Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

FETÖ- Rum işbirliği

15 Temmuz 2019 - 10:00 'de eklendi ve A+A-

FETÖ- Rum işbirliği

Darbeci “Yurtta Sulh Konseyi”nin 15 Temmuz akşamı askeri birliklere gönderdiği sıkıyönetim direktifleri FETÖ’nün KKTC’deki askeri yapılanmasına 22.55’te ulaştırıldı.
FETÖ’nün KKTC askeri yapılanmasına gönderilen direktifler arasında Ercan Havaalanı ve limanların kontrol altına alınması başta olmak üzere birçok emir yer alıyordu. Bu emirler arasında KKTC’deki askeri birliklerin büyük bölümün Mersin’e gönderilmesi de vardı.
DİSİ eski milletvekillerinden Hristos Rotsas da, darbe kalkışmasından bir gün sonra yaptığı açıklamada şöyle diyecekti; “Darbe gecesi büyük bir fırsat kaçırdık. Kuzeydeki Türk ordusuna saldırabilir ve 43 bin Türk askerini esir alabilirdik. Böylelikle de ordumuz Girne sahillerine ulaşmış olacaktı”.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Kolordu Komutanlığındaki (KTBK) eylemlere ilişkin 11 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede FETÖ’nün KKTC’deki askeri yapılanmasıyla ilgili çarpıcı bulgular yer aldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, eski albaylar Fahri Necmi Genç, Mehmet Yılmaz, eski yarbaylar Ali Metin Özer, Ersan Yağcı, Zafer Güvercin, eski yüzbaşı Serkan Cesur, eski teğmen Mehmet Anar ve eski astsubaylar Abdullah Sacid İnceoğlu, Okan Bölükbaş, Hakan Alp ve Serdal Ayhan şüpheli olarak yer aldı.

Söz konusu isimlerin, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütüne üyelikten” ise 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.
Şüphelilerin eylemlerine ilişkin ayrıntılı açıklamalara yer verilen iddianamede, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi ve 15 Temmuz darbe girişiminin nasıl yapıldığı anlatıldı.
Darbe girişiminin FETÖ mensubu askerler tarafından gerçekleştirildiği, bu eylemde yer aldıkları belirlenen sanıklar hakkında açılan birçok davanın mahkumiyetle sonuçlandığı hatırlatıldı.
İddianamede, “sivil imamlar Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek’in cuntanın merkez üssü Akıncı’da bulunmaları”, “kalkışmaya ilişkin mahkeme kararları”, “derdest dava dosyaları”, “yürütülen soruşturmalar”, “itirafçı beyanları” ve “resmi kurumların tespitleri”nin, darbe girişiminin FETÖ’cü bir kalkışma olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekildi.
KTBK’YE GÖNDERİLEN DİREKTİFLER
Sözde Yurtta Sulh Konseyi’nce 15 Temmuz’da birliklere gönderilen sözde sıkıyönetim direktiflerinin, KTBK’ye saat 22.55’te ulaştırıldığı aktarılan iddianamede, kanuna aykırı içerikli mesajların, şüpheliler Serkan Cesur ve Hakan Alp’in emriyle Abdullah Sacid İnceoğlu ve Okan Bölükbaş’ı tarafından Kıbrıs’ta konuşlu ana üst ve bağlı birliklere yönlendirildiği anlatıldı.
Şüpheliler Serdal Ayhan ve ve Mehmet Anar’ın, sıkıyönetim direktifi ve eklerinden önceden haberdar oldukları kaydedilen iddianamede, Mehmet Yılmaz, Ersan Yağcı ve Zafer Güvercin’in de sözde emirleri, personeline tebliğ ettikleri ifade edildi.

Şüphelilerden Fahri Necmi Genç ve Ali Metin Özer’in darbe girişiminden önce sorumluluk alanlarıyla ilgili çalışma yaptıkları belirtilen iddianamede, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından bu çalışmaları bilgisayardan sildikleri tespit edildiği kaydedildi.
İddianamede beyanlarına yer verilen tanık N.Ç, darbe girişiminden birkaç gün sonra olay tarihinde Harekat Merkezi Amiri olan Genç’in, kendisine güvendiğini söyleyerek özel bir şey paylaşmak istediğini dile getirdiğini bildirerek şunları kaydetti:
“Necmi Albay, bana ‘Harekat Merkezi Amirinin bilgisayarında o gün neler yaşandı diye inceleme yaparken isimsiz bir Word sayfasına rastladığını, bu sayfada 15 Temmuz gecesiyle ilgili alınacak emniyet tedbirlerini içeren bir yazı gördüğünü, bu yazıyı Kurmay Başkanı Albay Erdal Dodurga’nın emriyle Harekat Şube Müdürü Yarbay Ali Metin Özer’in Harekat Merkez Amiri Bilgisayarını kullanarak hazırlanmış olduğunu, bu yazının da İdari İşler Astsubayı olan benim dosyamın içinde kayıtlı olduğunu’ söyledi.

