Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ertuğruloğlu; ABD Kudüs kararını geri almalı

14 Aralık 2017 - 18:43 'de eklendi ve A+A-

Ertuğruloğlu;   ABD Kudüs kararını geri almalı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ABD tarafından Kudüs konusunda alınan İsrail’in başkenti olarak tanınması kararının iptalinin bütün bölgenin huzuruna hizmet edeceğini belirtti. Ertuğruloğlu, “Bu karar, ne bu kararı alan, ne de bu karardan fayda bekleyenlere fayda getirecek” dedi.
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yer alan İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi öncesinde toplanan İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı’na katıldı.
Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Ertuğruloğlu, burada İİT üye ve gözlemci üye devletlerin Dışişleri Bakanları ve temsilcilerine hitap etti.
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kudüs’e ilişkin gelişmeler ışığında toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda üyelere hitap etmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu belirterek, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı çağrıdan dolayı teşekkür etti.
“DÜNYA”
Dünya, siyasetin hukukun üstüne çıktığı bir dönemi daha yaşadığını belirten Ertuğruloğlu, bu tecrübenin tekrar İslam ve İslam toplumları üzerinden yaşandığını ifade etti.
Üç din için de kutsal Kudüs şehri ve onun üzerinden oynanan siyasetin, bölgede var olan gerilimi daha büyük bir çatışmaya dönüştüreceğini ifade eden Ertuğruloğlu, Müslüman ve Hıristiyan toplumların buna sessiz kalmasının beklenemeyeceğini ve beklenmemesi gerektiğini kaydetti.
Kudüs meselesinin sadece siyasi bir mesele olarak sunulamayacağını ve Kudüs meselesinin Müslümanlar için bir din ve varoluş meselesi olduğunu belirten Ertuğruloğlu, “Bu kadar hayati bir meselede Müslüman ülkelerin gösterdiği tepki, aldıkları tavır son derece yetersizdir. Müslüman ülkelerin temsilcileri kötü bir sınav veriyor.” dedi.
Ertuğruloğlu şöyle devam etti:
“Bu bölgede var olma ve kendini kabul ettirme mücadelesi veren bir devletin Dışişleri Bakanı olarak söylüyorum. Bizim var olma mücadelemizde Müslüman devletlerin bize yaşattığı hayal kırıklığı, ne yazık ki Kudüs meselesinde de kendini göstermiştir. Bu umursamazlık kimseyi yerinde daha güçlü yapmıyor. Ben bu kadarını beklemezdim. Bize reva görülen muamele maalesef Kudüs’e de görülmüştür. Bu topraklar dünya üzerinde ‘Ben Müslümanım’ diyen herkesin ortak paydasıdır. Burası Müslümanların namusudur. Bir şeyin altını çizmek istiyorum. Koskoca İslam Âlemi içinde bir tek ülke ve bir tek lider bu mücadeleyi korkmadan ve samimiyetle vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsının bu ve benzeri meselelerdeki samimi gayretini tarih yazacaktır diye düşünüyorum.
İslam Ülkeleri’nin ortak problemlerde sahici, samimi ve kolektif bir çözüm pratiği geliştirmesi gerekmektedir. Bölgesel olsun veya olmasın ortak hassasiyetlerin üzerine daha fazla gidilmesi gerekir. Müslüman toplumların kendi içinde çözebilecekleri problemlere başkalarının müdahalesi hiç bir problemi çözmez. Aksine problemleri daha fazla büyütür. Başka merkezlerde kurgulanmış, adı İslam ile anılan, çeşitli terör odaklarının serpilip büyümesine imkân hazırlar.
Eksiğimiz; kurulmuş örgüt ve teşkilatlar değildir. Eksiğimiz; bunların işlevi ve yeniden tanımlanmasıdır. Kendimize güvenmek ve birlikte hareket etme zorunluluğumuz vardır. Ayrıca; Kudüs konusunda alınan bu karar, ne bu kararı alan ne de bu karardan fayda bekleyenlere hiçbir fayda getirmeyecektir. Bu kararın bir an önce iptal edilmesi, bütün bir bölgenin huzuruna hizmet edecektir.
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönünde aldığı kararın kabul edilemez olduğunu bir kez daha vurgular, bu kararın geri alınması talebimizi yinelerim.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalışanları iş araç...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Cumhuriyet Meclisi önündeki yolu trafiğe kapattı. Bele...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Karzaoğlu görevden alındı Karzaoğlu görevden alındı...

Resmi Gazete’de yayımlanan görevden alma ve göreve atama kar...

Eğitim HABERLERİ