Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Erciyes; “Türkiye’nin garantörlüğü hayati”

02 Nisan 2019 - 14:29 'de eklendi ve A+A-

Erciyes;  “Türkiye’nin garantörlüğü hayati”

NACAK GAZETESİ-Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık Hudut Genel Müdür Vekili Büyükelçi Çağatay Erciyes, yarım asırdan fazla bir süredir çözüme kavuşturulamayan Kıbrıs meselesinde hedeflerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve güvenlik ihtiyaçları sağlandığı sürece her türlü yeni fikre açığız.” dedi.
Kıbrıs’ta çözüm için alternatif modellerin ele alındığı Yakın Doğu Üniversitesi tarafından KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da düzenlenen “Kıbrıs Konusu: Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu” konferansının ilk oturumu yapıldı.
Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafları arasında 1968’den beri gerçekleştirilen bütün müzakere süreçlerinin son olarak 2017’de Crans-Montana’da olmak üzere başarısızlıkla sonuçlandığına dikkati çeken Erciyes, Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin yapıcı tutumuna karşın Kıbrıslı Rumların ısrarla uzlaşmadan uzak durduğunun altını çizdi.
Erciyes, “Ada’da iki tarafın çözümden beklentileri farklı olduğu için bu sonuç kaçınılmazdı. Taraflar aslında aynı şeyi müzakere etmiyordu.” ifadelerini kullandı.
“RUMLARIN ZİHNİYETİ DEĞİŞMEDİ”
Son müzakere sürecinin de Kıbrıslı Rumların, Türklerle siyasi eşitliğe yanaşmadığının bir göstergesi olduğunu kaydeden Erciyes, “Bu aynı zamanda 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yalnızca 3 yıl içinde sona ermesi ve Annan Planı’nın 2004’te Kıbrıslı Rumlar tarafından reddedilmesine neden olan zihniyetti.” diye konuştu.
Erciyes, Rum tarafının hala Ada’daki Türklerin siyasi eşitliğini tanımayı reddettiğini belirterek, Rum lider Nikos Anastasiadis’in hala kendini tek bir devletin lideri gibi gördüğünü ve Kıbrıslı Türklere azınlıklarmış gibi yaklaştığını dile getirdi. Büyükelçi Erciyes, son zamanlarda Anastasiadis’in “gevşek federasyon”, “adem-i merkeziyet” gibi önerilerle ortaya koyduğu düşünceler kapsamında bile somut bir adım atmadığını söyledi.
“Bu zihniyette bir değişim olmadığı sürece, müzakereler hiçbir zaman her iki taraf için de kazanç getirecek bir sonuç üretemeyecek.” diyen Erciyes, bu nedenle Türkiye’nin de artık parametreleri belli olmayan ve sonuç odaklı olmayan bir müzakere yürütmenin mümkün olmayacağını savunduğunu hatırlattı.
Erciyes, “Yarım asırdan fazla bir süredir federasyon temelli bir çözüm için mücadele ediyoruz. Herhangi bir sonuç elde edemedik. Bu durumda hedeflerimizi tekrar gözden geçirmeyi düşünmeliyiz. Mevcut şartlarda, ne federasyon modelini dışlıyor, ne de belli bir model üzerinde ısrar ediyoruz. BM Genel Sekreteri (Antonio) Guterres de son raporunda Kıbrıs meselesinin çözümü için ‘yeni fikirler’e işaret etmişti. Bu kapsamda biz de Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve güvenlik ihtiyaçları sağlandığı sürece her türlü yeni fikre açığız.” ifadelerini kullandı.
” ANLAŞMALIYIZ”
Büyükelçi Erciyes, müzakerelerden kapsamlı bir sonuç elde edebilmek için sağlıklı bir diyalog sürecinin olası gerektiğine işaret etti. Bu kapsamda resmi olmayan görüşmelere devam ettiklerini belirten Erciyes, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs Danışmanı Jane Holl Lute ile de Türkiye ve Türk tarafının vizyonunu paylaştıklarını anlattı.
Sağlam bir ortak zemin olmadan müzakerelerde ilerlenemeyeceğinin altını çizen Erciyes, şöyle devam etti:
“Yeni bir sürece başlamadan önce, sürecin hangi ilkeler üzerine inşa edileceğine karar vermeliyiz. Bir başka deyişle, tam olarak neyi, nasıl müzakere edeceğimiz konusunda anlaşmalıyız. Bu nedenle yeni müzakere süreci öncesinden çok iyi hazırlanmış olmalı. Müzakerelere sırf müzakere etmek için başlamak istemiyoruz. Biliyoruz ki BM Genel Sekreteri de aynı görüşe sahip. Hiçbirimiz bir başka başarısızlığa tahammül edemeyiz.”
“TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ”
Erciyes, öte yandan Rum tarafının müzakereleri güvenlik ve garantörler konusuna odakladığına ve Türkiye’nin garantör olmadığı durumda sanki tüm sorun çözülecekmiş gibi davrandığına dikkati çekerek, “Bu, tamamıyla gerçeğin çarpıtılmasıdır.” yorumunu yaptı.
“Türkiye’nin Ada’da garantörlüğü her zamankinden daha hayati.” diyen Erciyes, güvenlik ve garanti şartı sağlanmadan bir müzakere sürecine girilmeyeceğini vurguladı. Erciyes, Türkiye’nin, Ada’nın ortak sahibi Kıbrıslı Türklerinin siyasi eşitliğinin sağlandığından emin olana kadar garantör olmayı isteyeceğini de kaydetti.
“HİDROKARBON MESELESİ ”
Büyükelçi Erciyes, Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon rezervleri konusunda Rum tarafının tek taraflı faaliyetlerde bulunduğunu hatırlatarak, “Hidrokarbon meselesi Kıbrıslı Rumların, son 50 yıldır müzakerelerde ortaya koydukları dar görüşlü yaklaşımın bir başka örneği.” dedi.
Kıbrıslı Rumların “sorumsuz faaliyetleri” nedeniyle bölgenin daha da istikrarsızlığa sürüklendiğinin altını çizen Erciyes, “Aslında hidrokarbon rezervleri kolaylıkla bölgede bir istikrar aracı olarak kullanılabilir. Bu kapsamda, Türkiye, Kıbrıslı Rumları en başından Ada’nın doğal kaynaklarının eşit paylaşılması konusunda uyarmıştı. Ancak Kıbrıslı Rumlar tek taraflı faaliyetlerde bulunmayı tercih etti.” diye konuştu.
Erciyes, hidrokarbon konusunda da atılacak adımlarda Kıbrıslı Türklerin siyasi karar alma mekanizmalarında eşit yer almaları gerektiğini söyledi.
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı konusundaki kendi çıkar ve haklarını koruyacağını vurgulayan Erciyes, Türkiye’nin her koşulda Kıbrıslı Türklere destek vermeye devam edeceğinin altını çizdi.
Erciyes, Doğu Akdeniz’de yükselen tansiyonun Kıbrıs’ta siyasi çözüm gerekliliğinin bir göstergesi olduğuna işaret ettiğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiri...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) Uluslararası Askeri Eğitim ...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriy...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IME...

Çavuşoğlu Borell’i uyardı Çavuşoğlu Borell’i uyardı

NACAK GAZETESİ- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Ankara’da gerçekleştirdiği ...

“Türk donanması ile şaka yapılmaz” “Türk donanması ile şaka yapılmaz”...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin muhatabı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’d...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