Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Geçitkale-Boğaziçi saldırıları… Yirmi dört şehit verdik

21 Kasım 2017 - 0:38 'de eklendi ve A+A-

Geçitkale-Boğaziçi  saldırıları…  Yirmi dört şehit verdik

Mücahitlere verilen emir, ne pahasına olursa olsun kışkırtmalara kapılmamaları ve emir verilmeden ateş etmemeleri biçiminde idi. Bir mücahidin, üzerlerine yürüyen karşı tarafın askerlerinin çok yaklaşması üzerine havaya tek bir mermi atmasıyla, sarılmış bulunan Geçitkale ile Boğaziçi’ne korkunç bir saldırı başladı. Ağır silahlar, uzun menzilli toplar ve zırhlı araçlarla yapılan saldırıya EOKA lideri Kıbrıs asıllı Yunan Generali Grivas komuta ediyordu
y Türk mücahitleri bütün güçleriyle saldırıya karşı direndi. Ancak çok üstün güçlerle yapılan saldırıyı durdurmak olanağı yoktu. Aynı günün akşamı iki köy de düştü. Yirmi dört şehit ve birçok yaralı verildi. İki köy işgal edildi, ancak Türkiye’nin notası ile sabah olmadan Rum güçleri köyleri boşalttılar

23 Nisan 1964’te, Türkler çifte bayram (23 Nisan Milli Egemenlik Ve Çocuk Bayramı ile Kurban Bayramı) yaparlarken, öğle saatlerinde Boğaziçi’ne, bu kez çevre köylerden de takviye alınarak, hiç nedensiz, ani ve daha büyük bir saldırı yapıldı.
Eğlenme ile yeme içmeye olan düşkünlükleri ve öğle saatlerinde yemekte olacakları bilindiğinden, Boğaziçi Türkleri boşta ve gafil avlanmak istendi. Ancak Türkler kısa sürede toparlanarak saldırıya karşı durdular.
Saldırı beş gün beş gece sürdü.
Sonuçta Rumlar bir adım bile atamadılar. Savaş bittiğinde, taraflar başladıkları yerde idiler.
Ateşkes olmasından sonra, İngiliz Askeri Komutanlığı aracılığı ile Türk ve Rum yetkilileri arasında bir toplantı yapıldı ancak bir uzlaşmaya varılamadı.
Rumlar, Boğaziçi köyünün stratejik bir noktasında bulunan ve köy suyunun ana deposunu da barındıran tepenin boşaltılmasını istediler. Tepe ve su deposu, Türkler tarafından denetleniyordu.
Türkler, stratejik önemi olan bu noktayı terk etmeyi reddettiler.
Rumların ikinci isteği, Türk Mahallesi’nden geçen ve Rum saldırıları başladıktan sonra Türkler’in denetimine alınan köy anayolundan, üniformalı ve silahlı olarak serbestçe geçmekti.
“Türkler, yolun silahsız olmaları koşuluyla sivillerce serbestçe kullanılabileceğini, ancak silah ve üniformalıların geçişini izin vermeyeceklerini söyleyince, uzlaşma olmadan toplantı dağıldı.
Yıllar sonra 15 Kasım 1967’de, tarihin seyrini değiştirecek saldırının gerekçesini bu yolun durumu oluşturacaktı.
Daha sonraki yıllarda bölgede küçük çaplı çarpışmalar hiç durmadı.
15 KASIM 1967 SALDIRISI
SALDIRININ NEDENİ
Saldırının nedeni, yukarıda da anlattığımız Boğaziçi yolundan kaynaklandı.
Rum Hükümeti, polis ve askerlerinin Boğaziçi yolunu üniformalı ve silahlı olarak kullanmama koşulunu egemenlik haklarına saldırı olarak gördü ve yıllarca bu konuda BM Barış Gücü nezdinde girişimlerde bulundu. Konu, Barış Gücü ile Türk Liderliği ve New York’taki Türkiye daimi delegesi ile de uzun süre müzakere edildi.
Türk tarafı, yolu üniformalı ve silahlı Rumlara açmayı reddettiği için 15 Kasım 1967 saldırısı, yolu açmak için yapıldı.
16 Kasım – Eylül Sonu 1966 arasında, adı BM kayıtlarına Mehmet olarak geçen, kod adı Çetin olan Türk subayının (Lefkoşa’da Ringo olarak bilinen kişi), agresif davrandığı ve onun görev süresinde BM ve Rumlarla gerginlik yaşandığı doğrudur. Ancak 15 Kasım 1967 saldırısının onunla ilgisi yoktur. Bu saldırı Türk kontrolündeki Boğaziçi yolundan Rumlar’ın askerlerini üniformalı ve silahlı geçirmek istemesinden kaynaklanmıştır.
SALDIRININ GELİŞMESİ
14 Kasım 1967 sabahı, Geçitkale’nin kuzeyi ile kuzeybatısında, gün ağarırken tarlasına sürüsüne giden 30 – 40 Türk köylüsü, o gece Geçitkale’yi saran Rum Kuvvetleri tarafından rehin alındı. Olay, bu askerleri görüp kaçan bir köylünün haber vermesiyle öğrenildi.
“Nitekim bir süre sonra Rumlar, Barış Gücü aracılığıyla bir mesaj gönderdiler. Mesajda, 14 Kasım günü askerlerinin Boğaziçi yolundan geçeceği, eğer bu askerlere müdahale edilirse, ellerinde tuttukları rehinelerin hayatlarının tehlikede olacağı belirtiliyordu.
Rehinelerin yaşamını tehlikeye atmamak için Rum askerlerinin Boğaziçi yolundan geçmesinin engellenmemesine karar verildi.
Yol açıldı ve Rum askeri güçleri yoldan geçti.
Rum Kuvvetleri Komutanı General Grivas da Boğaziçi Rum Mahallesi’ne gitti ve tarlalarından dönerken yakalanıp huzuruna getirilen birkaç Türk köylüsü aracılığıyla, “liderlerinize söyleyin, bizi engellerlerse kafaları koparılacak ve burası kan gölüne dönecek” mesajını ileterek, Türk tarafına gözdağı verdi.
Bu arada Türk rehineler serbest bırakıldı. Bunun üzerine Larnaka’dan yolun tekrar kapatılması emredildi. Bu emir bir süre uygulanmadı, çünkü iki köy çok ağır silahlarla kuşatılmıştı.
Larnaka’nın emriyle, 15 Kasım sabahı günün ilk saatlerinde yol yeniden kapatıldı.
Öğleye kadar süren gergin bekleyişten sonra, saat 14.00’e gelirken, hem kuzey, hem güney yönlerinden Rum askeri konvoyları Boğaziçi yolunun kapalı yerine doğru hareket etti.
İki yönden gelen konvoylar Türk barikatı önünde durup bir süre bekledi. Bir süre sonra silahlı Rum askerleri araçlarından inerek mevzilenmeye ve barikata yaklaşmaya başladılar.
Türk Mücahitleri’ne verilen emir, ne pahasına olursa olsun kışkırtmalara kapılmamaları ve emir verilmeden ateş etmemeleri biçiminde idi. Bir mücahidin, üzerlerine yürüyen karşı tarafın askerlerinin çok yaklaşması üzerine havaya tek bir mermi atmasıyla, sarılmış bulunan Geçitkale ile Boğaziçi’ne korkunç bir saldırı başladı. Ağır silahlar, uzun menzilli toplar ve zırhlı araçlarla yapılan saldırıya EOKA lideri Kıbrıs asıllı Yunan Generali Grivas komuta ediyordu.
Türk mücahitleri bütün güçleriyle saldırıya karşı direndi. Ancak çok üstün güçlerle yapılan saldırıyı durdurmak olanağı yoktu.
Aynı günün akşamı iki köy de düştü. Yirmi dört şehit ve birçok yaralı verildi. İki köy işgal edildi, ancak Türkiye’nin notası ile sabah olmadan Rum güçleri köyleri boşalttılar. (SON)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı  Tatar, Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı kabul ederek gelişmeleri görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, Merkez Bankası Baş...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı kabul ederek görüştü.. Görüşmede, ekonomi ve finans piyasalarındak...

