Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ekonomik Örgütler Platformu uyardı; “Türkiye ile ilişkiler önemli”

14 Ekim 2020 - 10:53 'de eklendi ve A+A-

Ekonomik Örgütler Platformu uyardı; “Türkiye ile ilişkiler önemli”

NACAK GAZETESİ- Ekonomik Örgütler Platformu, Kıbrıs Türk halkı için hem kimliği hem de Türkiye ile ilişkilerin önemli olduğunu belirterek, bu dengenin her siyasetçi tarafından gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Ekonomik Örgütler Platformu yazılı açıklamasında, dünyada yaşanan pandemi ile birlikte ülkedeki var olan sorunların daha da derinleştiğine işaret etti.
Derinleşen bu sorunların ülkedeki her bir bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine vurgu yapılan açıklamada, “Gelinen aşamada ülkenin ihtiyacı ayrışma ya da kavga değil, uzlaşı ve birlikte hareket ederek sorunların üzerine gidebilecek bir sinerji oluşturmaktır” denildi.
Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde yarışacak Ersin Tatar ile Mustafa Akıncı’dan beklentilerinin; “içinde bulundukları kritik haftayı, bölen değil, birleştiren bir seçim propagandasına ayırmaları, ülke insanını bütünleştiren bir üslupla halkın karşısında olmaları” olduğunu ifade eden platform, şöyle devam etti:
“Kıbrıs Türkü için hem kimliği hem de Türkiye ile ilişkileri önemlidir. Bu denge, her siyasetçi tarafından gözetilmelidir. Toplumun sandıkta şekillendireceği irade esastır ve buna herkesin saygı göstereceğini biliyoruz. Demokrasilerde esas olan da budur. Sandığa giden yolda, halkı kutuplara bölen, kavgayı öne çıkaran söylemlere son verilmesi ve sadece yeni dönemde neler yapılmak istendiğinin anlatılması en büyük beklentimizdir.
Cumhurbaşkanlığı seçimi bitince, her geçen gün daha da büyüyen toplumsal, ekonomik ve sosyal sorunlarımızla başbaşa kalacağız. Beklentimiz mecliste yer alan siyasi partilerin, erken seçim kararı almadan, güçlü hükümet modellerini değerlendirmeleridir. Bunu yaparken de siyasi partilerin kendilerini değil halkı düşüneceği, halktan yana tavır alacağı bir yaklaşım biçimi ile hareket etmeleri gerekmektedir. Bunu başaracak siyasi olgunluk, demokratik tarihimizin geçmişinde vardır.
Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha cumhurbaşkanı adaylarına uzlaşı dilini kullanmaları, siyasi partilere de halkın yakıcı sorunlarına çözüm bulacak işbirliği modellerini geliştirmeleri çağrısını yapıyoruz. Bu ülkenin iş insanları olarak, her türlü fedakârlığı yaptık, bundan sonra da yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Siyaset kurumundan da beklentimiz, kutuplaşmayı bir tarafa bırakarak, ülkenin sorunlarını çözecek, enkazı ortadan kaldıracak işbirliğini yapmaları, ülkenin sorunlarının farkına varmaları, şahsi değil, toplumsal hareket etmeleridir.”
Ekonomik Örgütler Platformu’nu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği oluşturuyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar; Egemen eşitlik önemli Cumhurbaşkanı Tatar; Egemen eşitlik öne...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar , Avusturya Büyükelçisi Eva Maria Ziegler’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Tatar görüşmede, Kıbrıs Türk tarafının ...

Sağlık Bakanı Üstel uyardı; Salgın henüz geçmedi Sağlık Bakanı Üstel uyardı; Salgın henü...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti. Bakanlıktan yapılan yazılı a...

Maliye Bakanı Oğuz;    Kaynak sorunu çözüldü Maliye Bakanı Oğuz; Kaynak sorunu ...

NACAK GAZETESİ- Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Merkez Bankası’ndan karşılanan 200 milyon TL kısa vadeli avans ve yerel 150 milyon TL borçla...

Vatandaş et satın alamayacak durumda Vatandaş et satın alamayacak durumda

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, et konusunda üreticinin maliyetlerini gözeten, tüketicinin de ete erişimini engellemey...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar; Egemen eşitlik önemli Cumhurbaşkanı Tatar; Ege...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar , Avusturya Büyükelçisi Eva Maria ...

Sağlık Bakanı Üstel uyardı; Salgın henüz geçmedi Sağlık Bakanı Üstel uyard...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Lefkoşa Dr. Burhan...

Maliye Bakanı Oğuz;    Kaynak sorunu çözüldü Maliye Bakanı Oğuz; ...

NACAK GAZETESİ- Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Merkez Bankası’nd...

Vatandaş et satın alamayacak durumda Vatandaş et satın alamaya...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, et konusund...

ATO Başkanı Baran;    KKTC için elimizden geleni yapacağız ATO Başkanı Baran; ...

NACAK GAZETESİ- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Ba...

AK Parti Sözcüsü Çelik; İki devletli çözüm masaya gelmeli AK Parti Sözcüsü Çelik; ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’deki AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, &#...

DİSİ Başkanı Neofitu; Güzelyurt ve Maraş’ı istiyoruz DİSİ Başkanı Neofitu; G...

NACAK GAZETESİ-  DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, yabancı bü...

Başbakan Saner; Devletimize ve Türkiye’ye güvenelim Başbakan Saner; Devletim...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersan Saner, Türkiye –KKTC İktisadi...

Güney Kıbrıs’ta vakalar artıyor Güney Kıbrıs’ta vakalar a...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’taki vaka sayısının son iki gün...

KKTC’de vaka sayıları düşüyor KKTC’de vaka sayıları düş...

NACAK GAZATESİ- KKTC’de son 24 saatte 6592  test yapıldı, 14...

Eğitim HABERLERİ