DOLAR 18,8266 0.1%
EURO 20,3369 -1.05%
ALTIN 1.128,13-2,36
BITCOIN 439427-2,21%
Lefkoşa
°

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devlete saldıranlar cezalandırılmalı

Devlete saldıranlar cezalandırılmalı

ABONE OL
08 Ekim 2018 10:32
Devlete saldıranlar cezalandırılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denktaş: Her gün devletle alay eden devlete saldıran ama devletten nemalanan kesimlere yönelik bir şey düşünmek lazım. Devleti bu kadar küçümsüyorsan o zaman devletten nemalanmandan vazgeçmen gerekir. Veya devlet seni nemalandırmaktan vazgeçmeli

NACAK GAZETESİ-TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, maaşların ve 13. maaşın ödenmesinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmayacağını da vurguladı.
“BÜTÇE AÇIĞI BÜYÜYECEK”
Denktaş, bütçe açığının bu yıl büyüyeceğini dile getirerek “75 milyon bütçe açığı var. Bunu aslında kendi imkanlarımızla 71 milyona düşürmüştük ama öngörülmeyen %40’lık bir hayat pahalılığı elbette açığı büyütecek” dedi.
“YÜZDE 40’LIK HAYAT PAHALILIĞI”
Yüzde 40 hayat pahalılığın pratikte karşılanabilmesinin mümkün olamayacağını söyleyen Denktaş, bunun var olan bütçenin 6.7’lere çıkması demek olduğunu, gelirlerin yüzde 22-24 arası bir seviyede yükselmiş olmasına rağmen bu büyüklüğe yaklaşılmasının mümkün olmayacağını kaydetti.
“SENDİKALAR”
Sendikaların eylemlerinin sorulması üzerinde Denktaş, Sendikalar ile yaptığı görüşmelerde, sendikacıların kendi içerinden birini bulmaları halinde DP kontenjanından Maliye Bakanı yapmayı önerdiğini söyleyen Denktaş, “kimse böyle bir yükü omuzuna almak istemez. Bu yük bizim sırtımızda. Sendikal eylem bir haktır yapabilirler ama ne için eylem yaptıklarını bir daha düşünmeleri gerekir. Bu dönem sürekli çağrı yapıyoruz. Herkesin elini taşın altına koymalı. Birlikte biraz küçülüp yeniden büyümenin yollarını açmalıyız diye ama maalesef çağrımız bazı yerlere ulaşamadı” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE’DEN PARA KOPARIRIZ”
“Biz gelsek Türkiye’den para koparırız diyen zihniyet halen etkin durumda. Bizim IMF’miz olmadığına göre Sadece Türkiyemiz varama bunu söylerken Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu göz ardı etmemeliyiz” ifadelerini kullanan Denktaş, kendilerinin üzerlerine düşeni yapması halinde Türkiye’nin zaten her zaman eksikleri giderme açısından yardımcı olduğunu ve yine olacağını söyledi.
“RUMLARIN HARCAMALARI”
Rum tarafında yaşayanların dövizin yükselmesiyle KKTC’ye geçerek harcama yapmalarının olumlu yönde arttığını dile getiren Denktaş, restoranlar, marketler ve bir takım hizmet sektörlerinin bu durumdan faydalandığını kaydetti.
Denktaş, Fiyat İstikrar Fonu’nun sıfırlanması nedeniyle kamu maliyesinin bu akıştan çok
bir geliri olmadığını ancak piyasada olumlu hareketlendirme yaşandığını kaydetti.
Esnaf ve iş adamlarına büyük sorumluluk düştüğünü dile getiren Denktaş, “hazır bu akış varken bir kuruş daha kazanalım, artıralım fiyatları yönündeki yaklaşıma fırsat vermemek lazım. Bunu ilk kapılar açıldığında yaşadık. 5 TL’ye içilen kahveyi 5 Euro’ya sattılar. Fakat gerekli önlemler alınınca uygulama kesildi” dedi.
Güney’deki geçişlerin rahatlaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Denktaş, geçişlerin rahatlaması için ek personel aldıklarını, 3’üncü bir yol açtıklarını buna rağmen sıkıntının devam ettiğini söyledi.
“ESAS DENETÇİ VATANDAŞ OLMALI…”
Market fiyatlarındaki değişiklikleriyle ilgili gerekli denetimlerin yapıldığını da değinen Denktaş, bu çerçevede Başbakanlıkta hazırlanan bir genelge olduğunu ama esas denetçinin vatandaşın kendisi olması gerektiğini vurguladı.
Vatandaşın, marketlerdeki fiyat farkını fark ettiği anda markete protestosunu yapması gerektiğini dile getiren Denktaş, marketten hiçbir şey almayarak çıkması halinde işyerinin müşteri kaybetmesinden dolayı da bir otokontrol olacağını söyledi.
