Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Esendağlı; Ev içi şiddet var

14 Eylül 2018 - 12:18 'de eklendi ve A+A-

Esendağlı;   Ev içi şiddet  var

Esendağlı:  Protokol ile birlikte, ev içi şiddet gören kadınlara adli yardım sağlanacak. Mali gücü avukat tutmaya yeterli olmayan şiddet gören kadınlara birlik olarak devlet desteğiyle hukuki destek vereceğiz

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında ekonomik gücü yetersiz şiddet mağduru kadınlara hukuki destek verilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Protokole göre Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından hukuki destek alması uygun görülen kadınların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ve onayıyla Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nden avukat ücretinin yüzde 50’si karşılığında hukuki destek alması sağlanacak.

Protokol sadece “1/1998 Sayılı (34/2015 sayılı değişiklik yasasıyla değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekliyle) Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası” kapsamında yapılan koruma emri başvurularını, istidaları ve boşanma davalarını içerecek.

Protokole, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı imza koydu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yer alan protokolün imza töreninde Bakan Çeler’e Müsteşar Erçin Tekakpınar, Bakanlık Müdürü Efsun Salel ile Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt eşlik ederken, Barolar Birliği yetkilileri de hazır bulundu.

ÇELER

Çalışma Bakanı Zeki Çeler imza töreninde yaptığı konuşmada, Barolar Birliği ile bugün önemli ve gerekli bir protokole imza koyduklarını belirterek, ülkede şiddet gören kadınların devlet katkısıyla hukuki haklarının korunması konusunda iş birliğine gittiklerini söyledi.

Çeler, aile içi şiddet olaylarını önceden engellemenin önemli olduğunu, bu yönde adımlar attıklarını ancak olayın yaşanması durumunda da şiddet gören kadınların haklarını korumanın ve yardımcı olmalarının sorumlulukları olduğunu ifade etti.

200-300 BAŞVURU

Bakanlığa yapılan aile içi şiddet iddiaları, şikayet ve başvurularının 200-300 civarında olduğunu, bu şikayetlerin “Alo 183” ve bakanlığın sosyal medya hesaplarına yapıldığını anlatan Çeler, bu protokolle şiddet gören kadınlara yüzde 50 hukuki katkı sağlanacağını, devletin destek vereceğini söyledi.

Çeler, yakın bir zamanda Vakıflar İdaresi ile de bir protokol imzalanacağını ve kira desteği sağlanacağını ifade etti.

ESENDAĞLI

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı da, ev içi şiddetin ciddi bir sorun olduğuna işaret ederek, protokol ile birlikte, ev içi şiddet gören kadınlara adli yardım sağlanacağını kaydetti.

Esendağlı, mali gücü avukat tutmaya yeterli olmayan şiddet gören kadınlara birlik olarak devlet desteğiyle hukuki destek vereceklerini ifade ederek, bu iş birliğini olumlu olarak değerlendirdiklerini söyledi.

PROTOKOLÜN AMAÇ VE KAPSAMI

Protokolün amaç ve kapsamı şöyle:

“Bu protokolün amacı şiddete, cinsel sömürüye veya istismara maruz kalan ve 1/1998 Sayılı (34/2015 sayılı değişiklik yasasıyla değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekliyle) Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası’nın 36. maddesi uyarınca koruma emri için bireysel başvuruda bulunmak ve/veya 28’inci maddesi uyarınca boşanma davası açmak için yeterli maddi imkanları bulunmayan kadınlar hakkında, koruma emirlerinin alınması ve boşanma davalarının açılıp yürütülmesi ile ilgili sağlanacak hizmetlere ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında yapılacak iş birliğinin usul ve esaslarını belirlemektir.

Uygulama: Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından bu protokol kapsamında hukuki destek alması uygun görülen kadınlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ve onayıyla Kıbrıs Türk Barolar Birliği’ne bildirilmesi ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin tarafından belirlenecek bir avukat tarafından Hukuk Muhakemeleri Usul Tüzüğü EK B Kısım 1’de belirlenen avukat ücretinin % 50’si karşılığında hizmet alması sağlanacaktır. Hizmet ücretleri ve diğer masraflar vaka bazlı olarak Barolar Birliği tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirilecek ve ücretler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

Hizmetin İçeriği: Bu protokol yalnızca 1/1998 Sayılı (34/2015 sayılı değişiklik yasasıyla değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekliyle) Aile (Evlenme Ve Boşanma) Yasası kapsamında yapılan koruma emri başvurularını, istidaları ve boşanma davalarını içermektedir.

Bu protokol imzalandığı tarihten itibaren bir yıl süre ile geçerlidir.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum liderliği;  Menderes asıldığında şampanya patlattık Rum liderliği; Menderes asıldığında şam...

NACAK GAZETESİ- EOKA liderlerinden Sampson: “Türkiye’de ordu darbe yaptı ve Menderes ile Zorlu’yu astılar. O zaman biz şampanya patlatt...

Pilli;  Güney’de vaka varsa kapılar açılmaz Pilli; Güney’de vaka varsa kapılar açıl...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, sınır kapılarının açılmasıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Güney Kıbrıs’ta pandeminin devam ...

“Tüm balıklarımız sömürülüyor” “Tüm balıklarımız sömürülüyor”...

NACAK GAZETESİ- Dipkarpaz Çevre Koruma ve Sosyal Aktivite Derneği Başkanı Fırat Borak, son günlerde Karpaz açıklarında görünen büyük ba...

Oktay; KKTC’nin yanındayız Oktay; KKTC’nin yanındayız

NACAK GAZETESİ- KKTC-TC arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması imzalandı. 2 milyar 288 milyon 976 bin TL’lik hibe ve kredi içer...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Atilla ÇİLİNGİR;    ÖNCE VATAN (2) Atilla ÇİLİNGİR; ÖNCE ...

Mazisi neredeyse insanlık tarihi ile başlayan, bugün daha ço...

Aydın AKKURT;  Dünden bugüne “Türkiye bizi bıraktı” diyenler Aydın AKKURT; Dünden bug...

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı İngiltere’ye kiralamasını...

Kamil ÖZKALOĞLU;   KKTC ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC v...

KKTC, Kıbrıs Türk Halkının bir asırdan fazla sürdürdüğü özgü...

Rum liderliği;  Menderes asıldığında şampanya patlattık Rum liderliği; Menderes ...

NACAK GAZETESİ- EOKA liderlerinden Sampson: “Türkiye’de ordu...

Kornavirüs Rum ekonomisini vurdu Kornavirüs Rum ekonomisin...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ekonomisinin Mayıs 2020’de, eko...

Pilli;  Güney’de vaka varsa kapılar açılmaz Pilli; Güney’de vaka var...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, sınır kapılarının açılmasıyla ilgi...

“Tüm balıklarımız sömürülüyor” “Tüm balıklarımız sömürül...

NACAK GAZETESİ- Dipkarpaz Çevre Koruma ve Sosyal Aktivite De...

27 Mayıs 2020 NACAK Gazetesi 27 Mayıs 2020 NACAK Gazet...

27 Mayıs 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Oktay; KKTC’nin yanındayız Oktay; KKTC’nin yanındayı...

NACAK GAZETESİ- KKTC-TC arasında İktisadi ve Mali İş Birliği...

Akkurt, Reşat Akar’a yanıtladı Akkurt, Reşat Akar’a yanı...

Diyalog Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar, Diyalog G...

Eğitim HABERLERİ