Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk önce onaya sunuşlar gerçekleştirildi

27 Haziran 2022 - 17:02 'de eklendi ve A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk önce onaya sunuşlar gerçekleştirildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk önce onaya sunuşlar gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun KKTC meclisiyle Kırgızistan Parlamentoları arasında dostluk grubu kurulmasına ilişkin kararı. Grup oyçokluğuyla UBP 3 2 CTP üyesinden oluşacak.

Berova, yönetmelik gereği 3’e 2 yaptıklarını ancak her partinden biri olmasına karar verilmesi halinde biz memnun oluruz.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanının siyasal parti gruplarına komitelerde düşen üyeliklere ilişkim 10 Ocak 2022 nolu karar uyarınca belirlenen siyasi parti gruplarının komitelerdeki temsiliyet sayısına göre bazı komitelerin üyelik adaylıklarını gösteren liste.

Dış ilişkiler ve yut dışı etkinlikler temas grubu, meclis başkanı veya başkan yardımcısı başkanı, UBP grubunu temsilen Sadık Gardiyanoğlu, CTP grubunu temsilen Salahi Şahiner.

Çevre komitesi, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Başkanı veya yardımcısı başkanı, UBP grubunu temsilen Yasemin Öztürk, CTP grubunu temsilen Filiz besim

Kültür varlıklarını koruma komitesi Bmeclis Başkanı veya yardımcısı başkan, UBP grubu temsilcisi Fırtına Karanfil, CtP grubu temsilcisi Şifa Çolakoğlu

Yasalardaki cinsiyet ayrımcılığını izleme komitesi başkanı Meclis Başkanı veya Başkan yardımcısı, UBP Grup temsilcisi Resmiye Eroğlu Canaltay, CTP grubu temsilcisi Doğuş Derya.

Karar oybirliğiyle kabul edildi.

Başbakanlığın İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinin gündeminde bulunan Gençlik Dairesi Kuruluş Görev ve Çalışma esasları değişiklik yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi de onaylandı.

CTP milletvekili Erkut Şahali söz alarak, bu yasaya ilkesel onay verdiklerini ancak teşkilat yasasının da meclise gelmesi gerektiğini izcilikle ilgili bir maddenin değişikliğinin anomalileri gidermeyeceğini kaydetti. Şahali, Gençlik dairesiyle ilgili hazırlanacak bütünlüklü bir değişikliğin eş zamanlı olarak değerlendirilmesinin zaman kazandıracağına inandığını söyledi.

Temel Sağlık hizmetleri dairesi (kuruluş görev ve çalışma esasları) (Değişiklik) yasa tasarısı, zeytin ve zeytin ürünleri yasa tasarısının, kamu sağlık çalışanları (değişiklik) yasa tasarısının, akaryakıt (depolama nakliye ve satış) (değişiklik) yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere onaylandı.

Organize sanayi bölgeleri yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkerenin ele alındığı sırada Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, niye esas yasasanın değiştirilmesi ihtiyacı duyulduğunu açıklamak üzere söz alarak, başsavcılıktan da görüş alınıp görev ve sorumluluk yeni organize sanayi yasa tasarıları olarak gündeme getirildiğini söyleyerek, daha mevzuat halindeyken bile işbirliğiyle yönetilmesi için adım attıklarını söyledi.

Yüzde 18’den daha fazla hizmet verecek bir yapıya kovuşturulmasının amaçlandığını ve gereken noktaya ulaşması için gerekeni yapacaklarını belirtti.

CTP Milletvekili Erkut Şahali, yasaların yapıldığını ancak gereğinin yerine getirilmediğini ifade ederek, bu tasarının da kötü ellerde faydalı olmayacağını dile getirerek, bu yasanın disiplinli bir idari yaklaşım olmadıktan sonra beklentiye yanıt vermeyeceğini kaydetti.

HP Milletvekili Ayşegül Baybars, sanayi b yetki karmaşası, lokasyon seçimi gibi bir dizi sıkıntının doğru üretime engel olduğunu ifade ederek, tamamen üretim için ayrılan yerlerin çok önemli olduğunu belirtti.

Bu yasanın içinde yönetim zafiyetlerinin ortadan kaldıracak uygulamalara yer verdiği için sanayicinin önünü açacak adımlar atılacaktır dedi.

Konuşmaların ardından tezkere onaylandı.

CTP grup başkan vekilliğinin sayıştay komitesindeki Ceyhun Birinci’nin geri çekilerek Salahi Şahiner’in yerine getirilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

TAK/BRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman al...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kantara yangınında tahrip olan orman alanında yapılan tespitler, uygulanacak iş ...

Taşkent Şehitleri bugün anılacak Taşkent Şehitleri bugün anılacak

Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 48’inci yıl dönümünde şehit düşenler anılıyor… T...

Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi

Kadınlar Kahvehanesi, ‘Minal Kahve’, Gazimağusa’nın Maraş bölgesinde büyük ilgi görüyor.. BRT ekibi olarak Kadınlar Kahvehanesi’n...

Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı

Macaristan’da düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nda Türk boylarının Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan göç serüveninin temsil edildiği atlı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı Bakan Oğuz yangında tahri...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kanta...

Taşkent Şehitleri bugün anılacak Taşkent Şehitleri bugün a...

Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Kıbrıs Barış Hare...

Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi Gazimağusa’da Kadınlar Ka...

Kadınlar Kahvehanesi, ‘Minal Kahve’, Gazimağusa’nın Ma...

Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı Turan Kurultayı’nda KKTC ...

Macaristan’da düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nda Türk boyl...

Polis: Yeşilırmak’taki yangın kontrol altına alındı Polis: Yeşilırmak’taki ya...

Polis, karadan ve havadan müdahale edilen Yeşilırmak’taki ya...

Yeşilırmak’ta yangın Yeşilırmak’ta yangın

Yeşilırmak’ta bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Yangına, ...

Cumhurbaşkanı Tatar, Taşkent katliamının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı Cumhurbaşkanı Tatar, Taşk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent katliamının 48. yıl dönüm...

Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’nun açıklamalarını yargıya taşıdı Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’n...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşka...

Pulya Festivali başlıyor Pulya Festivali başlıyor...

Geleneksel Pulya Festivali’nin 12.si bu yıl 17-21 Ağustos ta...

Cumhurbaşkanı Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi’ne ait restoranda çıkan yangınla ilgili yetkililerden bilgi aldı Cumhurbaşkanı Tatar, Yeni...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi Plajı’nda...

Eğitim HABERLERİ