“25 MADDELİK ÖNLEMLER PAKETİ”
Hükümetin hazırladığı 25 maddelik önlemler paketinin yürürlükte olduğunu dile getiren Denktaş, Maliye Bakanlığı olarak kiracılara uygulanan döviz sabitlenmesi konusunda pratikte çok fazla mesafe alınamadığını bu nedenden dolayı da daha pratik bir yöntem çalıştıklarını en kısa sürede yasa tasarısını sonuçlanacağını söyledi.
“BEYAN SUNMA KİRACIYA VERİLECEK…”
Kiracılarla ilgili Yasal düzenlemeyi Meclise sevk ederek 1 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe geçirmesini sağlayacakları söyleyen Denktaş, yasal düzenlemeyle beyan sunma yükümlülüğünü mal sahibine değil kiracıya vereceklerini, kontratı kiracının getireceğini ve yatırılan rakam ile kiracının sunduğu rakamın aynı olması halinde kiracının ödediği kiranın bir kısmını geri iade edileceğini kaydetti.
Mal sahibinin yanlış beyanda bulunması halinde de resen, stopaj vergilendirmesine gidileceğini söyleyen Denktaş, uygulamanın geniş bir kesimi kayıt altına alacağını hem de ev kiralayanların rahatlayacağını belitti.
“KDV YASASI HAZIR”
KDV ile ilgili tasarının bittiğini, yerel bankalarla mutabakata varıldığını fakat şube bankalarının cevabının beklediklerini dile getiren Denktaş, işlemlerin tamamlanmasının ardından tasarıyı Meclis’e göndereceklerini ve yasa tasarısını 1 Ocak tarihinde itibaren de devreye gireceğini söyledi.
Denktaş, kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yapanlara vergi iadesi yapılacak bütün hazırlıkların bittiğini şube banklarından gelen cevap doğrultusunda uygulamanın başlatılacağını kaydetti.
“KAMU REFORMU YASASI”
Kamu reformu konusunda geçmişte yapılan çalışmaların olduğunu bu taslak üzerinden dört partinin çalıştığını dile getiren Denktaş, yasayı alt komitelerin çalıştığını, rötuşlar yapıldıktan sonra yasanın hazır olacağını söyledi.
“VERGİLER”
Yasalardaki boşlukları tamamlayarak yasada iyileştirmenin yapılacağını bu sebepten dolayı da herkesin vergisini ödemek durumunda olacağını dile getiren Denktaş,“sürekli zarar beyanını kabul etmemiz mümkün değildir. Alınan rakamlar ödenen maaşlar ortadadır. Zarar ediyorsa niye devam ediyor” şeklinde konuştu.
Üniversitelerde belli öğrenci sayısını geçmiş olanlardan ve belli bir yılı doldurmuş olanlardan, büyük turistik tesislerden teşvik kapsamında muafiyetlerin yeniden ele alınıp düzenleneceğini ve gelir ve kurumlar vergisine tabi olunacağını söyleyen Denktaş, “yeni yatırımlara teşvikler ortadan kalkmayacak ama teşvik süreli olacak. İla nihai olmayacak. Gelişene kadar teşvik geliştikten sonra vergi ödemesini bekliyoruz. Bu konuda ciddiyim ve uygulama hayata geçecektir” dedi.
“EK MESAİ KESİNTİLERİ”
Ek mesai kesintilerinin yılsonuna kadar devam edeceğini, yılsonundan itibaren rotasyon sistemini hayata geçirmeye çalıştıklarını dile getiren Denktaş, önce Gümrük Dairesi’nden çalışmaya başladıklarını söyledi.
“2 BİN YENİ İSTİHDAM”
“Gerekli personeli istihdam ederek rotasyona geçilerek ek mesai çalışmayı ortadan kaldırılacağız diyen Denktaş, vardiya usulünü hayata geçirmek suretiyle yaklaşık 2 bin yeni istihdam olanağı açabileceklerini vurguladı.
Denktaş, Gümrük, Sağlık ve Poliste çalışanların yüzde 75 oranında ek mesai aldığını dile getirerek, uygulamaya Gümrük’te Dairesi’nden başlanıldığını, başarılı olunması halinde de diğer dairelere de vardiya usulünün uygulanabileceğini kaydetti.
“İLK DEFA YAŞANIYOR”
Geçmiş yıllarda ekonomik krizlerin olduğunu fakat böyle bir krizin ilk defa yaşandığına dikkat çeken Denktaş, daha önceki krizlerin Türkiye’de oturmuş bir sistem olmasından dolayı daha erken atlatıldığını söyleyerek, bu krizin Türkiye’nin de içinde bulunduğu ekonomik kriz olması nedeniyle çok farklı bir dönem yaşanmakta olduğunu kaydetti.
