DOLAR 18,8145 0.11%
EURO 20,4649 0.36%
ALTIN 1.166,920,53
BITCOIN 4351602,10%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Garantiler kalkmalı  Türk askeri çekilmeli

Garantiler kalkmalı Türk askeri çekilmeli

ABONE OL
01 Ekim 2018 10:42
Garantiler kalkmalı  Türk askeri çekilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NACAK GAZETESİ – Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in New York’ta Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le gerçekleştirdiği görüşme ve görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamalar, Rum gazetelerinde geniş yer bulmaya devam ediyor.
Fileleftheros gazetesi; “Dolaylı Görüşmeler – Başkanın BM Genel Sekreteri’ne Önerisi Bu – Ayrıca Beş Daimi Üyenin de Sürece Katılımı” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bir araya geldiği BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e “iki aşamada diyalog” önerisinde bulunduğunu yazdı.
Anastasiadis’in önerisinin, Kıbrıs sorunundaki sürecin ilerleyebilmesi için iki eksende hareket ettiğini yazan gazete, birinci eksenin “müdahil tarafların tezlerinin incelenmesi için dolaylı temaslar yapılacağı bir dönem olması, ikincisinin ise sürece yardımcı olmaları için BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden faydalanılması olduğunu” kaydetti.
Anastasiadis , yaptığı açıklamada Genel Sekreter’e Rum tarafının tezlerini özetleme fırsatı bulduğunu ifade ederek, bunları şöyle sıraladı:
“1. En kısa zamanda BM kararları ve AB müktesebatına tamamen uyumlu olacak bir çözüme ulaşma hedefiyle, müzakerelerin yeniden başlamasının sağlanması amacıyla, Birleşmiş Milletlerle işbirliğinde bulunmaya hazır ve kararlı olma. Belirttiğim üzere, hedef, tartışılmakta olan bu yeni durumun, işlevselliği, kalıcılığı ve süreyi sağlaması, aynı zamanda bunun çağdışı garantilerden veya işgal ordusunun varlığından tam anlamıyla muaf olması gerektiğidir.
2. Yeni ve yoğun bir çabanın temeli, BM’nin ilgili kararları ve AB müktesebatının ötesinde, bugüne kadar sağlanan ilerleme aynı zamanda 4 Temmuz 2017 tarihinde şekillenen BM Genel Sekreterinin altı maddelik taslağı olacak.
3. Yeni bir çabanın başarıyla taçlandırılması için Kıbrıs Türk tarafı ile Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafının yaptığı gibi, Guterres çerçevesinin altı maddesi üzerindeki tezlerini de yazılı olarak ortaya koyması gerekir. Yeni bir başarısızlıktan kaçınmak için, BM Genel Sekreteri ve özel temsilcisinin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve/veya bunlardan arzu ettiklerinin yardımıyla, yıkıcı bir çıkmaza yol açılmaması için, yeni çabayla ilgili araştırma ve hazırlık yapmaları gerekir.
4. Adada bir güvenlik ve istikrar ortamı muhafaza edilmesi için, UNFICYP’in görev yetkilerinin korunmasının önemine işaret ederek, Türk Ordusu’nun son kışkırtıcı eylemlerinin yeniden bu gereksinimi kanıtladığı vurgulandı.”
Sözlerinin devamında, “Genel Sekreter’in bunlara tepkisinin BM’nin tarafların emrinde olmayı sürdürdüğü” şeklinde olduğunu dile getiren Anastasiadis, Genel Sekreterin Lute’un raporunu alır almaz ve ilgili taraflarla temaslarını tamamlar tamamlamaz, iki tarafla istişare içinde bir sonraki adımlara karar vereceğini yineledi.
Anastasiadis, “BM’nin hedefinin, yalnızca iki toplumun meşru menfaatlerine dayanması ışığında, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi olduğunu” da söyledi.
Habere göre, BM Genel Sekreteri’nin elinde Lute’un sonuçlarının olup olmadığının sorulması üzerine ise, buna olumsuz yanıt veren Anastasiadis, başka bir soruya yanıtında ise “toprak konusuyla ilgili haritalar sunulmasının, Cenevre ve Crans – Montana konferansına gitmelerinin koşullarından biri olduğunu ve Kıbrıs Türk tarafının haritayı geri çektiğini” öne sürdü.
BM Genel Sekreteri’nin yeni bir çabayla ilgili zemin olup olmadığı konusunda, bir fikre sahip olup olmadığının sorulması üzerine ise Anastasiadis, “Guterres’in oldukça dikkatli olduğunu” söyleyerek, “Guterres’in ilk önce Lute’un raporunu teslim alması gerektiğini yinelediğini” aktardı.
Yeniden harekete geçmenin BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılımıyla mı ilgili olduğunun kendisine sorulması üzerine ise Rum lider, “beş daimi üyenin varlığının bir konferans düzenlenmesi durumunda olduğunu, ancak BM Genel Sekreterinin, diyaloğun yeniden başlamasına izin verecek koşulların şekillenmesine yardımcı olmaları ve katkıda bulunmaları için, beş daimi üyeyi çağırmayı gerekli addetmesini ise ihtimal dışında bırakmadıklarını” ifade etti.
Anastasiadis örneğin, “Guterres çerçevesinde, başka şeylerin yanında, garantilerin kaldırılması ve Türk Ordusu’nun sayısının (bunun varlığının kesin olarak sona erip ermeyeceğine karar vererek veya tarafların karar vereceği başka bir şeye bağlı olarak) etkin bir şekilde azaltılması konularının öngörülmekte olduğunu” da iddia etti.
Anastasiadis, “daimi üyelerden bazılarının BM tüzüğünün maddelerine, AB anlaşmasına atıfta bulunarak yeterince güvenlik sağladığı, dolayısıyla çağdışı garantilere gerek olmadığı konusunda Türkiye’yi etkileyebilmeleri durumunda, bunun diyaloğun perspektifle ileriye gitmesine yol açabilecek önemli bir yardım olabileceğini” öne sürdü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.