Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Gazimağusa Surlariçi’ndeki eski eserlere QR’lı tabela

Gazimağusa Surlariçi’ndeki ziyarete değer 53 tarihi eser için, eser hakkında detaylı bilginin indirilebileceği QR’lı tabela yaptırıldı. Mağusa Suriçi Derneği’nin (MASDER) projesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteği ile hayat bulan proje, MASDER lokalinde TİKA Lefkoşa Ofis Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş’un da katıldığı etkinlikle tanıtıldı. Kimlik Kartı Projesi altında 53 eser için tabela yapıldı. Tabelalara bahse […]

21 Mayıs 2022 - 15:28 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi. A+A-

Gazimağusa Surlariçi’ndeki eski eserlere QR’lı tabela

Gazimağusa Surlariçi’ndeki ziyarete değer 53 tarihi eser için, eser hakkında detaylı bilginin indirilebileceği QR’lı tabela yaptırıldı.

Mağusa Suriçi Derneği’nin (MASDER) projesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteği ile hayat bulan proje, MASDER lokalinde TİKA Lefkoşa Ofis Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş’un da katıldığı etkinlikle tanıtıldı.

Kimlik Kartı Projesi altında 53 eser için tabela yapıldı. Tabelalara bahse konu eser hakkında geniş bilgi edinebilmek için QR kodları yerleştirildi, bunun yanında yön verici tabelalara aydınlatma yapıldı, 53 eserin yer aldığı İngilizce ve Türkçe dilinde broşür hazırlandı ve zarar verilmiş tabelalar tamir edildi.

MASDER Başkanı Rifat Yalınç, etkinlikte yaptığı konuşmada projenin beklenmedik bir şekilde hayat bulmasının iki yıl aldığını, bunun nedeninin ise Anıtlar Yüksek Kurulu’nun tabelalarla birlikte tasrarlanan aydınlatma direklerine onay vermemesi olduğunu belirtti.

Hazırlanan tabelalarda bulunan QR kodu sayesinde ziyaret edilen tarihi eser hakkında akıllı telefon kullanılarak hem yazılı hem de sözlü geniş bilgiye erişilebileceğini belirten Rifat, internet erişimi bulunmayan turistler olabileceği de düşünülerek, turist rehberleri için taşınabilir akülü wi-fi sistemi de hazırlattıklarını anlattı.

TİKA Lefkoşa Ofisi Koordinatörü Küçükçavuş ise Kimlik Kartı Projesinin TİKA Lefkoşa Ofisi tarafından onaylanan ilk projelerden olduğunu, “ideal projelerden olduğunu rahatlıkla” söyleyebileceğini kaydetti.

Küçükçavuş, tabelaların engelli bireyler düşünülerek tasarlandığını, tekerlekli sandalyeliler dikkate alınarak tabellaların boylarının 1.2 metre olarak tasarlandığını, bunun yanında görme engelliler için de sesli bilgiye erişim imkanı sunulduğunu kaydetti.

Yeni broşürlerin, eski broşürlerdeki 32 esere 21 eser ekleyerek hazırlandığın, böylece bölgenin tarihi zenginliğinin biraz daha öne çıkarılmış olduğunu ifade eden Küçükçavuş, bu eksikliğin Lefkoşa ve Lefke’de de gördüğünü, tarihi eserler yanında mutlaka eser bilgi sunulması gerektiğini belirtti ve bu gibi çalışmaları oralarda da görmek istediğini ifade etti.

Küçükçavuş, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin de Salamis Antik Kent için böyle bir duşünceleri olduğunu ancak henüz bir talep gelmediğini ifade etti.

TİKA’da yürekten proje yapanları anlayacak duruma geldiklerini belirten Küçükçavuş, “MASDER’in en önemli, en ayırıcı tarafı, derneğe gönül verenlerin bitmek bilmeyen idealizmi ve heyecanı, onun için projeyi yaparken çok büyük bir mutluluk duydum” dedi.

