Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Eroğlu; Tek kalıcı çözüm ayrı devlettir

21 Ekim 2019 - 9:04 'de eklendi ve A+A-

Eroğlu; Tek kalıcı çözüm ayrı devlettir

NACAK GAZETESİ- Üçüncü Cumhurbaşkanı derviş Eroğlu, Türkiye’de, Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneğinin halk eğitim merkezinde düzenlediği “Kıbrıs” konulu konferansta yaptığı konuşmada, TSK’nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’nı desteklediklerini belirterek güzel bir sonuca ulaşılmasını temenni etti.
Kıbrıs Barış Harekatı’nın ve Barış Pınarı Harekatı’nın da önemini iyi bildiklerini vurgulayan Eroğlu, Kıbrıs Barış Harekatı sayesinde Kıbrıs Türklerinin katliamdan kurtulduğunu ifade etti.
Kıbrıs Türk halkının her zaman TSK’ye şükran borçlu olduğunun altını çizen Eroğlu, “Kıbrıslı Rumlar arasında 10 bin komünistin öldürülmesi listesi yapılmıştı. Önce onlar öldürülecekti. Sonra biz Türkler imha edilecektik. Toplu mezarlar hazırlanmıştı. Demek ki Kıbrıs Barış Harekatı bir Türk toplumunu mahvolmaktan, toplu mezarlara gömülmekten kurtarmıştır. Bizi toplu mezarların eşiğinden döndürmüştü.” diye konuştu.
“AMAÇ”
Sözde Ermeni iddialarının tek hedefinin Türkiye’nin güçlenmesinin önüne geçmek olduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:
“Yıllardır süren Ermeni iddialarının tek hedefi Türkiye’mizin yeterince güçlenmesinin önüne geçmek, dünyada Türkiye’yi yalnızlığa itmektir. Bir Türk yurdu olan Dağlık Karabağ’ın 1990 yılından itibaren Ermenistan’ın işgali altında olması tesadüfi değildir. Bütün amaç Türk coğrafyasının birbiriyle olan bağlantısını kesmektir. Bu noktadan hareket ederek Kıbrıs’taki Türk haklarının bir türlü teslim edilmemesinin altındaki yatan neden de Türkiye’nin Akdeniz’e açılmasını ve gelişmesini engellemektir.”
“TEK KALICI ÇÖZÜM”
Kıbrıs sorununda Rumların uzlaşmaz tavrının tek nedeninin Birleşmiş Milletler, ABD, AB ve Rusya olduğunu savunan Eroğlu, Rumların Annan Planı’nı reddettiği dönemde AB’nin Rumları AB’ye aldığını hatırlattı.
BM ve AB üyesi bir ülkenin artık anlaşma yapmayacağını, sorunun çözümüne katkı sunamayacağını vurgulayan Eroğlu, şunları söyledi:
“Türkiye’nin garantisi ve müdahale hakkı olmayacak, askerini geri çekecek, siz azınlık olduğunu kabul edeceksiniz, KKTC’den vazgeçeceksiniz diyorlar. Türkiye’den, askerinden kopuyoruz. Rum azınlığı oluyoruz. Daha KKTC olmadan bile bizi silah zoruyla Kıbrıs’tan kaçırmaya çalışanlarla bizim geleceğimizi düşünün. Başımıza neler gelir? Dolayısıyla bu halkı müzakerelerde bir sonuç alamayacağımıza inandıracağız. Tek kalıcı çözümün ana vatan Türkiye’nin desteğiyle ayrı bir devlet kurulmasıdır, ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yok,’ sözü bizim hep sözümüz olmuştur. Bizim sizi sevmekten başka şansımız yok, çünkü Kıbrıs Türklerinin en büyük şansı Türkiyeli Türklerdir.”
Kıbrıs sorununa yönelik Antonio Guterres ile yapılan görüşmelerin de sonuç vermeyeceğini dile getiren Eroğlu, “Maalesef nisan ayında seçim var. Seçime giderken müzakerecinin eli güçlenir şeklinde bir düşünceyle BM Genel Sekreteri Guterres’in belgesiyle masaya oturmayı kabul eden bir cumhurbaşkanı var. Bu bir yanlıştır. Bizi mahkum eder, zavallı durumuna, haklıyken haksız durumuna düşürür.” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’nin haklarını korumamız lazım Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’nin haklarını ko...

NACAK GAZETESİ- TC Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Akdeniz bizim denizimizdir...

Em. Büyükelçi Tugay ULUÇEVİK; Kıbrıs’ta İki Devletli Çözüm Em. Büyükelçi Tugay ULUÇEVİK; Kıbrıs’ta...

“İki devletli” çözüm özellikle KKTC’nin ilânıyla birlikte zihinlerde ve gönüllerde hep mevcut olmuştur. Kıbrıs Türk halkının Bağımsızlı...

Amcaoğlu açıkladı; Akaryakıta zam yok Amcaoğlu açıkladı; Akaryakıta zam yok...

NACAK GAZETESİ- Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, akaryakıta zam yapılmayacağını açıkladı. Amcaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, döviz kurla...

DSİ açıklama yaptı;  Sabotaj veya trolcü yok DSİ açıklama yaptı; Sabotaj veya trol...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, KKTC Su Temin Projesi’ndeki arızanın teknik nedenl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CIA belgelerinde Barış Harekatı CIA belgelerinde Barış Ha...

NACAK GAZETESİ- 16 Temmuz 1974 tarihli “Çok Gizli̶...

Dönmez; Rum Yönetimi paylaşmaya hazır değil Dönmez; Rum Yönetimi pay...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fat...

Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’nin haklarını korumamız lazım Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’n...

NACAK GAZETESİ- TC Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikal...

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru…    AB’den Akıncı’ya destek Cumhurbaşkanlığı seçimler...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Birliği Komisyonu’nun 1 Aralık’ta res...

Cemal ASLAN;  Türkiye’nin İkili Libya Hedefleri Cemal ASLAN; Türkiye...

Türkiye’yi Libya’nın Trablus kentinde kurulu Ulu...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  DENKTAŞ (I) Av. Fuat VEZİROĞLU; DEN...

“88 yıllık ömründe neler görmedi, neler yaşamadı ki Denktaş....

Aydın AKKURT; Doğu Akdeniz’de Adı Konulmamış Savaş Aydın AKKURT; Doğu Akden...

Rum-Yunan ikilisi ile emperyalist güçlerin en büyük hedefi, ...

Em. Büyükelçi Tugay ULUÇEVİK; Kıbrıs’ta İki Devletli Çözüm Em. Büyükelçi Tugay ULUÇE...

“İki devletli” çözüm özellikle KKTC’nin ilânıyla birlikte zi...

Aydın AKKKURT; Mankurt Veya Mankurtlaşma Aydın AKKKURT; Mankurt V...

“Mankurt veya mankurtlaşma” kavramı Türk dünyasının en büyük...

Kamil ÖZKALOĞLU; Anasını Bile Sattırırlar Kamil ÖZKALOĞLU; Anasını...

Refah düzeyi yüksek, zengin ülkelerin hiçbirinin kendi hudut...

Eğitim HABERLERİ