Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

DİSİ Başkanı Neofitu; Güzelyurt ve Maraş’ı istiyoruz

24 Şubat 2021 - 9:07 'de eklendi ve A+A-

DİSİ Başkanı  Neofitu;  Güzelyurt ve Maraş’ı istiyoruz

NACAK GAZETESİ-  DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmeler çerçevesinde dün de İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve Hollanda Büyükelçisi Elke Merks-Schaapveld’le ayrı ayrı bir araya geldiği haber verildi.

Neofitu’nun bu görüşmelerin ardından Kıbrıs sorunuyla ilgili güçlü mesajlar gönderdiğini yazan Fileleftheros gazetesi, Neofitu’nun mesajlarının “İngiliz fikirleri” ve Kıbrıs sorununun çözüm parametreleriyle alakalı olduğunu kaydetti.

Büyükelçilerle görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin Kıbrıs sorunuyla ilgilenmesini olumlu bulduğunu dile getiren Neofitu, bunun oldukça olumlu bir şey olduğunu, çünkü uluslararası ilgi olmadan Kıbrıs sorununun hiçbir zaman çözülemeyeceğini iddia etti.

Kendilerinin Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunması konusunda olumlu olduklarını da dile getiren Neofitu, kendisinin yıllardır sabahtan akşama kadar, Kıbrıs sorunundan ekonomiye ve iç meselelere kadar, ne istemediklerini duymaktan yorulduğunu, çünkü her gün ne istemediklerini tekrarlamanın soruna çözüm olmadığını ifade etti.

Neofitu, bir problemin çözümü çabasında, herhangi bir fikri veya görüşü reddederek, hiçbir sorununun çözülemeyeceğini de savundu.

Bu meseleyle ilgili olarak, DİSİ Başkanı olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili ne istediğini bildiğini savunan Neofitu sözlerini kısaca şöyle sürdürdü;

“Türk işgalinden, işgal birliklerinden, 1960 garanti koşullarından kurtulmak istiyorum. Toprakları;  Omorfo’yu (Güzelyurt), Maraş’ı ve diğer bölgeleri geri almak istiyorum. Mülkiyet konusunun adil bir şekilde çözülmesini istiyorum. Bütün bunları almak içinse, Kıbrıslı Türklere siyasi eşitliği vermemiz gerekir.”

Neofitu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in desantralize federasyonla çıkmazın aşılmasına ilişkin çabasını anladığını ve desteklediğini de ifade etti.

“Merkezi hükümette birçok yetki olmasının devleti işlevsiz hale getirdiği söylendi ve buna katılmıyor değilim” ifadesini kullanan Neofitu, bu yüzden desantralize federasyona ilişkin doğru ve akıllı tezin ortaya çıktığını öne sürdü.

Neofitu konuşmasını “kabul edemeyeceği şeyin, bir yandan merkezi hükümette fazla yetki olduğu zaman, bunun işlevsel olmayan bir oluşum olacağını söylemek ve reddetmek; desantralize federasyonu görüşecekleri zaman da güya konfederal unsurlara sahip olduğu gerekçesiyle bunu yine reddetmektedir” ifadeleriyle sürdürdü.

En nihayetinde bu memlekette ne istediklerine karar vermeleri gerektiğini ifade eden Neofitu, aksi halde çıkmazların olduğu gibi kalacağını ve ulusal problemlerin çoğalacağını sözlerine ekledi.

Alithia gazetesi ise “Averof’un Dört Mesajı- DİSİ Başkanından Müdahale” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, Kıbrıs sorununda hemen harekete geçilmesi için uluslararası unsura yönelik bilgilendirme kampanyası ve baskının devamında, aynı zamanda iç ve dış cepheye de doğrudan veya dolaylı yanıtlar vererek, dün kendisi ve partisinin Kıbrıs sorunuyla ilgili tezlerini açıklığa kavuşturmaya çalıştığını yazdı.

