Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Garantiler ilk günden kaldırılmalı”

16 Ekim 2017 - 8:35 'de eklendi ve A+A-

“Garantiler ilk günden kaldırılmalı”

Güney Kıbrıs’taki AKEL partisinin polit bürosu üyesi ve Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde danışmanlık yapan TumazosÇelepis, Rum basınında yer alan demecinde, Crans-Montana sürecinden söz etti.
Haravgi gazetesinde yayımlanan demecinde, kendilerinin ezelden beridir ve ısrarlı bir şekilde Garanti Anlaşmaları ile müdahale haklarının kaldırılmasını istediğini ifade eden Çelepis, Crans-Montana’da, Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’ten, çözümle olmasa bile, en azından Türkiye’yi teşhir ederek, bu meselelerde kendileri için olumlu ortamdan yararlanmasını beklediklerini dile getirdi.
BM Genel Sekreteri AntonioGuterres’in raporunun durumları, Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’ten oldukça farklı tasvir ettiğini de ifade eden Çelepis, başkanlığa göre, Crans-Montana’daki başarısızlığın sebebinin, Türkiye’nin garantiler, müdahale hakları, hatta askeri üsle ilgili ısrarı olduğu görüşünü ifade etti.
Bunun da ötesinde, BM Genel Sekreteri’nin, hakemlik rolüne sahip olmadığı ve sürecin devam etmesini istediğinden, taraflara sorumluluk yüklemesinin söz konusu olmadığının savunulduğunu ifade eden Çelepis, Genel Sekreter’in geçmişte de hakemlik rolü olmadığını ancak sorumluluklar yüklediğine işaret etti.
Bununla birlikte Çelepis, sorumluluk yüklenmesinin başka, olayların tasvir edilmesinin başka bir şey olduğunu da söyledi.
“AKEL’i 650 ve 950 askerin kalması konusunda eleştirdiklerini, öte yandan Başkan’ın Türk üssünden söz ettiğine” dair bir ifade konusunda ise Çelepis, “müzakere masasında Türk Üssüne dair bir konu tartışıldığına dair hiçbir fikri olmadığını” söyledi.
“Risk teşkil eden şey Türk Alayı’ndan 650, Yunan Alayı’ndan da 950 kişiyse, bunların 1960 İttifak Anlaşması’nda da yer aldığını” ifade eden Çelepis, “BM Genel Sekreteri’nin atıfta bulunduğu belirsizliğin garantiler veya müdahale haklarının olup olmayacağı değil, Türkiye’nin 650 asker için istediği yeniden gözden geçirme maddesi veya kendilerinin istediği bir sona eriş maddesi olup olmayacağıyla alakalı olduğunu” ifade etti.
“Konferans içerisinde Türkiye kaç kez garantiler ve müdahale haklarının yeniden ele alınmasına dair bir zaman takvimi olması gerektiğini söylemeyi denediyse, BM Genel Sekreteri’nin buna yanıtının kati olduğunu” öne süren Çelepis, kati yanıtın da “garantiler ve müdahale haklarının ilk günden sona ereceği, sona eriş veya yeniden gözden geçirme takviminin ise yalnızca 650 ve 950 rakamıyla alakalı olduğu” şeklinde olduğunu iletti.
Çelepis “garantilerin ilk günden kaldırılmasının Türkiye hariç herkesin tezi olduğunu” da öne sürdü.
Çelepis, taraflardan hiçbirinin Genel Sekreter tarafından önerildiği gibi devam etmeye niyetli olmadığını, bu yüzden seçimlere kadar hiçbir şey beklemediklerini ifade etti.
Çelepis, bunun da ötesinde, bunun kimin seçileceği ve Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri’nin garantilerle müdahale haklarının ilk andan itibaren kaldırılması konusunda söylediklerine ilişkin bahsettiği noktada olup olmayacağına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de işsizlik oranları açıklandı Güney’de işsizlik oranları açıklandı...

Güney Kıbrıs’ta Eylül 2021 ayı kayıtlı işsiz sayısında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63’lük bir düşüş yaşandı. Alithia gazete...

Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamalarına Rum Yönetiminden cevap Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamala...

Alithia, “Ersin Tatar: Maraş Yavaş Yavaş Yerleşime Açılacak… Hükümet: Tatar’ın Sözleri Kıbrıslı Rumların Maraş’taki Mallarına Dönmesiyl...

Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka çıkarlar elde etmek için kullanıyor; desteklerden muaf tutulmalı Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka...

Rum lider Nikos Anastasiadis Slovenya’da gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin Afganistan’dan AB’ye mültec...

KKTC ekonomisi Rum basınında KKTC ekonomisi Rum basınında

Gazete söz konusu haberinde özetle, Güney Kıbrıs’ın Koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıları kalkınmaya yönelik atıla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi Gazimağusa’da Kadınlar Ka...

Kadınlar Kahvehanesi, ‘Minal Kahve’, Gazimağusa’nın Ma...

Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı Turan Kurultayı’nda KKTC ...

Macaristan’da düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nda Türk boyl...

Polis: Yeşilırmak’taki yangın kontrol altına alındı Polis: Yeşilırmak’taki ya...

Polis, karadan ve havadan müdahale edilen Yeşilırmak’taki ya...

Yeşilırmak’ta yangın Yeşilırmak’ta yangın

Yeşilırmak’ta bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Yangına, ...

Cumhurbaşkanı Tatar, Taşkent katliamının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı Cumhurbaşkanı Tatar, Taşk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent katliamının 48. yıl dönüm...

Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’nun açıklamalarını yargıya taşıdı Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’n...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşka...

Pulya Festivali başlıyor Pulya Festivali başlıyor...

Geleneksel Pulya Festivali’nin 12.si bu yıl 17-21 Ağustos ta...

Cumhurbaşkanı Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi’ne ait restoranda çıkan yangınla ilgili yetkililerden bilgi aldı Cumhurbaşkanı Tatar, Yeni...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi Plajı’nda...

Narkotik ekipleri göz açtırmıyor Narkotik ekipleri göz açt...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bu sabah saa...

Muratağa-Sandallar ve Atlılar Şehitleri anıldı Muratağa-Sandallar ve Atl...

Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde toplu katliam sonu...

Eğitim HABERLERİ