Tatar:Erenköy Direnişi Kıbrıs Türk halkın varoluş mücadelesinde ilham kaynağı Tatar:Erenköy Direnişi Kıbrıs Türk halkı...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy direnişinin Kıbrıs Türk halkın varoluş mücadelesinde ilham kaynağı olduğunu söyledi. Şanlı Erenköy D...

Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spor Oyunları’ ile ilgili açıklama Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spor Oyunları’ ile...

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekrteri Oğuzhan Hasipoğlu, gerekli lobi çalışması yapılmış olsa İslam Spor Oyunlarında Kıbrıslı Türkler’in...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erenköy şehitlerini ve Yüzbaşı Topel’i andı TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erenk...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 58 yıl önce Kıbrıs’ta kahramanca direniş ortaya koyan Erenköy şehitlerini ve şehit Pilot Yüzbaş...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı  Tatar, Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı kabul ederek gelişmeleri görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, Mer...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat...

Tatar:Erenköy Direnişi Kıbrıs Türk halkın varoluş mücadelesinde ilham kaynağı Tatar:Erenköy Direnişi Kı...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy direnişinin Kıbrıs Türk h...

Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spor Oyunları’ ile ilgili açıklama Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spo...

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekrteri Oğuzhan Hasipoğlu, gere...

Tahıl taşıyan 2 gemi daha Ukrayna’dan hareket etti Tahıl taşıyan 2 gemi daha...

TC Milli Savunma Bakanlığı, tahıl taşıyan 2 geminin daha Ukr...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erenköy şehitlerini ve Yüzbaşı Topel’i andı TC Cumhurbaşkanı Yardımcı...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 58 yıl önce Kıbrıs’t...

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: “Yunan/Rum ikilisi son 1 yılda kıta sahanlığımıza 9 kez gemi göndermeye kalkıştı” TC Dışişleri Bakanı Çavuş...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan ve Rum gemilerin...

CTP’nin, Kıb-Tek’e ihalesiz yakıt alımıyla ilgili Yasa Gücünde Kararname’nin iptali davası, Kararname’nin yürürlükten kaldırılması nedeniyle geri çekildi CTP’nin, Kıb-Tek’e ihales...

    CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ara emir için başvurduk...

Şanlı Erenköy Direnişi ve bu direnişte şehit düşenler Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı Şanlı Erenköy Direnişi ve...

Kıbrıs Türk mücadele tarihinin önemli dönüm noktalarından Şa...

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak bu akşam Türkiye’ye gidiyor Cumhurbaşkanı Tatar, Türk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı...

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu… TC Dışişleri Bakanı Çavuş...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ege ve Doğ...

Eğitim HABERLERİ