“Herşeyden önce krizin altından kendi kendimize kalkmamız gerekiyor” diyen Denktaş, bunu başarabilmenin özgüvenimizi toplumsal olarak de artıracağını ve bu nedenle şuanda çok daha büyük bir sorumlulukları olduğunu belirtti.
“ÇİFT HANELİ ENFLASYON”
Özellikle uzun süren tek haneli enflasyon sürecinden bir anda patlayarak çift haneli enflasyon dönemine geçişin kendilerini de şaşırttığını kaydeden Denktaş, Hükümet olarak şaşkınlığı çok kısa sürede atlattıklarını ve süratle ne yapılması gerektiği konusunda önlemler aldıklarını söyledi.
Türkiye’nin öngörülerini merak ettiklerini, o öngörüler doğrultusunda kendilerinin de hazırlık yapması gerekeceğini söyleyen Denktaş, bu yılın zorlu bir yıl olacağını söyleyerek, “ümitsiz değilim bu dönemi, bir takım işadamları, bir takım çevreler fırsat olarak kullanmaya çalışmaktadır. Biz de hükümet olarak bu krizi fırsata dönüştürebilir miyiz? Bir takım dönüşümleri sağlayabilir miyiz?Krizin bitmesiyle daha verimli bir yapıyı hayata geçirebilir miyiz? bunların üzerine kafa yormamız gerekir” dedi.
“STATÜKOYA SAHİP ÇIKAN SENDİKALAR”
“Statükoya sahip çıkan sendikalar ile karşı karşıyayız hiçbirşeyin değişmesini istemeyen sivil toplum örgütleri ve sendikalar var” diyen Denktaş, bu yapının sürdürülebilir bir yapı olmadığını, artık sürdürülebilir daha verimli emeğin karşılığının daha temiz alınabildiği ama komünist ülkelerdeki gibi devletin her kesime maaş nitelikli veya sosyal yardım nitelikli ödeme yaptığı bir dönemin sona ermesi gerektiğini vurguladı.
Geleceği çok daha iyi kurgulayabilen sadece bugünü değil yarını da düşünebilen bir mantığın yerleştirilebilmesinin gerektiğini dile getiren Denktaş, bunun kolay olmadığını zor olduğunu fakat bu dörtlü koalisyonun bunu başarabilme açısından da avantaj olduğunu kaydetti.
“DÖRT PARTİ BAŞKANI İLE UYUMLUYUZ”
Dört parti başkanı ile uyumlu çalıştıklarını söyleyen Denktaş, hükümet değişikliği olduğunda dövizin veya borsanın normal seyrine girmeyeceğini söyleyerek, bir hükümet değişikliğinde ilk yapılacak şeyin bürokratların değişmesi olduğunu, bununda zaman kaybı ve hiçbir kararın da alınamaması demek olduğunu vurguladı.
“PARA KOPARACAĞIN BİR TÜRKİYE YOK ARTIK…”
“Biz gideriz Türkiye’den daha iyi para koparırız” diyenlere cevap olarak da, para koparacağın bir Türkiye’nin artık olmadığını, konuşacağın ve plan yapacağın bir Türkiye’nin olduğunu dile getiren Denktaş, bunun anlaşılması halinde ülke olarak kendi ayakları üzerinde doğrulmak için iyi bir başlangıç adımı olacağını söyledi.
“UBP’YE ÇAĞRI…”
UBP’ye çağrı yapan Denktaş, “Bunu anlayın arık Türkiye arık para koparma yeri değildir. Birlikte oturup strateji uygulama ve o plana göre birlikte hareket etme yeridir” ifadelerini kullandı.
Hükümetin bozularak yeni hükümet kurulmasını doğru bulmadığını ifade eden Denktaş, “hele bütçe dönemi yeni hükümetin oluşması demek bütçenin gecikmesi demek. Bir yıla daha bütçesiz giriş sağlanacak. Bütün bunları düşünmeden hareket etmek, talepte bulunmak; ki kapımızın önünde eylem yapan bazı kesimlerin dürtülerek oraya taşındığı çok kesindi. İçeriğini biliyoruz çünkü. Hükümet olarak bu tür oyunlara prim vermeyeceğiz. Kararlı duruyoruz durmaya da devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.
“YENİ ARAYIŞLARA SAYGILIYIM”
Hükümet ile ilgi kararlar alınacağı durumlarda kendi tecrübelerini diğer hükümet yetkililerle paylaştığını dile getiren Denktaş, “tecrübelerimi aktarıyorum arkadaşlarda sağolsun kabul ederler etmezler yeni bir yol deneyelim derler, ben de onlara saygı gösteriyorum” dedi.
