Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Erhürman:Tek çözüm modeli federasyon

Cumhuriyetçi Türk Partis’nin 28’inci Olağan Kurultayı Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.Parti Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın hitabıyla başlayan Kurultay’a siyasi partilerden HP, TDP, TKP, DP, oda ve sendika yetkilileri, Güney’den ise AKEL ve DİSİ partileri ile PEO federasyonu katıldı. Sorakın, açılışkonuşmasında Pandeminin dünyayı kavurduğunu, ülkede alım gücünde ciddi anlamda gerilemeler yaşandığını belirten […]

04 Eylül 2022 - 15:23 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi. A+A-

Erhürman:Tek çözüm modeli federasyon

Cumhuriyetçi Türk Partis’nin 28’inci Olağan Kurultayı Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.
Parti Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın hitabıyla başlayan Kurultay’a siyasi partilerden HP, TDP, TKP, DP, oda ve sendika yetkilileri, Güney’den ise AKEL ve DİSİ partileri ile PEO federasyonu katıldı.

Sorakın, açılışkonuşmasında Pandeminin dünyayı kavurduğunu, ülkede alım gücünde ciddi anlamda gerilemeler yaşandığını belirten “Yokluk ve yoksulluk giderek arttı. Bizdeki hükümetler ‘ben yaparım’ mantığıyla bizleri kaosa sürükledi” dedi.
Sorakın, Rusya-Ukrayna savaşıyla da bütün sektörlerin etkilendiğini ifade ederek, “Savaşın kazananı yok, kaybedeni ise çok. Çözümsüzlük ortamının acısını çok iyi biliyoruz” diye konuştu.
Ardından,Kurultayda Divan üyeleri belirlendi. Divan Başkanı, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, Divan Başkan Yardımcısı ise Pembe Ardıç oldu.

Divana gösterilen güven adına teşekkür eden Yorgancıoğlu, “4 ay sonra çok çetin mücadelelerle bugünlere gelen CTP‘nin 52’nci yaş gününü kutlayacağız” dedi
Yorgancıoğlu, CTP‘nin değer ve önem verdiği bazı prensipleri olduğuna değinerek, “İnsan hakları, düşünce özgürlüğü” ifadeleri kullandı.
Kendi kendini yönetme hakkı ve federal çözüme ulaşana kadar mücadeleye devam edileceğini ifade eden Yorgancıoğlu, “CTP hep var olacaktır” dedi.
Sinevizyon gösterimi , konukların tanıtımı ve mesajların okunmasının ardından ise Parti Genel Başkanı Tufan Erhürman katılımcılara hitap etti.

Erhürman, CTP‘nin 52 yıllık mücadele tarihinde partililerin hep bir şeyler olmak için değil, bir şeyler yapmak için uğraştığını söyledi.
Özgürlüğün, adaletin aydınlattığı yolun kol kola yürüyen yoldaşları olduklarını belirten Erhürman, dünyada ne olup ne bittiğini izlediklerini belitti.. Gerektiğine özeleştiri de yaptıklarını söyleyen Erhürman, ne barıştan ne de demokrasiden vazgeçeceklerini ifade etti.

“Bütün dünyaya bakar, bütün dünya için barış isteriz” diyen Erhürman, 52 yıllık partinin bir deneyimin üzerinde durduklarını söyledi. Adaya kalıcı barışın ancak çözümle geleceğini ifade eden Erhürman, çözümü de istediklerini barışı da istediklerini kaydetti. Soyut birtakım kavramların peşinde olmadıklarını dile getiren Erhürman, “Kim ne derse desin bu adada çözümün yöntemi iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümdür” dedi.

Tarihsel süreçtez federasyondan vazgeçildiğini ilkkez görmediklerini anlatan Erhürman, CTP olarak toplum liderlerin masada mücadele ettiklerini söyledi.

