rumlarla yeniden tek devlet çatısı altında bir olamayacaklarını çünkü Rumların Kıbrıs’ı halen ‘Helen’ olarak gördüklerini kaydetti.

Töre sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz Türküz. Türk milletinin bir parçasıyız. KKTC’yi hep birlikte kurduk. 1974 Mutlu Barış Harekatı ile birlikte Mehmetçik-mücahit burada canı cana, kanı kana katarak bir devlet oluşumuna ortam hazırladılar. Biz bugün özgürüz, geleceğe ümitle bakıyoruz. Güvenle bakıyoruz. Sizlere tekrardan hoş geldiniz diyorum. Şeref verdiniz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oğuz Ankara’da TC Tarım Bakanı Kirişci ile görüştü Oğuz Ankara’da TC Tarım Bakanı Kirişci i...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz Ankara’da temaslarda bulunuyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Oğuz, Türkiye Cumhuriy...

Fuat Oktay, Dursun Oğuz’u kabul etti Fuat Oktay, Dursun Oğuz’u kabul etti

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara’da temaslarda bulunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz...

“Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi” tanıtım toplantısı yapıldı “Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönle...

Türkiye Cumhuriyeti (TC) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti arasında imzalanan “Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Protokolü” k...

Türkiye, ABD’nin GKRY’yi ortak askeri programa dahil etmesini şiddetle kınadı Türkiye, ABD’nin GKRY’yi ortak askeri pr...

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “ABD Savunma Bakanlığının, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ABD Savunma Bakanlığı bünye...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Özel gereksinimli bireyler için devlet olarak elimizden ne gelirse yapmaktayız” “Özel gereksinimli bireyl...

Kabuldeki konuşmasında, filmi izlediğini belirten Cumhurbaşk...

Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanlar Kurulu’ndaki herkes desteklemektedir Çavuşoğlu:Havayolunun kur...

    Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaş...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı Cumhuriyet Meclisi, yeni ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantı...

Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst Kurulu” oluşturulacak Amcaoğlu: “Enerji Dairesi...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu,  gerekli tedbirler ...

Şan: Ülkede yeterli akaryakıt mevcut, herhangi bir enerji sıkıntısı yaşanmayacak Şan: Ülkede yeterli akary...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Cumhuriyet Meclisinde KIB-TEK akar...

Cumhurbaşkanı Tatar NEU Drift yarış takımını kabul etti Cumhurbaşkanı Tatar NEU D...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ve Avrupa’da önemli başarıla...

Hayvancılık Dairesi’nden balık avcılarına uyarı Hayvancılık Dairesi’nden ...

Hayvancılık Dairesi, Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı T...

“Yeşil Şehirden Yeşil Adaya” zeytin çalıştayı başladı “Yeşil Şehirden Yeşil Ada...

Girne Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasınd...

Oğuz Ankara’da TC Tarım Bakanı Kirişci ile görüştü Oğuz Ankara’da TC Tarım B...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz Ankara’da temasl...

Meclis Genel Kurulu milletvekillerinin güncel konuşmaları ile devam ediyor Meclis Genel Kurulu mille...

Denetim işleviyle yeni dönemin ikinci toplantısını yapan Cum...

Eğitim HABERLERİ