Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Fransa ile Yunanistan arasında gizi anlaşma… Hedef Türkiye

13 Temmuz 2020 - 10:15 'de eklendi ve A+A-

Fransa ile  Yunanistan arasında gizi anlaşma…  Hedef Türkiye

NACAK GAZETESİ- Anlaşmaya göre Yunanistan ile Fransa arasındaki savunma işbirliği geliştirilecek. Yunanistan, Fransa’dan iki adet “Belh@rra tipi firkateyn alacak. İki ülkeden birinin tehditle karşılaşması durumunda diğeri yardıma koşacak. Bunların dışında , ABD’nin de onayıyla Fransa, İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın katılımıyla Türkiye’ye karşı “4’li koalisyon” oluşturulacak.

AB’nin kurumsal organlarında bu hafta Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye’nin tavrının ele alınacağını yazan Rum basını; Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceğini ilettiği Dönem Başkanı Almanya’nın Türkiye’yi rahatsız etmek istemediğine ancak Fransa’nın daha sert, Türkiye’yi köşeye sıkıştıracak önlem alınmasını istediğine vurgu yaptı.
Türkiye’nin sismik araştırma gemisini ya Meis adası civarına veya Girit’in 12 deniz mili açığına göndereceği yönünde iki senaryo bulunduğu, ancak nasıl ilerleyeceğinin Atina’nın tepkisine bağlı olacağı kaydedildi.
Fileleftheros haberi manşetten; “Türkiye Emrivakiyle Cevap Verecek… Girit’ten Vazgeçilmeksizin İlk Hedef Kastellorizo (Meis)… Atina Paris’e Yöneldi ve Fransa İle Yunanistan Bir Şeyler ‘Kotarıyor’” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Yunanistan’ın, Türkiye’ye kararlılıkla cevap vereceği mesajını AB’deki ortaklarına ve ABD’ye ilettiğini, mesajının Ankara’ya da ulaştığını kaydeden gazete, Yunanistan’ın Fransa ile direkt irtibat içerisinde bulunduğuna dikkat çekerek, “İki ülke arasında, içeriği çok gizli tutulan bir uzlaşı bulunduğu görünüyor” ifadesine yer verdi..
FRANSA İLE YUNANİSTAN
Haftalık Kathimerini; “Yunanistan ve Fransa Arasında Stratejik Anlaşmaya Doğru… Atina -Lefkoşa Ortak Payda Arayışında, Anastasiadis Salı Günü Atina’yı Ziyaret Edecek” başlıklı manşet haberinde; Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Brüksel’de gerçekleştirilecek zirve çerçevesindeki randevusunun, iki ülke arasında stratejik ilişki anlaşması yapılmasını hedeflemekte olduğunu bildirdi.
AB zirvesinin Miçotakis’in “çok önemli” Macron ile görüşmesinde, Yunanistan ile Fransa arasındaki savunma işbirliğinin geliştirilmesi yöntemleri ile Yunanistan’ın Fransa’dan iki adet “Belh@rra tipi firkateyn alması ihtimalinin masaya yatırılacağına işaret edilen haberde, “iki ülkeden birinin tehditle karşılaşması durumunda birbirlerine yardım etmesini öngören anlaşma yapılması isteniyor” ifadesine yer verildi.
4’LÜ “SAVUNMA”
Haftalık Simerini ise; “Savunma Koalisyonu Geliyor… Fransa, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs İleri Görüşme Aşamasında Bulunuyor” başlıklı manşet haberinde; Fransa, İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın katılımıyla, Doğu Akdeniz alanını kapsayacak, koalisyon şeklinde bir 4’lü işbirliğinin tezgâhta bulunduğunu yazdı.
Gazete edindiği bilgilere dayanarak, 4’lü koalisyon oluşturma çabalarında ileri aşamada bulunulduğunu, halihazırda kapsam bölgelerinin haritalarının verildiğini ve bu işbirliğinin savunma niteliğine sahip olması için, dayanacağı angajman kurallarının tartışılmakta olduğunu kaydetti, özetle şunları ekledi:
“Bu prosedür Kıbrıs limanlarında kolaylık sağlanmasına, tatbikatlara olanak tanıyor ve elbette Fransız Total şirketinin müdahil olduğu Kıbrıs MEB’indeki ve Girit bölgesindeki doğal gazdan güvenli istifade ile alakalıdır.”
Gazete; “saldırgan nitelikte olmadığını” öne sürdüğü 4’lü koalisyonun İsrail tarafından onaylandığını, ABD’nin de en azından müsamaha gösterdiğini İsrail’in onayını aldığını, müdahil 3 ülke NATO üyesi olduğu ve ABD’nin Güney Kıbrıs ile ilişkilerini Rubio-Menendez yasası tahtında derinleştirmek istediği için “en azından müsamaha gösterdiğini” yazdı.
Koalisyon hazırlığında olan 4 ülkenin de, AB üyesi olması ve bölgedeki güvenlik boşluğunu kapatıyor olması nedeniyle prosedürün, bölgedeki ortakların çıkarları ile bağlantılı görülebileceğini belirten gazete, “Yani AB’nin sorumluluğunda olması gereken ancak kendi askeri kuvvetleri olmadığından yapamadığı güvenlik alanını kapsayan AB devletler grubu söz konusudur” ifadesini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları yağmalanıyor…...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırının İnşa Edilmesi İzinsiz” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk mülkü olan bahse k...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve e...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının sayısında son bir ayda yaşanan artış ve vakaların daha genç yaştaki kişilerde ...

Rum subayları İngiltere’de eğitilecek Rum subayları İngiltere’de eğitilecek...

NACAK GAZETESİ- Rum askerlerinin ABD’de eğitilmesi gündemdeki yerini korurken, Güney Kıbrıs ile İngiltere Savunma Bakanlıkları 2020-202...

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını patladı Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını patl...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarında büyük bir artış yaşanırken, sadece Limasol’da 1000- 1500 enfekte kişi olduğu aç...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının ya...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi d...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağ...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, G...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yık...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet H...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor...

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştı...

Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları y...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırını...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının say...

“Alım gücü yüzde 50 düştü” “Alım gücü yüzde 50 düştü...

NACAK GAZETESİ- Dövizin patlama yaptığı bu günlerde çalışanl...

Anavatan yardım elini yine uzattı Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZETESİ- Türkiye KKTC’ye 5 ambulans, 10 vantila...

Rum  yine Erenköy’ü hedef aldı… Cengiz Topeller yine gelebilir Rum yine Erenköy’ü hedef...

NACAK GAZETESİ- Erenköy direnişinin 56. yıldönümünü kutlama ...

MASAK’tan büyük operasyon… Yaşam Ayevefe’nin  33 yıl hapsi isteniyor MASAK’tan büyük operasyon...

HABER TÜRK- Aylar süren araştırma sonunda 101 kişilik suç ör...

Eğitim HABERLERİ