Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

ELAM; Rum gençleri Helen olarak yetişecek

31 Mart 2018 - 13:44 'de eklendi ve A+A-

ELAM;   Rum gençleri Helen olarak yetişecek

Rum Eğitim ve Kültür Bakanı Kostas Habiauris’in ELAM’ı ziyaret etmesi ve ardından, ilke ve değerlerde ELAM Başkanı ile örtüştüklerini açıklamasının ardından diğer partiler suskunluğunu korurken AKEL’in tepkisi devam ediyor.
Haravgi “Hükümetin Eğitim Bakanı Konusunda ‘Sağır Eden Suskunluğu’… AKEL Dışındaki Partilerin Faşist Aşırı Sağın Cesaretlendirilmesine Müsamaha” başlıklı haberinde Rum Yönetiminin, ELAM ziyareti ve ardından yapılan açıklama konusunda “kulakları sağır eden bir sessizliğe” büründüğünü yazdı.
Gazete Habiarusi’in “Hrisi Avgi’nin kardeş partisi ile aynı değer ve ilkeleri paylaştığını” söylemesine karşın açıklamaları ile “ırkçılık savaşçısı görünmeye çalıştığını;” ELAM’ın ise AKEL’i “kin söylemi ile halk içerisinde ikilik yaratmaya çalışmakla” suçladığını yazdı.
Habere göre AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, AB’nin, aşırı sağ ve neo faşizmin yükselişi konusunda tehlike çanlarını çaldığını hatırlatarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’in ve hükümetinin suskunluğunun “kulakları sağır etmekte olduğunu, diğer partilerin de aynı sağır eden suskunluk içerisinde bulunduğunu” söyledi.
Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Konseyi’nde ve diğer Avrupa kurumlarında hiç kimsenin aşırı sağ ile diyaloğa girmediğine işaret eden Stefanu, “Kıbrıs’ta ise Başkan Anastasiadis ve hükümetinin görüşü farklı. Eğitim Bakanı’nın, Hrisi Avgi’nin şubesini ziyaret etmesinden de, sonrasında yaptığı açıklamalardan da rahatsız olmuyor. Görüş belirtmekten ısrarla kaçınıyorlar” dedi.
Gazete Kostas Habiauris’in dün “2017-2018 Milli Okul Yarışması” kapsamında bir okulda yaptığı konuşmada “bakanlığının ana hedefinin, gençlerin toleranslı ve farklılıklara saygılı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı konularında hassas yetiştirilmesi olduğunu” söylediğine dikkat çekti.
Alithia “Değerler ve İlkeler ‘Savaşı’” başlıklı haberinde Stefanu ve Habiauris’in açıklamaları yanında ELAM’ın yorumunu da aktardı.
Habere göre AKEL’i “kin söylemi ile halk arasında ikilik yaratmakla” suçlayan ELAM Basın Sözcüsü Yeadis Yeadi, “biz Helen-Ortodoks eğitim istiyoruz. AKEL de ne istediğini söylesin” dedi, şunları ekledi:
“ELAM için Helen-Ortodoks eğitiminde yorum farkı yoktur. ELAM Başkanı Hristu görüşmede, yarının her bireyi okullar aracılığıyla Helen-Ortodoks değer ve ilkeleriyle büyümelidir dedi, Eğitim Bakanı da dile getirdikleriniz bizim de ilke ve değerlerimizdir cevabını verdi. Ben bu açıklamalarda herhangi bir sorun göremiyorum. Biz faşist parti değiliz, bilakis AKEL, faaliyetleri ile faşizmin en kötü halini, sol faşizmini temsil ediyor.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