Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Denktaş; Türkiye’nin garantisinden vazgeçilemez

06 Kasım 2017 - 22:45 'de eklendi ve A+A-

Denktaş;  Türkiye’nin garantisinden vazgeçilemez

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda ilk olarak Başkanlığın Genel Kurul’a sunuşlarına yer verildi.
Bu bölümde, Ulusal Birlik Partisi Grubu adına Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz’un sunduğu “Kıbrıs Rum Meclisinin Çözüm Sürecine Darbe Vuran Kararına İlişkin Karar Önerisinin Komitede İvedilikle Görüşmesi”ne ilişkin tezkere ele alındı ve oyçokluğuyla onaylandı.
Tezkereye ilişkin söz alan Oğuz, Kıbrıs Rum Meclisinin aldığı kararı kınadıklarını dile getirdi.
Güvenlik ve Garanti Anlaşmalarının hiçbir şekilde değiştirilemez pozisyonda olduğunu dile getiren Oğuz, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonları eleştirdi.
ERHÜRMAN
Erhürman da, “seçim yaklaştıkça ne olup bittiğini anlamakta zorluk yaşıyorum” dedi. İki hafta önce gelen önerinin gruplarla istişare edilmemesi nedeniyle geri çekildiğini dile getiren Erhürman, tezkereyle ilgili süreci aktardı.
Tezkerenin yine gruplarla istişare edilmediğini belirten Erhürman, bu durumu ciddiyetsizlik olarak niteledi.
Konuşmaya yerinden cevap veren Oğuz, Sibel Siber’le bir toplantı yapıldığını anlatarak, sunduklarının ortak metin olduğunu söyledi.
Bunun üzerine CTP milletvekilleri, bunun neye dayanarak ortak metin olarak tanımlandığını sordu.
Erhürman “Ortak metin diye grupların oturup birlikte hazırladığı metine denir” diyerek, Meclis Başkanıyla görüşülenin metin önerisi olduğunu, bunun gruplarla istişare edilmesi gerektiğini dile getirdi.
SİBER
Meclis Başkanı Sibel Siber konuya açıklık getirerek, Kıbrıs konusuyla ilgili konularda ortak metin hazırlanmasını tercih ettiğini dile getirdi.
Önceki örneklerde olduğu gibi bu konuda da Meclis Başkanı olarak bir taslak hazırlayıp gruplara sunduğunu dile getiren Siber, metni hazırladıktan sonra grup başkanlarıyla toplantı gerçekleştirdiğini ve herkesin metine olumlu görüş verdiğini söyledi.
Öte yandan 19 milletvekilinin imzaladığı ve mutabakat olmadan sunulmak istenen önergenin geri çekilmesi talebinin gündeme geldiğini dile getiren Siber, bu talebin ardından ikinci bir toplantı yapılmadığını kaydetti.
ERHÜRMAN
Erhürman, yeniden söz alarak “bu bir ortak metinse ivedilik talebi neden Dursun Oğuz imzasıyla geliyor?” diye sordu.
OĞUZ
Bunun üzerine yeniden söz alan Dursun Oğuz, Erhürman’ın siyasi propaganda yapıldığını iddia ettiğini, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirdi.
Getirdikleri metnin geçen haftakiyle aynı metin olduğunu söyleyen Oğuz, CTP vekillerinin geçen hafta buna imza atmayı reddettikleri için tekrar kendileriyle görüşmediklerini dile getirdi.
Bunun üzerine CTP milletvekilleri yerlerinden, imza atmadıkları için ortak metin olarak sayılamayacağını tekrarladı.
Metnin Sibel Siber’den gelen öneri olduğunu vurgulayan Oğuz, amaçlarının ortak bir görüş ortaya koymak olduğunu anlattı.
TAÇOY
Konuyla ilgili yerinden söz alan bağımsız milletvekili Hasan Taçoy, Siber’in bağımsız milletvekillerini makamına çağırdığını anlatarak,” benim imzaladığım belge herhangi bir grupla istişare edildi mi” diye sordu.
SİBER