Gazete Neofitu’nun mesajlarını kısaca şöyle sıraladı; “1. Kıbrıs Türk toplumuna siyasi eşitlik verilmesini, kendi isteklerinin güvence altına alınması ve çözümün önkoşulu olarak görüyor. 2. Açıkça desantralize federasyondan yana tavır takındı, 3. Çözüme varılması için zaman çerçevesi belirlenmesi konusunda çok olumludur, 4. Diğer tarafı etkileyebilecek tek araçlar olarak, İngiliz ve uluslararası unsurun sürece müdahil olmasını istiyor, 5. Güçlerini birleştirmek için görüşmeleri amacıyla AKEL’e çağrıda bulunuyor.”

Politis gazetesi ise “Kıbrıslı Türklere Siyasi Eşitlik Verelim” başlığıyla manşete çektiği haberinde, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, cesur bir tezle, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ışığında Kıbrıs Rum tarafının nasıl hareket etmesi gerektiğine ilişkin yola işaret ettiğini yazdı.

Neofitu’nun, sürecin ilerlemesi ve Rum kesiminin istediği şeyleri güvenceye alabilmesi için Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik verilmesinden yana bir tavır takındığını yazan gazete, Neofitu’nun Kıbrıs sorunuyla ilgili bir görüşme yapmaları için AKEL’e kamuoyu önünde çağrıda bulunduğunu da belirtti.

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İyice küstahlaşan Anastasiadis;  Türkleri de temsil ediyoruz İyice küstahlaşan Anastasiadis; Türkler...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hellimin “menşe ismi korumalı ürün” (POP) olarak tescil edilmesi ışığında, Avr...

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis;  Türk askeri Kıbrıs’tan gitmeli Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis; Türk...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Atina’da görüştüğü Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, “Türk askerinin...

Rum Yönetimi Rusya ile tatbikat yapacak Rum Yönetimi Rusya ile tatbikat yapacak

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ın, “Türkiye’nin Güzelyurt Körfezi deniz bölgesinde tatbikat yapacağı” gerekçesiyle, “karşı-Navtex” yayıml...

Güney Kıbrıs’ta 218 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 218 yeni vaka

Güney Kıbrıs’ta son 24 saatte yapılan 23 bin 144 PCR testi sonucu 218 yeni vaka tespit edilirken, salgın nedeniyle can kaybı yaşanmadı....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DSİ’nin KKTC’de bulunan proje müdürlüğünün görev süresi uzatıldı DSİ’nin KKTC’...

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Kuzey Kıbrıs Su Te...

22 Nisan 2021 Döviz Kurları 22 Nisan 2021 Döviz Kurla...

Dolar, 22 Nisan 2021 sabahında 8,18 lira bandının üzerinde y...

Aziz Ataoğlu hayatını kaybetti Aziz Ataoğlu hayatını kay...

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Sayın F...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yarın Kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yarın, kutlanaca...

Meclis Danışma Kurulu toplanacak Meclis Danışma Kurulu top...

UBP’nin, erken seçim tarihiyle ilgili, Ad-Hoc Komite oluştur...

Hakan Altun yoğun bakıma alındı Hakan Altun yoğun bakıma ...

Ünlü şarkıcı Hakan Altun, televizyon programının çekimleri ö...

Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika haml...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğ...

Rum liderden iki devletli çözüm itirafı Rum liderden iki devletli...

Kıbrıs zirvesi öncesi Ankara’nın BM’ye gönderdiği 2017’ye ai...

Türkiye’den KKTC’ye 2 milyar 250 milyon TL’lik kaynak aktarımı başlıyor Türkiye’den KKTC...

Türkiye ile KKTC arasında 3 Mart 2021’de Ankara’da imzalanan...

Bahçeli ve Vadili’de elektrik kesintisi yapılacak Bahçeli ve Vadili’d...

Kıb-Tek’ten verilen bilgiye göre Vadili köyünde bugün ...

Eğitim HABERLERİ