Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

FETÖ’nün KKTC’deki Medya Yapılanması… Brüksel’den yönetiliyor

26 Temmuz 2019 - 13:16 'de eklendi ve A+A-

FETÖ’nün KKTC’deki Medya Yapılanması… Brüksel’den yönetiliyor

NACAK GAZETESİ- FETÖ’nün en önemli “Basın İmamlarından” biri olan Selçuk Gültaşlı 15 Temmuz darbe kalkışması öncesinde sürekli olarak KKTC’ye gelirken, FETÖ’nün “KKTC’deki Medya Yapılanmasını” da yönetiyordu.
Gültaşlı, 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra hakkında tutuklama kararı çıkarılınca Belçika’ya kaçtı. Gültaşlı şimdi FETÖ’nün KKTC’deki “Medya Yapılanması”nda yer alan gazetecilerle Brüksel’de görüşüyor.
FETÖ’nün KKTC’deki “Medya Yapılanması”nda yer alan gazeteciler “iki toplumlu etkinlikler” ve “konferanslar” adı altında Brüksel’e davet edilirken, tüm harcamalarının Rum Yönetimi tarafından karşılanması da dikkat çekiyor.
FETÖ, Belçika’da özellikle de AB kurumlarına ev sahipliği yapan başkent Brüksel’de geniş bir ağa sahip. Bu ülkede FETÖ, Belçika Aktif Dernekler Federasyonu (FEDACTIO) adı altında örgütlenmiş durumda. Federasyonun internet sitesindeki bilgilere göre, eski başkanı, darbe girişimi sonrası kapatılan Kimse Yok mu Derneğinin Genel Başkanı İsmail Cingöz olan FEDACTIO’ya yan şubeleriyle beraber 60 kadar dernek üye durumda. Bunlar arasında Belçika Türk İşadamları Derneği (BETİAD), örgüte finansman sağlanmasında önemli bir işlev yürütüyor. Aktif Girişimciler Birliği, Küçük Girişimciler Birliği, Hainaut Girişimler Derneği, Mercury İş Adamları Derneği ve Limburg Aktif Girişimciler Birliği derneklerinin birleşimi ile kurulan BETİAD, Brüksel, Anvers, Hainaut, Lige, Gent, Limburg kentlerinde faaliyet yürütüyor. FETÖ derneğinin, Belçika’da Fransızca konuşulan Valon bölgesine oranla Flaman bölgesinde daha etkin olması dikkati çekiyor.
TUSKON AP
FETÖ ile bağlantılı olduğu için kapatılan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) AB Temsilciği ise, Avrupa Parlamentosunda (AP) örgüt lehine çalışma yürütüyor.
SIZMA FAALİYETLERİ
AB kurumlarına sızmak için ağ kurdular TUSKON’un yanı sıra Brüksel’deki European Professionals Network (Avrupa Profesyoneller Ağı – EPN) ise, FETÖ’nün AB kurumları başta olmak üzere önemli uluslararası kurumlara sızma çabaları çerçevesinde çalışmalar yapıyor.
KADIN DERNEKLERİ
Kadın dernekleri Örgüt Belçika’da birçok kadın derneği ile faaliyet yürütüyor. Bunlardan Turquoise, Charleroi ve Anvers’de; Golden Rose, Bru¨ksel ve Charleroi’da; Koza, Gent’te; Damla, Beringen ve Hasselt, Heusden, Diest, Mol ve Maasmechelen’de; Inspiration ise Anvers’te bulunuyor.
GENÇLİK DERNEKLERİ
FETÖ ile bağlantılı gençlik derneklerinden Flaman Olimpiyatları Derneği ve Frankofon Olimpiyatları Derneği Brüksel’de, For Youth ise Brüksel, Gent, Anvers, Willebroek, Maasmechelen, Beringen ve Genk’te çalışmalar yürütüyor. Öğrenci dernekleri olarak da Brüksel, Gent, Anvers, Hasselt’te şubeleri bulunan Belçika Öğrenci Platformu bulunuyor. İslam Dersi Öğretmenleri Derneği ve Belçika Türk Veliler Birliği de örgütle bağlantılı diğer iki dernek olarak öne çıkıyor.
KÜLTÜR SANAT DERNEKLERİ
Örgütün çok sayıda kültür sanat derneği de Belçika’da faaliyet halinde. Flaman Kültürlerarası Merkez ve Kültürlerarası Diyalog, Gent’te; Cedicow ve Le Pont Kültürlerarası, Liege’de; Belçika Türk Dostluk Derneği, Brüksel, Anvers, Hasselt ve Charleroi’da bulunuyor.
FETÖ ELEBAŞI KÜRSÜSÜ
FETÖ’nün Kültürlerarası Diyalog Platformu, Belçika’da Katolik Leuven Üniversitesiyle işbirliği içinde faaliyet yürütüyor. Katolik Leuven Üniversitesinde FETÖ elebaşı adına kurulmuş kürsü mevcut.
OKULLAR
FETÖ’nün Belçika’da 12 şubesi olan 2 okulu bulunuyor. Bunlardan Fransızca olan Ecole Des Etoilles’ın Brüksel, Charleroi ve Liege’de ilkokulu, Brüksel ve Charleroi’da ortaöğretim okulları bulunuyor. Flamanca eğitim veren Lucerna Kolejleri ise Bru¨ksel, Anvers, Genk ve Houthalen’da bulunuyor.
ETÜT MERKEZLERİ
Örgütün “etüt merkezleri” olarak faaliyet gösteren yapılanmalarından Academia Anvers’te, Gouden Meridien Gent’te, Compas Willebroek’te, Tempus Beringen’de, Poorten en Bruggen Sint-Niklaas’ta, de Oesa Zele’de, Prisma Brüksel’de, La Tulipe ise Charleroi ve Liege’de yer alıyor. Vuslat Toplum Merkezinin ise, Beringen, Genk, Heusden Zolder, Maasmechelen ve Mol’da şubeleri bulunuyor. Şubeler, FETÖ üyelerinin Türkler ve Belçikalıları örgütle tanıştırma merkezleri olarak işlev görüyor.
MEDYA KOLU
Medya ayağında ise, FETÖ ile bağlantılı olduğu için önce kayyum atanan, darbe girişimi sonrası da kapatılan Zaman gazetesinin Belçika ve Hollanda’da yayın yapan uzantısı Zaman Benelux ve Zaman Vandaag yer alıyor. Flamanca ve Fransızca yayın yapan gazete, Türkiye aleyhtarı yayınlarıyla biliniyor. Gazete, Belçika’daki FETÖ karşıtı Türk kökenli siyasileri yayınlarında hedef alıyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yunan Genelkurmay Onursal Başkanı Parayudakis; Kıbrıs’ı silahla kurtarabiliriz Yunan Genelkurmay Onursal Başkanı Parayu...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı Onursal Başkanı emekli General Manusos Parayudakis “Kıbrıs’ı kurtarabiliriz” diyerek,...