Kendisine, ‘Komutanım, yerinizde olsam bu yazıyı gördükten sonra Kolordu Komutanına bildirirdim’ dedim. Necmi albay da ‘Bir dur, sakin olalım, ona göre konuşalım’ dedi. Necmi, Genç albay Harekat Merkezinden çıktı ve 15-20 dakika sonra geldi. Bana, ‘Ya bu yazı önemli bir yazı değil, ben bu yazıyı sildim’ dedi. Bu yazının ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Necmi albayın anlattığı kadarıyla Ercan Hava Alanı ve limanlarda alınacak sıkıyönetim emniyet tedbirleriyle ilgili tek sayfa bir yazı olduğunu söylemesi nedeniyle biliyorum.”
ERCAN HAVALANI
Şüpheli eski albay Genç de ifadesinde, KKTC Ercan Havaalanı ve limanların kontrol altına alınması başta olmak üzere birçok sıkıyönetim emrinin yer aldığı belgenin, darbe girişiminden yaklaşık bir hafta sonra silindiğini kabul etti.
İddianamede, tanık olarak dinlenen askerlerin o geceye ilişkin verdikleri önemli bilgiler yer aldı.
Darbe girişimi sırasında karargahta bulunan tanık C.K, gelişmeleri televizyonda izledikleri sırada şüpheliler eski tabur komutanı Ersan Yağcı ile eski alay lojistik kısım amiri Zafer Güvercin’in, televizyon izlemelerine engel olduklarını ve askerlerin akıllı telefonlarını toplattıklarını söyledi.
“Haberler ve Cumhurbaşkanının ifadeleri asparagastır” diyerek askeri etkilemeye çalışmış
Tanık C.K, Yağcı’nın gelişmeler hakkında bilgi isteyen askerlere, “Arkadaşlar ben size işin aslını anlatayım. Genelkurmaydan emir geldi. Haberler ve Cumhurbaşkanının ifadeleri asparagastır. Yurtta sulh konseyi sıkıyönetim ilan etti ve YAŞ kararları sabaha açıklanacak.” dediğini aktardı.
Yağcı’nın darbe karşıtı açıklama yapan generallerin kızağa alındığını da iddia ettiğini bildiren C.K, havaalanları ile sınır kapılarının kapatıldığını, mahkemelerin lağvedildiğini, sokağa çıkma yasağının uygulanacağını ve illerde sıkıyönetim komutanlarının yönetimi devralacağını söylediğini bildirdi.
“NATO ve AB DARBEYİ DESTEKLİYOR”
Tanık C.K, şüphelilerden eski yarbay Güvercin’in de sözde yurtta sulh konseyinin yönetimi devraldığını, NATO ve Avrupa Birliği’nin darbe girişimini desteklediğini söylediğini anlattı.
Olay tarihinde er olarak vatani görevini yapan E.K. ile aralarında geçen konuşmaya da ifadesinde yer veren tanık C.K, “E.K. bana, ‘Komutanım, darbe başarılı olsaydı İstanbul’a darbeye destek olmak için gidecekmişiz.’ dedi. Tabur komutanı Zafer yarbay ve Ahmet binbaşı konuşurken duymuş.” ifadelerini kullandı.

Tanık E.K. de olay akşamı Yağcı’nın rütbeli askerlerden erlerin telefonlarını almaları emrini verdiğini anlattı.
Daha sonra Yağcı ve Güvercin’in görüştüklerini belirten E.K, kendilerine servis yapmak için odaya girdiğinde ikilinin konuşmalarına ara verdiğini, dışarı çıkacağı esnada Yağcı’nın, “Darbe gerçekleşirse birlik Mersin’e gidecek.” diye konuştuğunu duyduğunu aktardı.
GİRNE
Darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce Yağcı’nın “eski tip cep telefonuyla” sık sık görüşme yaptığına şahit olduğunu anlatan E.K, şüpheliler Yağcı, Güvercin ve eski alay komutanı Mehmet Yılmaz’ın haftada iki veya üç kez mesai saatlerinde üniformalı bir şeklide Girne’ye gittiklerini ancak bunu ne maksatla yaptıklarını bilmediğini söyledi.
“MERSİN’E GÖTÜRECEKLER”
Tanık Y.E. ise astsubay C.K’nin, şüpheli Yağcı’nın şoförü E.K’ye gelişmeler hakkında sorular yönelttiğini, E.K’nin de “Komutanım bizi galiba Mersin’e götürecekler.” dediğini belirtti.
Bunun üzerine C.K’nin, “Böyle bir şey yaparlarsa ben tabur komutanını esir alacağım.” dediğini bildiren Y.E, C.K’nin, alay komutanını da derdest etmesi için başka bir astsubaya talimat verdiğini kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