Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Dürüst yeni projeleri açıkladı

11 Kasım 2017 - 0:28 'de eklendi ve A+A-

Dürüst yeni projeleri açıkladı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Girne Dağ Yolu” olarak bilinen Değirmenlik-Girne anayolundaki yenileme çalışmalarını yerinde inceledi.
Dürüst, incelme gezisi esnasında yaptığı açıklamada, uzun yıllardır aciliyet teşkil eden projelerinin başında yer alan, “Girne Dağ Yolu”nun duble yol olarak yenilenmesinin Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılmaya başlandığını belirtti.
Dürüst, “Girne dağ yolu ile ilgili hazırlanan ancak bir türlü hayat bulamayan proje ve alt yapı çalışmaları, KKTC’de bulunan TC Karayolları Koordinatörlüğü ile Karayolları Dairesi teknik ekiplerince gerçekleştirilen ortak çalışmalar, Tapu, Haritacılık ve Şehircilik Dairesinin katkısıyla bugün başladı” dedi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Dürüst, platform genişliği 23 metre olan 17 kilometrelik bölünmüş yol öngörüldüğünü kaydeden Dürüst, trafiğin etkilenmemesi için de çalışmalara trafiğin olmadığı noktalarda başlatılacağını ifade etti.
Dürüst, “Girne Dağ Yolu” yenileme projesinin çok kolay bir proje olmadığını, haritalandırılmasından teknik projelerinin hazırlanmasına kadar çok detaylı bir çalışma gerektirdiğini, bu nedenle işin mutfak kısmının biraz zaman aldığını kaydetti.
Proje güzergahının, Ercan Yonca Kavşağı’ndan başlayarak Acapulco kavşağına kadar devam edeceğini de sözlerine ekleyen Dürüst, şu anki mevcut yolun sadece 9 km’lik kısmının yenilenerek projeye dahil edileceğini söyledi.
Dürüst, yeni bir güzergahtan geçecek 17 km’lik yeni bölünmüş yol projesinde mevcut yolun sadece 9 km’lik kısmının kullanılacağını vurguladı.
YENİ PROJELER
Kemal Dürüst, Çatalköy kavşağı ile Girne Merkez arasındaki yolun bölünmüş yol yapılması, Acapulco-Büyükkonuk, Girne-Lefkoşa yolu yenilenmesinin de planlandığını kaydetti.
Dürüst, aciliyet bakımından ön sırlarda yer alan Girne-Karşıyaka istikametindeki yolun, bölünmüş yol olarak yapımının çok kısa bir süre içerisinde başlatılması için TC Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan ile mutabakata varıldığını ve bu projenin de Türkiye kaynaklarıyla yapılacağını ifade etti.
TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR
Yol yapımı çalışmalarındaki katkılarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkililerine teşekkür eden Dürüst, “Girne dağ yolu bundan böyle korkulan değil, güvenle seyahat edilen bir yolumuz olacaktır” dedi.
Dürüst’e ziyaretinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müdürü Salih Canseç, Karayolları Dairesi Müdürü Ahmet Aydın, Plan Proje Dairesi Müdürü Şifa Soğukpınar ve Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Kıbrıs İşleri Koordinatörü Erhan Özkaya’da eşlik etti.
Ziyarette, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle saat 09.05’te, iş makinelerinin korna çalmasıyla birlikte, saygı duruşunda bulunuldu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren Dr. Hüsnü Feridun, 95 yaşında hayat veda etti. 1927 yılında babasının görev ...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