Fransız savaş uçakları Baf’a konuşlanacak Fransız savaş uçakları Baf’a konuşlanaca...

NACAK GAZETESİ- Fransa’ya ait Charles De Gaule savaş gemisi şubat ayı sonlarında bölgeden ayrılacak ve bunu başka bir hareket izleyecek...

Kara para aklama olayları… Moneyval Raporu açıklandı Kara para aklama olayları… Moneyval Rapo...

NACAK GAZETESİ- ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’nin, ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın oğlunu kara para aklanma...

Rum-İtalya işbirliği… Ortak askeri tatbikat yaptılar Rum-İtalya işbirliği… Ortak askeri tatbi...

NACAK GAZETESİ- “Virginio Fasan” adlı İtalyan savaş gemisi Rum Yönetimi’nin Deniz Kuvvetleri ile birlikte askeri tatbikat gerçekleştird...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (I) Fuat VEZİROĞLU; AKINCI ...

Akıncı, yani Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı kimin eseridir? Hat...

Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angeli...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünd...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kı...

Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları F...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı M...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e ...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Top...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız ha...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin ...

Rumlar en çok orduya güveniyor Rumlar en çok orduya güve...

NACAK GAZETESİ- 2019 yılı Sonbaharı Eurobarometre sonuçların...

Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’e üçüncü gemimiz geliyor Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz) üçü...

Aydın AKKURT;  FETÖ- AHVAL NEWS VE RUM PROPAGANDASI Aydın AKKURT; FETÖ- AH...

Londra merkezli, FETÖ’nün Avrupa’daki yayın organı AHVAL NEW...

Eğitim HABERLERİ