Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Desantralize federasyon” önerisi yeniden ısıtılıyor… Temcit pilavı!

20 Kasım 2020 - 9:10 'de eklendi ve A+A-

“Desantralize federasyon” önerisi yeniden ısıtılıyor… Temcit pilavı!

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi “iki devletli çözüm” şekline karşı çıkarken, Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis yaptığı açıklamada “desantralize federasyon” önerisini yeniden gündeme getirdi.

Hristodulidis yaptığı açıklamada “desantralize federasyonun” neleri içereceğini de şöyle belirtti; “ En temel yetkililerle tek egemenlik, tek uluslararası temsiliyet, tek vatandaşlık.”

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve AB’nin KKTC’yi tanıyacağı iddia edilen ülkelere yönelik yoğun girişimleri bulunduğunu da açıklayan Hristodulidis, özellikle 6 ülke üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti.

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, “iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinden çıkmadığı sürece gevşek veya desantralize federasyonun görüşülebileceği” mesajını verdi.
Alithia ve diğer gazetelerde yer alan habere göre, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis “Astra” radyosuna yaptığı açıklamada, “iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinden çıkmayan gevşek veya desantralize federasyon çözümünün, adadaki her iki tarafın endişelerini giderebileceğini” söyledi.
Habere göre, Hristodulidis, iki devletli çözümün “Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmediğini” ve “her iki toplum için de yıkım anlamına geleceğini” savundu.
Bazı ülkelerin KKTC’yi tanımaya hazırlandığı şeklindeki iddiaları da değerlendiren Hristodulidis, “Şu ana kadar bunu doğrulayacak bir herhangi bir bulgu olmadığını” savundu.
Güney Kıbrıs, Yunanistan ve AB’nin KKTC’yi tanıyacağı iddia edilen ülkelere yönelik yoğun girişimleri bulunduğunu vurgulayan Hristodulidis, özellikle 6 ülke üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti.
Hristodulidis, Azerbaycan ve Pakistan’a yönelik hali hazırda girişim yapıldığını ifade ederek “gerek bizim, gerekse AB’nin yaptığı girişimler sonucunda, bu yönde (tanınma) bir unsur ortaya çıkmadı” iddiasında bulundu.
Türkiye’nin sözde “saldırgan tutumuna” ilişkin dönüm noktalardan ilkinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti, ikincisinin ise 10 Aralık’taki AB Zirve Toplantısı olduğunu savunan Hristodulidis, Lute’un “hali hazırda ziyaret konusunda Atina’yla temasa geçtiğini, yakın zamanda da Kıbrıs’a gelmesinin beklendiğini” ifade etti.
Haravgi gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Desantralize Federasyon… Yeniden Oynatılıyor” başlığı altında verirken, Hristodulidis’in açıklamalarıyla gevşek veya desantralize federasyonu yeniden kamuoyunun gündemine getirdiği yorumunda bulundu.
Gazete, Hristodulidis’in açıklamasında yer alan, “iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesindeki desantralize bir federasyonun Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin endişelerini giderebileceği” şeklindeki sözlerini aktardı. Hristodulidis’in “herhangi bir çözüm şeklinin 1960 devletinin iç yapısının bir federasyona dönüşmesini sorgulayamayacağı” ifadesini sürekli tekrarladığı vurgulandı.
Habere göre, Hristodulidis, “devletin federal yapısı bozulmadan hangi yetkilerin desantralize edilebileceği” şeklinde gazetenin yönelttiği bir soruya “En temel yetkilerle üç singles (tek egemenlik, tek uluslararası temsiliyet ve tek vatandaşlık) ve İki Toplumlu, İki Kesimli Federasyonun hiçbir şekilde sorgulanamaması için bunlarla ilişkili tüm yetkiler” yanıtını verdi.
Gazete, bu görüşün, gerek Rum hükümeti, gerekse DİSİ içerisinde benimsenmiş gibi göründüğünü, BM Genel Sekreteri’nin beşli konferans sürecini ilerletmesinde bu tezin “köprü vazifesi göreceğinin anlaşıldığını” da savundu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;    Kıbrıs Türkleri Rum’a yama olmayacak Cumhurbaşkanı Tatar; Kıbrıs Türkleri ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Salih Direktör ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cum...

“Uyuşturucuyla mücadele sürecek” “Uyuşturucuyla mücadele sürecek”

Çeşitli yerlerde yaklaşık 17 kilo uyuşturucu ele geçirilen “Pençe Operasyonu”ndaki başarıları nedeniyle Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı ...

KKTC’de 258 diyaliz hastası var KKTC’de 258 diyaliz hastası var

NACAK GAZETESİ- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nefroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Düriye Deren Oygar, hastalara hiçbir ayr...

“Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakmalı” “Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakm...

NACAK GAZETESİ- Öğretmenler çocukları yetiştiren en değerleri kişilerdir. Siyaseti bir kenara bırakarak, çocuklara yurt, vatan sevgisi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;    Kıbrıs Türkleri Rum’a yama olmayacak Cumhurbaşkanı Tatar; K...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Emekli Mücahitler...

“Uyuşturucuyla mücadele sürecek” “Uyuşturucuyla mücadele s...

Çeşitli yerlerde yaklaşık 17 kilo uyuşturucu ele geçirilen “...

KKTC’de 258 diyaliz hastası var KKTC’de 258 diyaliz hasta...

NACAK GAZETESİ- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastan...

“Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakmalı” “Öğretmenleri siyaseti bi...

NACAK GAZETESİ- Öğretmenler çocukları yetiştiren en değerler...

Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis;   Müzakereler kaldığı yerden başlamalı Rum Dışişleri Bakanı Hris...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ...

“Rum-Yunan ikilisi AB’yi kullanıyor” “Rum-Yunan ikilisi AB’yi ...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunani...

Aydın AKKURT;  Guterres Çerçevesi ve Girit Stratejisi Aydın AKKURT; Guterres Ç...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

UKSTED  kuruldu… Başkanlığa Prof. Dr. Harutoğlu getirildi UKSTED kuruldu… Başkanlı...

Uluslararası Kıbrıs Sağlık Turizmi ve Eğitimi Derneği kuruld...

Aydın AKKURT yazdı;   Yunan-İngiliz İkilisi ve Garantiler Aydın AKKURT yazdı; Yun...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri, Rum-Yunan ikilisin...

“Atatürkçülüğü rehber almaya devam edeceğiz” “Atatürkçülüğü rehber alm...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vek...

Eğitim HABERLERİ