Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

DİSİ Başkanı Neofitu; “Türk askeri gitmeli”

18 Eylül 2017 - 0:55 'de eklendi ve A+A-

DİSİ Başkanı Neofitu; “Türk askeri gitmeli”

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıs müzakere prosedürünü yeniden canlandırabilecek şeyin, bütün tarafların BM Genel Sekreteri’nden iyi niyet misyonunu uygulayarak, prosedürü yeniden başlatmasını talep etmek olduğunu söyledi.
Haftalık Simerini’ye verdiği özel röportajda Rum tarafının BM Güvenlik Konseyi kararları, uzlaşılmış çözüm çerçevesi, BM parametreleri ve Guterres çerçevesi temelinde müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu beyan ettiğini söyleyen Neofitu, artık Türk ve Kıbrıs Türk taraflarının da benzer beyanda bulunması ve iyi ön hazırlık yapılması gerektiği görüşünü ortaya koydu.
“Samimi ve objektif olalım” diyen Neofitu, bu dönemde büyük güçlerin Kuzey Kore ve Suriye gibi başka öncelikleri bulunduğundan, Kıbrıs’taki taraflar ve garantör güçler gerçek siyasi irade ortaya koymazsa, Kıbrıs’ın öncelikli konusu olacağını söylemenin objektif olmayacağını belirtti.
Neofitu, “iyi ön hazırlık” söylemine ilişkin soruyu yanıtında, “Yeni bir prosedüre gireceksek, uluslar arası unsur her şeyden önce Türk tarafının, ‘yanlış anladınız’ deyip 1960 garantilerinin ve tek yanlı müdahale hakkının kalmasında ısrar etmeyeceği teyit edilmeli” cevabını verdi.
Kıbrıs aidiyetli prosedürün sonuç verdiği görüşünü de ortaya koyan Neofitu, Kıbrıs sorununun iç yönlerinde “önceki yaklaşımlara göre önemli ölçüde iyileştirilen noktalar bulunduğuna” inandığını söyledi. Neofitu, bunları şöyle sıraladı:
“Dört temel özgürlük güvenceye alındı. İnsan haklarıyla ilgili Avrupa müktesebatı ve BM belgeleri dahil edildi. Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasındaki oranın, yani 1960 Kıbrıs’ının demografik niteliğinin çözümden sonra değişmeyip, 4’e 1 kalacağı güvence altına alındı. Mülkiyet meselelerinde mülkiyet hakkı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına saygı tanındı. 60’taki iki lanetten birinde –yani vetonun varlığı ama anlaşmazlıkların çözüm mekanizması- yasama, yürütme, yargı yetkileri, mahkemeler, anlaşmazlıkların çözüm mekanizması konularında anlaşmaya varıldı.”
Neofitu, şöyle devam etti:

“Karar alma yönteminin zor olduğu söyleniyor. Reddetmiyorum. Ancak 1960’tan 63’e kadarki üniter devlette karar almak kolay mıydı? Sorun şu ki, devletimiz kurulduğundan beri iki toplumlu idi. Diyaloğun Kıbrıs aidiyeti ve iki toplumluluğu, uluslararası unsur tarafından tanınan bir durum, BM’nin tutumu olduğu unutulmamalıdır.
Sorunun dış-uluslararası yönlerinde de artık bir çeyizimiz var. Genel Sekreter’in “garantilerin kaldırılması ve işgal askerlerinin çekilmesi” gibi konuların geleceğinin başbakanlar düzeyinde görüşülmesine dair resmî tezi var.
Kıbrıs sorununun var olmasından beridir ilk kez alacaklarımız görüşülüyor. Denktaş-Makarios ve Denktaş-Kiprianu Doruk Antlaşmaları, Tasos Papadopulos’un 8 Temmuz’u; hepsinde Kıbrıs Rum tarafı olarak bizim vereceklerimiz kaydediliyordu. İlk kez, bizzat Genel Sekreter açıkça, önemli güvenlik başlığında bizim ne alacağımızı ortaya koyuyor.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de işsizlik oranları açıklandı Güney’de işsizlik oranları açıklandı...

Güney Kıbrıs’ta Eylül 2021 ayı kayıtlı işsiz sayısında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63’lük bir düşüş yaşandı. Alithia gazete...

Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamalarına Rum Yönetiminden cevap Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamala...

Alithia, “Ersin Tatar: Maraş Yavaş Yavaş Yerleşime Açılacak… Hükümet: Tatar’ın Sözleri Kıbrıslı Rumların Maraş’taki Mallarına Dönmesiyl...

Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka çıkarlar elde etmek için kullanıyor; desteklerden muaf tutulmalı Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka...

Rum lider Nikos Anastasiadis Slovenya’da gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin Afganistan’dan AB’ye mültec...

KKTC ekonomisi Rum basınında KKTC ekonomisi Rum basınında

Gazete söz konusu haberinde özetle, Güney Kıbrıs’ın Koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıları kalkınmaya yönelik atıla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