Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Doğal gaz boru hattı oluşturulacak”

13 Ekim 2017 - 9:01 'de eklendi ve A+A-

“Doğal gaz boru hattı oluşturulacak”

Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı YorgosLakkotripis, 2018 yılı sonuna kadar ve Exxon Mobil/ QatarPetroleumkonsorsiyumunun, 10’uncu parselde yapacağı sondaj faaliyetlerinin ardından, Güney Kıbrıs’ın, yataklar konusunda net bir görüntüye sahip olacağını belirtti.
Alithia gazetesi, Rum Enerji Bakanı YorgosLakkotripis’in, önceki gün  tamamlanan “Kıbrıs Denizcilik Konferansı” çerçevesinde düzenlenen “DrillingForward” konulu panelde yaptığı konuşmada enerji konusundan bahsettiğini yazdı.
Habere göre Lakkotripis, Fransız Total şirketinin, 11’inci parseldeki sondaj çalışmasının, Mısır’daki Zor yatağının keşfine neden olan jeolojik yapıların, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde de bulunduğunu ortaya koyduğunu ancak bulunan miktarın ticari sürdürülebilirliği sağlamadığını belirtti.
Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ın, doğal gazın değerlendirilmesi için tüm seçenekleri açık tuttuğunu söyledi.
Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Lakkotripis, Levantin havzasıyla, Avrupa’yı birleştiren boru hattının kurulmasına ilişkin planlardan da söz ederken, özellikle İsrail’i, Güney Kıbrıs ve Girit, oradan da İtalya’ya bağlayacak boru hattından bahsetti.
Araştırmaların yapılmasına ilişkin AB finansmanın ötesinde alt yapıların finansmanı için de başvurunun yapılmasının beklendiğini ifade eden Lakkotripis, Mısır’ı, Kıbrıs ve AB ile bağlamayı hedefleyen bir başka çalışmadan da söz etti.
Elektrik üretimi maksatlı sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatı konusunda ise Lakkotripis, 2018 yılının ilk üç ayında başlayacak yeni çabanın, iki ayrı prosedüre ayrıldığını ifade etti.
Lakkotripis, bunların, alt yapı çalışmaları (boru hattı, yüzer terminal, Vasiliko’da iskele) ve doğal gaz temin etme için uzun vadeli sözleşme şeklinde olduğunu belirtti.
DVNGL OIL GAS adında panelde konuşan ElfriedKovarubias, Güney Kıbrıs’ın LNG terminali kurulmasına yatırım yapabileceğini, sermaye ve işletme giderlerinin, gelişen teknoloji nedeniyle, çok yönlü ve daha kârlı bir şekilde yapılabileceğini söyledi.
Kuvarubias, tüm dünyada bin 800 terminalin bulunduğuna da dikkati çekti.

*****

 

 

Rumlar şimdi de Ercan Havalimanı’nı hedef aldı…

 

“Ercan’a karşı önlemler  alınmalı”

 

FOTO ERCAN HAVAALANI

 

 

Rum Yönetimi, “Ercan Havaalanı’ndan uçuş güvenliğini tehlikeye sokan müdahalede bulunulduğu” iddiasıyla şikayetlerini sürdürüyor. Bir Rum Avrupa milletvekilinin daha, Ercan meselesini Avrupa Konseyi’nin gündemine getirdiği haber verildi.
Fileleftheros’un haberine göre, EDEK’ten, Sosyalistler ve Demokratlar üyesi Avrupa Milletvekili DimitrisPapadakis,  Avrupa Komisyonu’na, “Ercan Havaalanı’ndan dolayı Kıbrıs’ın hava sahasında uçak kazası tehlikesi bulunduğu” iddiasıyla yazılı soru verdi..
Papadakis Komisyon’a ilettiği yazısında, “Lefkoşa FIR Hattı’na giren uçaklara talimat vermede tek yetkilinin uluslararasında tanınan kontrol merkezindeki kontrolörler olduğunu” savundu.
FIR hattına giren uçaklara, Ercan’daki Hava Trafik Kontrol Merkezi kontrolörlerinin de talimat verdiğini belirten Papadakis, Ada’da, birinin yasal ötekinin yasa dışı olduğunu savunduğu  iki hava trafik kontrol merkezi bulunduğunu ileri sürerek, “bu durumun uçuş güvenlik düzeyini düşüren bir karışıklık yarattığını” iddia etti.

Papadakis Türkiye’nin Rum Yönetimini tanımamasının  ve uçaklarının uçuşlarıyla ilgili bilgi vermemesinin de “tehlike yarattığını” öne sürerek, Avrupa Komisyonu’na “yolcuların hayatını tehlikeye atan eylemlerin caydırılması için ne tür güvenlik önlemleri önerdiğini” sordu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de işsizlik oranları açıklandı Güney’de işsizlik oranları açıklandı...

Güney Kıbrıs’ta Eylül 2021 ayı kayıtlı işsiz sayısında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63’lük bir düşüş yaşandı. Alithia gazete...

Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamalarına Rum Yönetiminden cevap Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamala...

Alithia, “Ersin Tatar: Maraş Yavaş Yavaş Yerleşime Açılacak… Hükümet: Tatar’ın Sözleri Kıbrıslı Rumların Maraş’taki Mallarına Dönmesiyl...

Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka çıkarlar elde etmek için kullanıyor; desteklerden muaf tutulmalı Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka...

Rum lider Nikos Anastasiadis Slovenya’da gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin Afganistan’dan AB’ye mültec...

KKTC ekonomisi Rum basınında KKTC ekonomisi Rum basınında

Gazete söz konusu haberinde özetle, Güney Kıbrıs’ın Koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıları kalkınmaya yönelik atıla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yö...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını t...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu ...

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihti...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda ...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat ...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğu...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de ya...

Surlariçi’nde çarşamba günü “Cümbez Kültür Sanat Buluşması” yapılacak Surlariçi’nde çarşamba gü...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

 Görevden alma ve atamalar  Görevden alma ve atamala...

Görevden alma ve atamalar sürüyor… Devlet Laboratuvarı ve Ba...

Başbakan Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı Başbakan Üstel, Erenköy D...

Başbakan Ünal Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü...

Tahıl Koridoru Anlaşması’na göre 4 gemi daha Ukrayna limanlarından ayrıldı Tahıl Koridoru Anlaşması’...

Türkiye’de 22 Temmuz’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddeler...

Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin tavsiyelerine ihtiyacımız yoktur Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönet...

Savaşan: Covid-19’da elde ettiğimiz tecrübe Maymun Çiçeği’yle mücadelede avantaj Savaşan: Covid-19’da elde...

UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, May...

Eğitim HABERLERİ