DOLAR 33,1019 0.05%
EURO 36,0732 -0.29%
ALTIN 2.578,93-0,83
BITCOIN 2105625-1,50%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Federal Kıbrıs boş bir hayaldir

ABONE OL
09 Eylül 2017 23:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs konusuyla ilgili müzakere süreci 1968 yılından bu yana devam ediyor. Ama ne var ki bir türlü sonuca ulaşılamadı. Bunun da ana nedeni, Rum tarafının sahip olduğu zihniyet, ve Kıbrıs Türk halkını azınlık olarak görmeleridir.
Rum tarafına göre; “Kıbrıs bir Elen adasıdır ve bu adada Kıbrıs Türk halkına en küçük bir hak bile verilemez.”
Bunu, son olarak Rum tarafının, dönüşümlü başkanlık ve siyasi eşitlik konularında takındığı yutum ile de gördük. Rum Yönetimi Başkanı Nşkos anastasiadis de yaptığı açıklamada, bu konuda şöyle demişti;
“Kıbrıs Türkleri bir azınlıktır ve bu azınlığa devlet yönetiminde yetki ve söz hakkı verilemez.”
İşte, böyle bir durumda da federal bir Kıbrıs’ın kurulması mümkün değildir.
Çünkü, Rum tarafının istediği, Kıbrıs Türklerinin kendilerine yama olmasıdır.
Bu gerçeği görmezden gelen içimizdeki bazı çevreler ise hala daha federal Kıbrıs hayali ile yanıp, tutuşmakta ve Rum’un peşinde koşmaktadır.
Güvenlik ve garantiler konularında da Rum tutumunda en küçük bir değişiklik yoktur. Rum tarafının hedefi Türkiye’nin garantörlüğünü kaldırmak ve Türk askerini Kıbrıs’tan uzaklaştırmaktır. Bu da Kıbrıs Türk halkının savunmasız bırakılması ve yeni katliam çukurlarına gömülmesi anlamını içerir.
***
Crans Montana’da gerçekleşen ve başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs Konferansı’nda da gördük ki Rum tarafının tutum ve davranışında en küçük bir değişiklik yoktur. Rum’un hedefi federal bir Kıbrıs değil Kıbrıs’ın tümüne sahip çıkmaktır.
Bu nedenle de , Kıbrıs Konferansı’nda federal Kıbrıs şeklindeki çözüm şekli çökmüş ve mezara konulmuştur.
Bundan sonra bize düşen görev ise, yeni bir yıl haritası belirlemek ve bunu hayata geçirebilmek için mücadele etmektir. Zaten başka bir çıkış yolumuz da yoktur.
Ama ne var ki, dış fonlardan beslenen ve Rum’un taşeronluğunu yapan çevreler de yeniden harekete geçerek , federal Kıbrıs hayali peşinde koşmaktadır. Dikkat edilirse son günlerde dış fonlardan para akışı çoğalmış, buna paralel olarak da “iki toplumlu etkinlikler” de yoğun bir tırmanış yaşanmaktadır.
Buradaki hedef ise, KKTC’nin tanınma faaliyetlerini engellemek ve Rum’un istediği şekilde bir federal Kıbrıs yaratmaktadır.
Ama boşuna gayret ediyorlar.
Çünkü, federal Kıbrıs hayali mezara gömülmüştür.
Kıbrıs Türk halkının istediği de KKTC’nin tanınması, ekonomik ve sosyal açıdan daha da güçlü bir yapıya kavuşmasıdır.
İşte, belirlenecek yeni yol haritası da bu olmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.