Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Gazeteci Parashos; Anastasiadis iki devletli çözümü kabul etti

18 Ocak 2021 - 13:40 'de eklendi ve A+A-

Gazeteci Parashos;  Anastasiadis iki devletli çözümü kabul etti

NACAK GAZETESİ- “Kathimerini” gazetesinin Güney Kıbrıs’ta genel yayın koordinatörü ve başyazarı görevini yürütürken Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis hakkında kaleme aldığı iddialar ve gazete yönetiminin kendisini desteklememesi sebebiyle istifa eden Andreas Parashos, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis hakkındaki iddialarına yenilerini ekledi.
Politis gazetesi, gazeteci Andreas Parashos’un Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis hakkında, “Altın Pasaport” programından elde ettiği geliri Seyşeller’e özel jetlerle taşıdığı şeklindeki iddialarına, gazeteye verdiği röportajda yenilerini eklediğini, ayrıca tüm olaydan haberdar olan, başta muhalefet partisi AKEL ve diğer birçok Rum siyasetçiyi de eleştirdiğini yazdı.
Parashos, “Bir gazetecinin ne yazacağının sınırlarını ne belirler?” şeklindeki soruya, “konunun önemi” şeklinde yanıt verirken, kendi yazısında ise en önemli etkenin, 2017 yılında BM nezdinde İsviçre’de yürütülen müzakerelerin Rum başkanlığı tarafından terk edilmesinin arkasındaki sebebi araştırması olduğunu söyledi.
Bunun sebeplerini irdelerken, “Büyük gelir getiren ve Anastasiadis’le doğrudan bağlantısı bulunan bir grup iş adamının zenginleşmesine yol açan yatırım karşılığı vatandaşlık programından söz eden bilgileri ve hatta Anastasiadis’in yurt dışına para kaçırdığı iddialarını görmezden gelemediğini” belirten Parashos, “Özellikle müzakerelerin üç yıl donmasına sebep veren 180 derecelik bir görüş değişikliği ile iki toplumlu iki kesimli federasyon çözümü dışına çıkan, özellikle iki devletli çözüm ve gevşek federasyon çözümler hakkında nabız yoklama faaliyetleri varken bu iddiaları görmezden gelemezdim” şeklinde konuştu.
El Cezire televizyonunun ortaya çıkardığı skandal ve bu skandala Rum hükümetinin gösterdiği komik tepkinin ardından, ne kadar vatandaşlık başvurusu varsa hemen onaylayıp “altın pasaport” programını kapatmalarının bu haberleri yapma sebeplerinden biri olduğunu ifade eden Parashos, “kanıt göstermeden iddialarda bulunduğu” şeklindeki eleştirilere ise, gazetecilerin kanıt göstermek zorunda olmadığını, iddiaların muhatabı olan kişilerin aksini kanıtlamaları gerektiği yanıtını verdi.
MONT PELERİN’DEN AYRILMA SEBEBİNİ AÇIKLASIN
Parashos, “gazetecilik mahkeme mi ki kanıt sunsun” ifadesini kullanarak şunları söyledi:
“Anastasiadis bize kanıtlarıyla şunları açıklasın: 2017 yılında Mont Pelerin’deki müzakerelerden, Maraş ve Morfu (Güzelyurt) kendisine verildiği halde neden ayrıldı? Çünkü güya bunu kendisinden Andros Kiprianu istedi diyerek bizimle dalga geçiyor. O’na Seyşeller’e para götürüp götürmediğini sorun. Uçak yere iner inmez para dolu valizlerin bankaya götürülüp götürülmediğini sorun. Bir keresinde, iki devletli çözüme değindiğinde Yoannis Kasulidis’in kendisine; ‘bir daha asla böyle şeyler söyleme’ deyip demediğini sorun”.
Parashos, Anastasiadis’in Crans Montana sonrasında iki devletli çözüm konusunda birçok insanla konuştuğunu da belirtirken, Güney Kıbrıs’ta rüşvet ve rezilliğin en üst makamlara kadar ulaştığını ifade etti.
Rum Meclis Başkanlı olan bir kişinin El Cezire’nin kameraları önünde yakalandığını, Anastasiadis’in bir söyleşisinde; 57 altın pasaport vermesinde bir ahlaksızlık olmadığını söylediğini ve Rum Merkez Bankası Başkanı’nın kendi maaş bordrosunda sahtekarlık yapmasına karşın görevini sürdürdüğünü kaydeden Parashos, Güney Kıbrıs’ta yaşanan tıraşlama, Miloseviç skandalı gibi birçok konuya da atıfta bulundu.
Parashos, muhalefet partilerinin ve özellikle de AKEL’in bu yaşananlar karşısında neden sessiz kaldığını anlamadığını, Yunanistan’ın eski başbakanı Aleksis Çipras ile Anastasiadis arasında Atina’da geçen konuşmanın içeriğinin AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un yanı sıra birçok siyasetçi tarafından da bilindiğini de iddia etti.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüyor. 323 yeni vaka saptandı Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüy...

