Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Doğu Akdeniz’de Fransız ekseni

20 Eylül 2019 - 9:20 'de eklendi ve A+A-

Doğu Akdeniz’de Fransız ekseni

NACAK GAZETESİ- Fransız şirketin artık bahse konu bölgedeki 2, 3, 8 ve 9 numaralı parsellere de girdiğine dikkat çekilirken Rum Yönetimi’nin arama programını, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine karşı bu şekilde güçlendirmeye çalıştığına dikkat çekildi
Rum tarafının tek yanlı “Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB) ilan ettiği bölgede 7 numara olarak isimlendirdiği parselde Total-ENI konsorsiyumuna ruhsat vermesiyle ilgi sözleşmelere önceki gün imza atıldı.
Fransız şirketin artık bahse konu bölgedeki 2, 3, 8 ve 9 numaralı parsellere de girdiğine dikkat çekilirken Rum Yönetimi’nin arama programını, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine karşı bu şekilde tahkim etmeye (güçlendirmeye) çalıştığına dikkat çekildi.
Fileleftheros “MEB’de Fransız Ekseni… Lefkoşa Arama Programını TOTAL İle Tahkim Ediyor… Fransız Şirket 7 Dışında 2, 3, 8 ve 9’a Da Giriyor” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde dünkü imzaların Rum tarafı açısından, Türkiye’nin, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti deniz parsellerindeki faaliyetleri engelleme niyetlerine cevap” niteliğinde olduğunu yazdı.
Habere göre Rum yönetimi Doğu Akdeniz’deki arama programlarının devamını, TOTAL’in bölgedeki varlığı ve Fransız hükümetinin Rum yönetimine etkin desteği ile iki ülkenin PESCO çerçevesindeki anlaşması temeli üzerine bina etmek istiyor.
TOTAL’in bölgedeki varlığının Doğu Akdeniz’in bu deniz bölgesindeki Fransız varlığını daha da güçlendirdiğine işaret edilen haberde “Şubat 2018’de ENI’nin 3 numaralı parseldeki sondajı örneğinde olduğu gibi Türkiye’nin aramaları engelleme emellerine caydırıcı unsur addediliyor” ifadesine yer verildi.
Gazeteye göre, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, 7 numaralı parselin TOTAL ve ENI konsorsiyumuna ruhsatlandırılması ve ENI’nin 2, 3, 8 ve 9 numaralı parsellerde sahip olduğu hakların kısmen TOTAL’e devri ile ilgili Arama ve Orana Göre Paylaşım sözleşmelerin imzalanmasının Rum Yönetimi açısından çok önemli olduğuna vurgu yaptı.
Lakkotripis ENI ve TOTAL’in ruhsatını aldıkları parsellerde 6 civarında sondaj yapmak niyetinde olduğunu, önümüzdeki iki yıl içerisinde toplam 9 sondaj yapılmasının beklendiğini söyledi. Lakkotripis yeni arama sondajları turu meselesinin şu anda şirketler ile istişare edilmekte olduğunu belirtirken Rum Yönetimi kaynakları yeni arama sondajlarıyla ilgili planlamanın önümüzdeki haftalar içerisinde uzlaşıya varılmasının beklendiğini kaydetti.
Gazetenin iç sayfasında detaylandırdığı habere göre “iki şirketin MEB’imizdeki varlıkları gelişiyor ve Kıbrıs MEB’i içerisindeki stratejik işbirliği güçleniyor” diyen Lakkotripis bir gazetecinin sorusuna karşılık “ ‘Kalypso’ hedefinin 7’nci parsele yayıldığına dair emare var” ifadesini kullandı.
Habere göre, Fransa ve İtalya’nın Güney Kıbrıs’taki büyükelçilerinin de hazır bulunduğu törende şu sözleşmelere imza atıldı: “TOTAL (yüzde 50) ve ENI (yüzde 50) konsorsiyumu ile 7’nci parsel için hidrokarbon arama ve üretimin orana göre paylaşımı sözleşmesi. ENI, TOTAL ve KOGAS Cyprus Limited (KOGAS) ile 2, 3 ve 9 numaralı parseller için araştırma ve üretimi orana göre paylaşma sözleşmesi revize edilerek ENI’nin sahip olduğu haklarının bir bölümü TOTAL’e devredildi. Yeni sözleşme ile bütün parsellerde varlığını koruyan ENI 2 numaralı parselde yüzde 60, 3 numaralı parselde yüzde 60 ve 9 numaralı parselde yüzde 60 hissedar. TOTAL de artık 2’nci parselin yüzde 20’sine, 3’üncü parselin yüzde 30’una ve 9’uncu parselin yüzde 20’sine, KOGAS da adı geçen parsellerin tümünde yüzde 20 hisseye sahip. ENI (yönetici) ve TOTAL konsorsiyumu ile 8’inci parselde arama ve orana göre paylaşım revize sözleşmesi tahtında ENI, haklarının yüzde 40’ını TOTAL’e devrediyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