Siber, metni gruplara okuduktan sonra bağımsız milletvekillerini odasına davet ederek metni okuduğunu belirtti. Grupların onaylaması halinde hazır olması için bağımsız vekillerin imzasını aldığını dile getiren Siber, “İkinci kez sunulacağında, personelime herkes mutabık mı diye sordum. Bana verilen bilgi CTP’nin atmadığı şeklindeydi” dedi.
Siber, “Metin madem ikinci kez sunulacaktı, keşke bütün gruplardan bir imza talep edilseydi” diyerek, böyle yapılmış olsa bugünkü tartışmaların yaşanmayacağını kaydetti.
ŞAHALİ
CTP Milletvekili Erkut Şahali de kürsüye çıkarak, metine mutabık olmadıklarını ilgili personele ilettiklerini anlattı.
Şahali, konunun Kıbrıs Türk halkının dününü, bugün ve yarınını derinden ilgilendirdiğini vurguladı.
ÇELER
TDP Milletvekili Zeki Çeler, UBP’nin “propaganda yapacak başka konu bulamadığı için bu konuyu gündeme getirdiğini” söyledi.
Çeler yapılması gerekenin Rum Meclisine “Açın 1960 Cumhuriyet Anayasasının182. maddesini okuyun” denmesi olduğunu, bunun çok büyük etki yaratabileceğini söyledi.
ÇAKICI
Usulle ilgili söz alan bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı da, Siber’in davetiyle bağımsız milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda metnin ele alındığını dile getirerek, kendisinin metni değerlendirmek istediği için imza atmadığını dile getirdi.
Kıbrıslı Rumların federasyonu en büyük geri adım olarak gördüğünü dile getiren Çakıcı, federasyonun kaldırılmasıyla ilgili bir talebin kabul edilebilir olmadığını anlattı.
Çakıcı, konuşmasında hükümet icraatlarını da eleştirdi.
DENKTAŞ
Grubu adına söz alan DP Milletvekili Serdar Denktaş, önergenin durup dururken ortaya çıkmadığını, Kıbrıs Rum Meclisinin kararına cevaben hazırlandığını anlattı.
Denktaş “Meclis Başkanı bir ortak metin sundu, biz tartıştık onay verdik, UBP olumlu baktığını söyledi, CTP de tartıştı ama şurasını şöyle değiştirelim diye bir öneri sunmadı” dedi.
Federasyonla ilgili parti görüşünü daha önce açıkladıklarını ancak bunu meclise getirmediklerini dile getiren Denktaş, konunun meclise getirmemelerinin nedeninin, hem içerde hem Türkiye’yle, hem BM’yle hem de ilgili tüm kesimlerle istişare gerekmesi olduğunu kaydetti.
Öte yandan Rum Meclisinin aldığı karara artık bir cevap verilmesi, bir tepki verilmesi gerektiğini anlatan Denktaş, Rum meclisi böyle bir karar almasa iç siyasete oynanıyor yorumlarını anlayabileceğini ancak durumun farklı olduğunu dile getirdi.
Ülkedeki her kesimin garantilerle ilgili hassas olduğunu dile getiren Denktaş, “Bugün ivediliğini alalım, içeriği gerekirse tartışılsın” diyerek Kıbrıs Rum Meclisine mutlaka cevap verilmesi gerektiğini anlattı.
SİBER
Meclis Başkanı Siber, deklarasyon olarak okunması konusunda bir oybirliği varsa ivediliğe gerek olmadığını dile getirdi.
Milletvekilleri yerlerinden konuyla ilgili görüşlerini sundu.
Başbakan Hüseyin Özgürgün de oturduğu yerden söz alarak, ivediliğin alınmasının komitede görüşülmesi anlamı taşıdığını belirterek, metinin deklarasyon halinde getirilmesine daha sonra karar verilebileceğini anlattı.
Ardından tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren Dr. Hüsnü Feridun, 95 yaşında hayat veda etti. 1927 yılında babasının görev ...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