Güney Kıbrıs’ta günlük koronavirüs vakalarındaki artış eğilimi devam ediyor. Son 24 saatte 323 yeni koronavirüs vakası daha saptandı. R...

Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son yapılan 45 bin 231 testle 283 yeni Covid-19 vakası saptandı. Güneyde dün can kaybı olmazken vaka sa...

DİSİ Başkanı  Neofitu;  Güzelyurt ve Maraş’ı istiyoruz DİSİ Başkanı Neofitu; Güzelyurt ve Mar...

NACAK GAZETESİ-  DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmeler çerçevesinde dün de İngiliz Yüksek Komiseri...

Güney Kıbrıs’ta vakalar artıyor Güney Kıbrıs’ta vakalar artıyor

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’taki vaka sayısının son iki günde yeniden artış eğiliminde.  Son 24 saatte gerçekleştirilen 27 bin 762 tes...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüyor. 323 yeni vaka saptandı Güney Kıbrıs’ta günlük va...

Güney Kıbrıs’ta günlük koronavirüs vakalarındaki artış eğili...

Gazimağusa’da ilginç soygun olayı… Gazimağusa’da ilginç soyg...

Gazimağusa’da , beraberinde henüz tespit edilemeyen meçhul ş...

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 500 bini geçti Dünya genelinde hayatını ...

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 115 milyon 515 bini aşark...

Ataoğlu: Kafeterya dışında kalede bir hasar yok Ataoğlu: Kafeterya dışınd...

Tarihi St.Hilarion Kalesi’nde akşam saatlerinde yıldırım düş...

Koca: Aşının etkisini hissetirmeye başladı Koca: Aşının etkisini his...

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirü...

Sağlık Bakanlığı: 22′ si yerel 27 pozitif vakaya rastlandı Sağlık Bakanlığı: 22̸...

yapıldı, 22′ si yerel 27 pozitif vakaya rastlandı, 1 k...

Eğlence Sektörü İnisiyatifi: Dayanacak gücümüz kalmadı Eğlence Sektörü İnisiyati...

Eğlence Sektörü İnisiyatifi geçtiğimiz yılın Aralık ayından ...

Başbakan Saner yangınla ilgili İçişleri Bakanı Evren’den bilgi aldı Başbakan Saner yangınla i...

Ankara’da bulunan Başbakan Ersan Saner, St. Hilarion’daki ya...

Dışişleri Bakanlığı: Yeşilırmak Mutabakatı’nın açık ihlalidir Dışişleri Bakanlığı: Yeşi...

Dışişleri Bakanlığı, Yeşilırmak Mutabakatı uyarınca, Erenköy...

Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 283 yeni ...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son yapılan 45 bin 231 testl...

Eğitim HABERLERİ