Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ertuğruloğlu:Barış Gücü’nün KKTC’nin onayıyla Türk topraklarında görev yapması gerekir

29 Temmuz 2022 - 13:07 'de eklendi ve A+A-

Ertuğruloğlu:Barış Gücü’nün KKTC’nin onayıyla Türk topraklarında görev yapması gerekir

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu BRT’de ‘Haber Kritik’ programına telefonla bağlanarak, BM Güvenlik Konseyi’nin Barış Gücü’nün Adadaki görev süresini uzatma kararını değerlendirdi.
Ertuğruloğlu karar alınırken sözde Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinden onay alınmasının kabul edilebilir bir hareket tarzı olmadığını söyledi.

Ertuğruloğlu, “Bu hata yeni bir hata değil. Eskiden beri, yıllardan beri, başından beri yapılan bir hatadır. Sanki Kıbrıs’ta tüm Adayı ve halklarını temsil eden merkezi bir otorite varmış gibi sözde Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin onayı alınarak Barış Gücü UNFICYP’in Adada görev yapmasının zemini hazırlanmıştır. Zaten Kıbrıs sorunu dediğiniz sorunda budur. Yani Adada halklarını temsil eden Merkezi otorite olmamasına karşın sanki varmış gibi ve bu da Rum tarafıymış gibi BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’a yönelik politikası Kıbrıs sorununun ta kendisidir” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Barış Gücü’nün bütçesinin büyük çoğunluğunun Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından karşılandığını ve taraflı bir güç olarak görevini yürüttüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Bu durumda Barış Gücünün Adada tarafsız bir güç olarak görevini yapması değil taraflı bir güç olarak görev yapması yıllardan beri yaşadığımız bir sıkıntıdır.
Bundan dolayı uzun yıllardır Rum halkının onayını alırken Adanın eşit sahibi Kıbrıs Türk Halkının da onayının alınması gerekmektedir. Biz buolmamasına rağmeniyi niyetliliğimizle misafirperverlik göstererek KKTC topraklarında da görev yapmalarınayıllardır izin verdik. Ama artık bu böyle devam edemez” diye konuştu.

Tahsin Ertuğruloğlu, BM Güvenlik Konseyi yetkililerine BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması ile ilgili yapılan eski hataların devam etmesi halinde birtakım tedbirler almak zorunda kalacakları yönünde yaklaşık iki yıldır uyarıda bulunduklarını söyledi.

Bakan Ertuğruloğlu, “Bizi kaale almamaları halinde hiçbirşey olmamış gibi görev süresini uzatmaları durumunda bizim bir takım tedbirler alma mecburiyetinde kalacağımızı çok net bir şekilde ifade ettik. Şimdi o aşamaya geldik. Alacağımız tedbirleri BM’nin bilgisine getirdiğimizde kamuoyunun da bilgisi olacaktır. Ama özü şudur; BM’nin KKTC topraklarında Rum tarafının onayı ile görevde bulunduğu algısının ortadan kalkması gerekir. BM Barış Gücü eğer KKTC topraklarında görev yapacaksa KKTC ‘nin, Kıbrıs Türk Halkı’nın onayını almış olması gerekir. Bu onay alınmadan Rumların onayı ile KKTC topraklarında görev yapması kabul edilir bir hareket tarzı değildir.Bu tepkimizi ortaya koymama diye bir luksümuz yoktur” dedi.

Bakan Tahsin Ertuğruloğlu, BM’nin Kıbrıs Türk tarafının Adadaki statüsüne ve haklarına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Ertuğruloğlu, “Hiçbirşey olmamış gibi yola devam edilemeyeceği gerçeğini vurgulamak isterim. Bu tedbirlerimiz sert tepki mi? Doğal tepki mi? Haklı tepki mi? Haksız tepki mi? diye yorum yapanların Kıbrıs konusuna bakış açılarına bağlıdır.Biz sert tepki alma sevdasında değiliz. Biz egemenliğimizin, statümüzün haklarımızın saygı gösterilmesi gereken olgular olduğunu vurgulamaya ve kendi ülkemizin topraklarında eğer BM Barış Gücü askerlerinin görev yapması isteniyorsa bunlar KKTC’nin onayına tabi olması gerektiği bir realite olarak ortaya çıkmalıdır” dedi

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman al...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kantara yangınında tahrip olan orman alanında yapılan tespitler, uygulanacak iş ...

Taşkent Şehitleri bugün anılacak Taşkent Şehitleri bugün anılacak

Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 48’inci yıl dönümünde şehit düşenler anılıyor… T...

Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi

Kadınlar Kahvehanesi, ‘Minal Kahve’, Gazimağusa’nın Maraş bölgesinde büyük ilgi görüyor.. BRT ekibi olarak Kadınlar Kahvehanesi’n...

Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı

Macaristan’da düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nda Türk boylarının Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan göç serüveninin temsil edildiği atlı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı Bakan Oğuz yangında tahri...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kanta...

Taşkent Şehitleri bugün anılacak Taşkent Şehitleri bugün a...

Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Kıbrıs Barış Hare...

Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi Gazimağusa’da Kadınlar Ka...

Kadınlar Kahvehanesi, ‘Minal Kahve’, Gazimağusa’nın Ma...

Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı Turan Kurultayı’nda KKTC ...

Macaristan’da düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nda Türk boyl...

Polis: Yeşilırmak’taki yangın kontrol altına alındı Polis: Yeşilırmak’taki ya...

Polis, karadan ve havadan müdahale edilen Yeşilırmak’taki ya...

Yeşilırmak’ta yangın Yeşilırmak’ta yangın

Yeşilırmak’ta bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Yangına, ...

Cumhurbaşkanı Tatar, Taşkent katliamının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı Cumhurbaşkanı Tatar, Taşk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent katliamının 48. yıl dönüm...

Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’nun açıklamalarını yargıya taşıdı Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’n...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşka...

Pulya Festivali başlıyor Pulya Festivali başlıyor...

Geleneksel Pulya Festivali’nin 12.si bu yıl 17-21 Ağustos ta...

Cumhurbaşkanı Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi’ne ait restoranda çıkan yangınla ilgili yetkililerden bilgi aldı Cumhurbaşkanı Tatar, Yeni...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi Plajı’nda...

Eğitim HABERLERİ