TİKA’nın Orta Asya’daki Türk devletlere sahip çıkmak için kurulduğunu ifade eden Küçükçavuş, bugün itibarıyla TİKA’nın yaklaşık 170 ülkede faaliyet gösterdiğini ancak 60 ülkde daimi ofisinin bulunduğunu anlattı.

TİKA’nin gidilen coğrafyanın dinamiklerine göre proje desteği verdiğini de ifade eden Küçükçavuş, TİKA’nın sadece toplum yararı gözeten kurumlarla çalışabildiğine ve talep odaklı çalıştıklarına dikkat çekti. Küçükçavuş, “Talep odaklı çalıştığınızda bir bakıyorsunuz ki afrika’da en çok su kuyusu yapmışsınız” diye konuştu.

Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı altında ülkede bazı tarihi eserler üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak Küçükçavuş, bu çalımaların tam kapsamlı restorasyondan ziyade ayakta tutmaya yönelik olduğunu, bunun da çok önemli olduğunu, TİKA’nın projelerinde ise eserlerin orjinaline uygun şekilde restore edildiğini ifade etti.

Eski eserlerin restorasyonu talepleri de alabileceklerini ancak sorumlu kurumdan önce talep gelmesi gerektiğini belirten Küçükçavuş ,”Tarihi eser kime aitse, irade gösterip, biz burayı yapmak istiyoruz sizinle çalışmak istiyoruz demesi lazım” dedi.

TAK/BRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Basın-Sen ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden iş birliği Basın-Sen ve İnsan Kaynakları Yönetimi D...

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (İKYD) arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Basın-Sen’d...

Din İşleri Başkanlığı’ndan çağrı Din İşleri Başkanlığı’ndan çağrı...

Din İşleri Başkanlığı, bir dönem Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’nde “geçici cami görevlisi” olarak görev yapan Şakir Alemdar isi...

Ertuğruloğlu:KKTC hepimizin devletidir, devletin tanınması hepimiz için gereklidir Ertuğruloğlu:KKTC hepimizin devletidir, ...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs konusunda model tartışmaya gerek olmadığını ifade ederek, “KKTC devleti hepimizin devletid...

Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyo...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Protokolü kapsamın...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Basın-Sen ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden iş birliği Basın-Sen ve İnsan Kaynak...

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve İnsan Kaynakları Y...

Din İşleri Başkanlığı’ndan çağrı Din İşleri Başkanlığı’nda...

Din İşleri Başkanlığı, bir dönem Güney Kıbrıs’taki Hala Sult...

Ertuğruloğlu:KKTC hepimizin devletidir, devletin tanınması hepimiz için gereklidir Ertuğruloğlu:KKTC hepimiz...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs konusunda model...

Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması ...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hüküme...

Töre:TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı “KKTC’nin tanınması” çağrısına Meclis’in sahip çıkması gerekiyor Töre:TC Cumhurbaşkanı Erd...

umhuriyet Meclisi’nin 10. Dönem İkinci Yasama Yılı bugün düz...

“Seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak” suçundan 158 kişi aleyhine işlem başlatıldı “Seyir halinde iken cep t...

  Ülkede bir haftada 79 trafik kazası oldu, kazalarda 21 kiş...

Bir haftada 19 yangın çıktı Bir haftada 19 yangın çık...

Ülkede bir haftada 19 yangın ve 30 hususi servis olayı meyda...

Rekortmen yüzücü Ersoy’a KKTC MOK’dan destek Rekortmen yüzücü Ersoy’a ...

  Türkiye Hazırlık Olimpiyat Merkezi (TOHM) Bursa’da bulunan...

Meclis’te yeni yasama yılı nedeniyle resepsiyon düzenlendi Meclis’te yeni yasama yıl...

Cumhuriyet Meclisi’nde yeni yasama yılının başlaması nedeniy...

Ertuğruloğlu:Tanınma çağrısı egemen eşitlik politikasının bir devamı Ertuğruloğlu:Tanınma çağr...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu BRT’de konuk olduğu ‘Ma...

Eğitim HABERLERİ