Denktaş ayrıca yıllar önce babası ile ilgili yaşadığı bir anıyı paylaştı.
“Görüyorum bazen duvara toslayacağız ama bunu babamla yaşamıştım, bir konuda uyardı beni. Başını duvara vuracaksın ve ağrıyacak diye. Ağrımaz dedim. Bana oğlum ben bu yoldan geçtim benim başım vurdu ve ağrıdı. Ben de baba benim başım daha serttir belki ağrımaz dedim. Vur o zaman da gör dedi. Dolayısıyla o tavsiyeye uymadım vurdum ve çok fena acımıştı” ifadelerini kullanan Denktaş, bu örneği vererek hükümete buna rağmen bu şansı vermek zorunda olduğunu, yeni denenecek yolları birlikte tartışarak yaptıklarını kaydetti.
“NEMALANMANDAN VAZGEÇECEKSİN”
Bazı kesimlerin ekonomik krizi fırsata çevirerek “çözüm olsun da kurtulalım” yaklaşımının son derece yanlış olduğuna dikkat çeken Denktaş, sözlerine şöyle devam etti:
“Artık bazı şeylerde tedbir almamız lazım. Her gün devletle alay eden devlete saldıran ama devletten nemalanan kesimlere yönelik bir şey düşünmek lazım. Devleti bu kadar küçümsüyorsan o zaman devletten nemalanmandan vazgeçmen gerekir. Veya devlet seni nemalandırmaktan vazgeçmeli. Bunu gerçekten ciddi ciddi ele almak durumundayız. Bugün bir gazetenin sahibinin işçi partisinin etkinliğinde ortaya koyduğu görüşleri insanın okuyup sinirlenmemesi, lanet etmemesi, elinde değil. Dolayısıyla bu konularda bazı önlemler almak zorundayız. Bu Serdar Denktaş olarak benim düşüncemdir”.
“GÜNEY’DE IMF”
“Güney çok kısa süre önce çok büyük bir ekonomik kriz geçirdi ve IMF ile nasıl önlemler alındığını insanların hatırlaması gerekir” diyen Denktaş, Güney’in Euro kullandığını, yaşam seviyelerinin yüksek olduğunu, tüm dünyayla irtibatlarının olduğun ve turizm açısından sıkıntıları olmamasına rağmen krizin çok yüksek derecede yaşandığını ve çok acımasız tedbirler alındığını söyledi.
IMF’nin baskısıyla alınan tedbirlerin Güney’de yarattığı sıkıntıların hatırlanması gerektiğine vurgu yapan Denktaş, “Biz şükretmeliyiz ki bizim kapısını çaldığımı yer IMF değil Türkiye’dir. Ve bize çok daha yumuşak şekilde yaklaşmaktadır. Bunun değerini anlamayanlar var” dedi.
“TÜRKİYE İLE BİRLİKTE AŞACAĞIZ”
Krizin, Türk lirasını kullanmaktan doğan zarar olduğu söylemini eleştiren Denktaş, “evet Türk lirası kullanmaktan doğan zarardır ama Türk lirası kullanmaktan bir süre hep beraber nemalandık. İyiyken alkışlayıp sıkıntılı dönemde üstüne basıp zıplamak herhalde doğru bir yaklaşım olmaz. Bu sıkıntılı dönem de geçecektir. Rahat bir döneme de geçeceğiz bu süreyi Türkiye ile birlikte aşacağız. Kendi içimizde birbirimize sarılacağız” şeklinde konuştu.
“ “3. DÜNYA ÜLKELERİ”
Üçüncü dünya ülkelerinin Rum tarafına çözümü ihtiyaç hissettirmediğini dile getiren Denktaş, “çözüm istemeyen taraf olarak eskiden Denktaş olduğu söylemleri artık bitti” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanlığını makamında şuan Mustafa Akıncı olduğunu, Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu’nun da bu makamlardan geçtiğini ve halen çözüm olmadığını söyleyen Denktaş, çözüm olacak da bizi kurtaracak düşüncesinin sadece halkı birbirine düşürme olduğunu kaydetti.
Denktaş, Euro ya geçelim diyen ekonomistlerinde olduğunu ve buna hayret ettiğini söyleyerek, “Euro’ya geçmek için Brüksel’in izninin olması gerekir, Güney Euro ya geçmek için yedi yıl harcadı” ifadelerini kullanarak, bunu teknik olarak mümkün olamayacağını söyledi.
İçinde bulunulan kriz döneminde özellikle kamu kesiminin daha anlayışlı olması gerektiğini dile getiren Denktaş, herkesin borcu olduğunu ve yaşam standardı olduğunu fakat bunlardan biraz feragat edilmesi gerektiğini söyleyerek “çünkü memur kesiminin dışında çok daha zorda olan kesimler var. Onları da düşünmek gerekir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.