Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ertuğruloğlu: Ülkede oluşan komünizm havasına boyun eğildi

01 Nisan 2021 - 15:46 'de eklendi ve A+A-

Ertuğruloğlu: Ülkede oluşan komünizm havasına boyun eğildi

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Meclis Genel Kurulu’nda hellim konusuyla ilgili en başından beri hangi görüşü savunduğunun bilindiğini söyledi.

Ertuğruloğlu, geçenlerde Niyazi Kızılürek’in yazdığı bir yazıda isim vermeden ama kendisiyle ilgili “hatta aralarında biri var ki iki devlet, güvenlik, savunma adına hellimimizi Avrupa’ya satmamayı göze aldı” dediğini kaydetti.

“Sözde Kıbrıs Cumhuriyeti adını taşıyan Rum Devletinin Kıbrıslı Türkleri bu sözde cumhuriyetin bir toplumu olarak gördüğünü ancak Kıbrıslı Türklerin toplum statüsünde olmadığını” vurgulayan Ertuğruloğlu, asla toplum statüsünü kabul etmediğini, Kıbrıslı Türklerin bir devlet sahibi olduğunu vurguladı.

Ertuğruloğlu, asla toplum statüsünü kabul etmeyeceğini, devletin varlığı temelinde bir politika savunan herkesin de hellim konusunda yaşanan süreci, yukarda anlattıkları sebebiyle yanlış bulduğunu anlattı.

Bu konuda yapılan yanlışın önümüzdeki dönemde anlaşılacağını dile getiren Ertuğruloğlu, Türkiye’den hayvan bile ithal edilemeyeceği, yem bile alınamayacağının konuşulduğunu kaydetti.

Kendisinin ifade ettiği görüşün salt siyasi açıdan olduğunu dile getiren Tahsin Ertuğruloğlu, bu sürece KKTC açısından bir ikilemle girildiğini, “ülkede oluşan komünizm havasına boyun eğildiğini” söyledi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, iki eşit egemen devlet temelinde bir görüşme sürdürülürken bu yapılananın KKTC’yi oyuna getirmek olduğunu belirterek bunun sonuçlarının sadece hellimle kalmayacağını söyledi.

Hellim konusunda bunu elde eden Rumlar ve AB’nin konuyu başka ürün ve konulara da taşıyacağını söyleyen Ertuğruloğlu, buna boyun eğilmeye devam edildikçe sorunun başka alanlara da yansıyacağını kaydetti.

Ertuğruloğlu, kendisi için önemli olanın ulusal dava olduğunu, Kıbrıslı Türklerin adanın eşit sahibi olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine, hellim konusunun 12 yıllık bir konu olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, iyi niyetle ama “hellimimizi Rum’a kaptıramayalım” diye başlayan süreçte hellimin Rum’un ya da Rum’un tayin edeceği kişilerin onayına bağlı hale getirildiğini söyledi.

“Biz AB’ye ne kadar hellim sattık?” diye soran Ertuğruloğlu, İngiltere’ye hellim satıldığını, İngiltere’nin de artık AB üyesi olmadığını kaydetti.

Süreçte hellim satışının hellimin direkt veya dolaylı insafına terk edildiğini belirten Ertuğruloğlu, “İtiraz ettiğim budur” dedi.

Bunun geçmişten gelen bir hata olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, konunun gündeme getirilme şekli sonucu popülizme teslim olunduğunu ifade etti.

Bir soru üzerine, iki eşit egemen devletin savunulmasını abesle iştigal olduğunun söylenmesinin kabul edilebilir olmadığını söyleyen Ertuğruloğlu, kendisinin toplum statüsünü ya da Kıbrıs Türkü’nün bunun insafına terk edilmesini asla kabul edemeyeceğini dile getirdi.

Ertuğruloğlu, yine bir milletvekilinin sorusu üzerine doğal gaz konusunda Türk tarafının ortaya koyduğu pozisyona işaret ederek, Türk tarafını dışlayan girişimlerin asla başarılı olamayacağını anlattı.

“KIBRIS SORUNU BU ADADA KİM KİMDİR, KİM KİM DEĞİLDİR SORUNUDUR”

Kıbrıs sorununun bir statü sorunu olduğunu belirten Ertuğruloğlu, “Kıbrıs sorunu, bu adada, kim kimdir, kim kim değildir sorunudur” dedi.

