Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı

14 Ocak 2021 - 10:40 'de eklendi ve A+A-

Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, Kıbrıs Türk halkının davasına inanan ve bu yolda yürüyen çok önemli bir lider olduğunu ifade ederek, Denktaş’ın ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
Kurucu Cumhurbaşkanı’nın öğrencileri olarak izinden gittiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz onun yolundayız, onun izindeyiz. Onun bıraktığı bir vasiyet vardır: Egemenliğimize, devletimize ve Türkiye’mize sımsıkı sarılmaktır” dedi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, vefatının 9’uncu yıldönümü dolayısıyla Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Lefkoşa’daki çalışma ofisini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Tatar’a Ergün Olgun’un da aralarında bulunduğu bir heyet eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Tatar ve beraberindeki heyetini, merhum cumhurbaşkanının kızı Değer Denktaş, torunları ve eski çalışma arkadaşları karşıladı.
Değer Denktaş, Cumhurbaşkanı Tatar’ın merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olduğunu söyleyerek, bu ziyaretinden dolayı Tatar’a teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, ziyarette yaptığı konuşmada, kurucu cumhurbaşkanını 9’uncu yıldönümünde kabri başında andıklarını ifade ederek, “hep birlikte orada dünya kamuoyuna da mesajımızı verdik. Biz onun yolundayız, onun izindeyiz. Onun bıraktığı bir vasiyet vardır: Egemenliğimize, devletimize ve Türkiye’mize sımsıkı sarılmaktır” dedi.
Kıbrıs sorunuyla ilgili gayrı resmi 5+1 konferansının ön hazırlıklarının yapılmakta olduğuna işaret eden Tatar, ileride yapılması olası müzakere görüşmelerinde de Denktaş’ın ortaya koyduğu ilkeler ve prensipler doğrultusunda, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak için mücadele etmeye Denktaş’ın bıraktığı yerden devam edeceklerini söyledi.
Tatar konuşmasına şöyle devam etti:
“Rahat uyusun, ruhu şad olsun. Gerçekten Kıbrıs davası önemli bir noktaya gelmektedir. Çünkü artık egemenliğimizi konuşuyoruz. Egemen eşitlik temelinde, yan yana yaşayan iki devletin anlaşması ile ancak Kıbrıs’ta bir anlaşma olabilir. Onun bıraktığı o izin yolundan gidiyoruz. Kendisini bir kez daha rahmetle anmak istiyorum”
Kurucu Cumhurbaşkanının çok sıkıntılar da yaşamış olduğunu ifade eden Tatar, “Üç evladını kaybetmiş bir kişi idi. Ve evlatlarının acısını her zaman bağrına basan bir kişi idi. Bunları da bize özel sohbetlerimizde söylerdi. Bütün acısına rağmen hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkının haklı çıkarlarını, en zor şartlarda bile, sağlamaktan geri durmadı” dedi.
Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanının uzun yıllar siyasi danışmanı ve müsteşarı olan Ergün Olgun’un “Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri” adlı kapsamlı kitabında Denktaş’ın katıldığı toplantılar ve karşılaştığı zorlukların anlatıldığını belirtti. Tatar, “1964’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 186 sayılı kararı haksızca ilan edildiğinde (Denktaş’ın) BM’de ağladığını o kitapta okudum ve gerçekten şu anda bile tüylerim dikken diken oluyor. Kıbrıs Türk halkının davasını hazmetmiş, inanmış o cesur yüreğiyle o yolda yürüyen ve bizlere çok şey bırakan çok önemli bir lider ve kurucu cumhurbaşkanımızdı” şeklinde konuştu.
Tatar, şöyle devam etti:
“Şu anda seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak, onun odasında çalışmaktan duyduğum gururu paylaşmak istiyorum. Onun bir öğrencisiyim, bir talebesiyim. Ondan çok şeyler öğrendim. Dolayısıyla, siyasi duruşum ve söylemlerim onun izinden devam etmektedir. Onun ilkelerini savunuyorum ve savunmaya da devam edeceğim. Çünkü onun gibi, ben de inanıyorum ki Kıbrıs Türklerin bu coğrafyada var olabilmesi için mutlaka kendi devletine ve egemenliğine sahip çıkması gerekmektedir. Bu anlamda Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğini tamamen arkamıza almış durumdayız. Onun izinden gidiyoruz.”
Denktaş’ın çocukları, torunları olmanın herkese nasip olmayacağını ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk lideri Denktaş’ın isminin yaşatılması için her zaman Denktaş ailesinin yanında olacağını da söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gazimağusa’da ilginç soygun olayı… Gazimağusa’da ilginç soygun olayı…...

Gazimağusa’da , beraberinde henüz tespit edilemeyen meçhul şahıslar ile birlikte Uchenna Nwrugbe Ezanwa’nın ikametgahına giderek adı ed...

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 500 bini geçti Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin s...

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 115 milyon 515 bini aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 564 bine yükseldi; iyileşenlerin...

Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir hasar yok Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir ha...

Tarihi St.Hilarion Kalesi’nde akşam saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu çıktığı tahmin edilen yangın, itfaiye, askerler ve Sivil Savunm...

Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başladı Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başla...

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, “...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüyor. 323 yeni vaka saptandı Güney Kıbrıs’ta günlük va...

Güney Kıbrıs’ta günlük koronavirüs vakalarındaki artış eğili...

Gazimağusa’da ilginç soygun olayı… Gazimağusa’da ilginç soyg...

Gazimağusa’da , beraberinde henüz tespit edilemeyen meçhul ş...

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 500 bini geçti Dünya genelinde hayatını ...

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 115 milyon 515 bini aşark...

Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir hasar yok Ataoğlu: Kafeterya dışınd...

Tarihi St.Hilarion Kalesi’nde akşam saatlerinde yıldırım düş...

Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başladı Koca: Aşının etkisini his...

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirü...

Sağlık Bakanlığı: 22′ si yerel 27 pozitif vakaya rastlandı Sağlık Bakanlığı: 22̸...

yapıldı, 22′ si yerel 27 pozitif vakaya rastlandı, 1 k...

Eğlence Sektörü İnisiyatifi: Dayanacak gücümüz kalmadı Eğlence Sektörü İnisiyati...

Eğlence Sektörü İnisiyatifi geçtiğimiz yılın Aralık ayından ...

Başbakan Saner yangınla ilgili İçişleri Bakanı Evren’den bilgi aldı Başbakan Saner yangınla i...

Ankara’da bulunan Başbakan Ersan Saner, St. Hilarion’daki ya...

Dışişleri Bakanlığı: Yeşilırmak Mutabakatı’nın açık ihlalidir Dışişleri Bakanlığı: Yeşi...

Dışişleri Bakanlığı, Yeşilırmak Mutabakatı uyarınca, Erenköy...

Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 283 yeni ...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son yapılan 45 bin 231 testl...

Eğitim HABERLERİ