Seçilmiş cumhurbaşkanlarının ve masadaki Türkiye temsilcilerinin hep federasyonu görüştüğünün altını çizen Erhürman, pek çok emekçinin insanca yaşam uğrana gözünü güneye çevirdiğini söyledi. Erhürman, CTP‘nin Kıbrıslı
İş insanlarını ve kültür sanatı uluslararası hukukla buluşturmaları gerektiğini anlatan Erhürman, “Sevdamız ülkemize ve çocuklarımızadır” dedi.

CTP‘nin “çözüm olsa da nasıl isterse olsun” demediğini belirten Erhürman, “Birileri kuzeyden birileri de güneyden statükonun devamını istiyor” dedi.

Erhürman, “Ne Türkiye’den ne de başka yerden gelen iradeye müdahaleyi kabul ederiz” dedi.
Doğru zeminin Kıbrıs Türk halkının iradesi olduğunu ifade eden Erhürman, bugünkü hükümetin müdahale mahsulü olduğuna vurgu yaptı.
Mecliste mücadele edeceklerini, hükümetin müdahale mahsulü olduğu gerçeğini ise perdeleyen bir çaba olmayacağını da ifade Erhürman, “Bu meselenin çözümü iradenin asli sahibine gitmektir. İradede sığınılabilecek tek liman Kıbrıs Türk halkının iradesidir. Bu nedenle bir an önce erken seçim” dedi.

Son zamanlar artan ‘göç’e de değinen Erhürman, halka göç etmeme çağrısında bulunarak, “Umudunuzu yüreğinizde sıcak tutun. Siz gitmeyin, onlar gidecek” dedi.

CTP‘nin halkın temel direği olduğunu kaydeden Erhürman, “CTP‘liler ve Kıbrıs Türk halkı var oldukça Kıbrıs Türk halkı dimdik ayakta olacak” diye konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Özel gereksinimli bireyler için devlet olarak elimizden ne gelirse yapmaktayız” “Özel gereksinimli bireyler için devlet ...

Kabuldeki konuşmasında, filmi izlediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, filmin amacının, gereksinimli bireylere doğru zamanda yakınlık v...

Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanlar Kurulu’ndaki herkes desteklemektedir Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanl...

    Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın hükümet ortaklarının yatırım yapmasına imkan ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı. 7 saate yakın süren toplantıda,...

Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst Kurulu” oluşturulacak Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst ...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu,  gerekli tedbirler alınmazsa, enerji girdi maliyetlerinin artacağını, iş dünyası ve hane halkı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Özel gereksinimli bireyler için devlet olarak elimizden ne gelirse yapmaktayız” “Özel gereksinimli bireyl...

Kabuldeki konuşmasında, filmi izlediğini belirten Cumhurbaşk...

Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanlar Kurulu’ndaki herkes desteklemektedir Çavuşoğlu:Havayolunun kur...

    Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaş...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı Cumhuriyet Meclisi, yeni ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantı...

Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst Kurulu” oluşturulacak Amcaoğlu: “Enerji Dairesi...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu,  gerekli tedbirler ...

Şan: Ülkede yeterli akaryakıt mevcut, herhangi bir enerji sıkıntısı yaşanmayacak Şan: Ülkede yeterli akary...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Cumhuriyet Meclisinde KIB-TEK akar...

Cumhurbaşkanı Tatar NEU Drift yarış takımını kabul etti Cumhurbaşkanı Tatar NEU D...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ve Avrupa’da önemli başarıla...

Hayvancılık Dairesi’nden balık avcılarına uyarı Hayvancılık Dairesi’nden ...

Hayvancılık Dairesi, Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı T...

“Yeşil Şehirden Yeşil Adaya” zeytin çalıştayı başladı “Yeşil Şehirden Yeşil Ada...

Girne Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasınd...

Oğuz Ankara’da TC Tarım Bakanı Kirişci ile görüştü Oğuz Ankara’da TC Tarım B...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz Ankara’da temasl...

Meclis Genel Kurulu milletvekillerinin güncel konuşmaları ile devam ediyor Meclis Genel Kurulu mille...

Denetim işleviyle yeni dönemin ikinci toplantısını yapan Cum...

Eğitim HABERLERİ