Ertuğruloğlu “Konuşmalarım çıkılan bu yoldan dönelim demek için değildir” diyerek, AB yaklaşımlarını devletin statüsünü ayaklar altına aldığını anlatmak istediğini belirtti. Asla toplum statüsünü kabul etmediğini yineleyen Ertuğruloğlu, toplum olunsa Meclis’in de bakanların da cumhurbaşkanlığının da olamayacağını kaydetti.

Bir soru üzerine “Dünya Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bu şekilde kabul etti, bununla savaşamayız” düşüncesini kabul edemeyeceğini söyleyen Bakan Ertuğruloğlu “Sen tanısan da Rum, Kıbrıs Cumhuriyeti değildir” dedi.

“Biz AB’nin yaptığı yanlışa boyun eğerek, kendimizi onlara göre ayarlamamız lazım ki ilerleme kaydedelim” düşüncesinin yanlış olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu AB’nin yaptığı yanlışın bedelini Kıbrıslı Türklere ödetmeye çalıştığını ifade etti.

Uluslararası toplantılara katılımıyla ilgili bir soru üzerine Ertuğruloğlu, bu toplantılara KKTC’yi temsil ederek gittiğini ve bunu ifade ettiğini anlattı.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bir başka soru üzerine de, hangi partiden olursa olsun diğer makam sahipleriyle ters düşme gailesi olmadığını, esas sıkıntının ülkede estirilen popülizm havası olduğunu belirtti.

ÖZYİĞİT: “EGEMENLİĞİ EN ÇOK SAVUNAN BİZİZ”

Meclis’te daha sonra TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun konuşmasına yanıt vermek üzere kürsüye çıktı.

“Egemenliğe inanıyor musun inanmıyor musun” sorusunun doğru olmadığını söyleyen Özyiğit, Kıbrıs Türkü’nün bir devleti olduğunu, bunun tüm çözüm müzakerelerinde de yer aldığını belirtti.

“Egemenliği en çok da savunan biziz ama siyasal eşitlik temelinde, ne birinin yaması ne birinin vilayeti…” diyen Cemal Özyiğit, onurlu bir barış istediklerini, iki bölgeli iki toplumlu siyasal eşitlik temelinde bir çözüm istediklerini anlattı.

Özyiğit, “Kıbrıs Türk halkı bizleri seçti buralara getirdi, biz de bu mücadeleyi sürdürmekle görevliyiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Erme...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmayarak gerilim yaratan ABD Başkanı Joe Biden, iki ülke ilişkil...

21 Nisan 2021 Döviz Kurları 21 Nisan 2021 Döviz Kurları

21 Nisan 2021’in sabah saatlerinde dolar güne 8,1125 lira seviyesinde başladı. Sabah saat 08.20 itibariyle euro/TL 9,7948 liradan...

Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor

Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor. Başbakan Ersan Saner başkanlığındaki toplantı saat 17.00’da başlayacak....

İngiliz kulüpleri Avrupa Süper Ligi’nden çekiliyor İngiliz kulüpleri Avrupa Süper Ligi̵...

Kurucuları olduğu Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeye ilişkin Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham kulüplerinden ayrı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DSİ’nin KKTC’de bulunan proje müdürlüğünün görev süresi uzatıldı DSİ’nin KKTC’...

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Kuzey Kıbrıs Su Te...

22 Nisan 2021 Döviz Kurları 22 Nisan 2021 Döviz Kurla...

Dolar, 22 Nisan 2021 sabahında 8,18 lira bandının üzerinde y...

Aziz Ataoğlu hayatını kaybetti Aziz Ataoğlu hayatını kay...

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Sayın F...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yarın Kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yarın, kutlanaca...

Meclis Danışma Kurulu toplanacak Meclis Danışma Kurulu top...

UBP’nin, erken seçim tarihiyle ilgili, Ad-Hoc Komite oluştur...

Hakan Altun yoğun bakıma alındı Hakan Altun yoğun bakıma ...

Ünlü şarkıcı Hakan Altun, televizyon programının çekimleri ö...

Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika haml...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğ...

Rum liderden iki devletli çözüm itirafı Rum liderden iki devletli...

Kıbrıs zirvesi öncesi Ankara’nın BM’ye gönderdiği 2017’ye ai...

Türkiye’den KKTC’ye 2 milyar 250 milyon TL’lik kaynak aktarımı başlıyor Türkiye’den KKTC...

Türkiye ile KKTC arasında 3 Mart 2021’de Ankara’da imzalanan...

Bahçeli ve Vadili’de elektrik kesintisi yapılacak Bahçeli ve Vadili’d...

Kıb-Tek’ten verilen bilgiye göre Vadili köyünde bugün ...

Eğitim HABERLERİ