Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Girne Belediye Başkanı Güngördü’den 1 Haziran Dünya Çocuk Günü mesajı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, çocukların mutluluğu, huzuru, sağlığı, ruhsal ve kişisel gelişimi ve eğitiminin çok önemli olduğunu, çocuklara şiddetten uzak, sevgi dolu, hak ve özgürlüklerine saygılı bir yaşam sunmanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Güngördü, yayınladığı 1 Haziran Çocuk Günü mesajında, çocuklarla birlikte çocuklar için adaletli ve barış içinde bir kent ve yaşam için çalıştıklarını […]

01 Haziran 2022 - 13:44 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi. A+A-

Girne Belediye Başkanı Güngördü’den 1 Haziran Dünya Çocuk Günü mesajı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, çocukların mutluluğu, huzuru, sağlığı, ruhsal ve kişisel gelişimi ve eğitiminin çok önemli olduğunu, çocuklara şiddetten uzak, sevgi dolu, hak ve özgürlüklerine saygılı bir yaşam sunmanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Güngördü, yayınladığı 1 Haziran Çocuk Günü mesajında, çocuklarla birlikte çocuklar için adaletli ve barış içinde bir kent ve yaşam için çalıştıklarını kaydetti. Çocukların çocuk olmaktan kaynaklanan temel hakları bulunduğunu hatırlatan Güngördü, hakların kullandırılmasının teminatı olmak için belediyenin üzerine düşeni her zaman yapmaya haz olduğunu bildirdi. Güngördü mesajında, “Tüm çocuklara, bireysel çıkarlardan uzak, tüm insanlığın saygı, sevgi ve barış içerisinde yaşadığı bir dünyada, başarılı bireyler olmaları dileğimle tüm çocuklarımızın 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü kutluyor, hepsini sevgiyle kucaklıyorum.” ifadelerine yer verdi.
-Çocuk dostu bir kent

Güngördü, Girne Belediyesi olarak çocuk dostu bir kent için yaptıklarını da şöyle sıraladı:

“Tüm çocukların kendi hak ve özgürlükleri konusunda bilgilenmesi için; BM Çocuk Hakları Sözleşme Maddelerinden oluşturulan Çocuk Hakları Sözleşmesi Kitapçığı hazırlatılarak tüm okullardaki öğrencilere dağıtıldı. Aynı zamanda sözleşme maddeleri çerçevelettirilerek tüm okullara asıldı.

Girne Belediyesi, kent içerisinde yaşayan 9-15 yaş arası çocukların katılımıyla cinsiyet, din, dil, ırk, kültür ayrımı gözetmeksizin tüm çocukların temsil edildiği Çocuk Meclisi kurulması için ilk adımı Aralık 2019’da attı. 7 Ocak 2020’de 400 çocuğun katılımıyla Divan oluşturularak, Çocuk Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirildi. İlk çocuk meclisi, başkan ve yönetim kurulu oluşturuldu.

Çocuk Meclisiyle birlikte çeşitli toplantılar gerçekleştirilerek, kentte aktif rol almaları için çalışmalar yapılıyor. Çocuk meclisi, tarihi yer gezileri, çeşitli farkındalık çalışmaları, çocuk etkinliklerinde aktif rol alması sağlanıyor.

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi tarafından çocuklara yönelik psikolog desteği, danışmanlık hizmetleri gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda merkez tarafından Çocukluk Çağı Kanserleri, Akran Zorbalığı, Sağlıklı beslenme ve yeme bozuklukları, Yaşamda teknolojinin yeri ve etkileri gibi konularda okullarda eğitimler organize edildi.

Girne Belediye Eski Binası Sosyal Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü. Burası tüm yaş grubuna hitap edecek kurs ve aktivitelere ev sahipliği yapmakla birlikte, burada çocukların atölye çalışmalarına uygun bir çocuk odası, 20 adet bilgisayar yerleştirilerek çalışma ve ödevlerini yapabilecekleri çalışma odası, ders odaları, dans ve spor odası ve çocuk meclisine ait bir ofis kuruldu.

Belediyemiz kapsamında gerek Sosyal Yaşam Merkezimizde gerekse Kültür Sanat Merkezimizde; çocuklara yönelik halk dansları, resim, seramik, müzik, tiyatro, satranç, İngilizce, bilgisayar kurslarımız ve Türkçe okuma yazma kurslarımız devam ediyor.

Girne Belediyesi sınırları içerisinde 33 adet Çocuk Oyun Parkı bulunuyor. Mevcut parklar yenilenirken,

Son 7 yılda 12 yeni çocuk parkı yapıldı. Denkay Başel Vakıf Parkı ve Cengiz Eminoğlu Vakıf Parkı da bu sene açıldı.

Girne Belediyesi her yıl, Yaz ve Şubat tatillerinde çocuklara yönelik atölye çalışmaları düzenleyerek, sanat, spor ve çeşitli oyun aktiviteleriyle çocukların gelişimi, sosyalleşmesi ve yeteneklerini keşfetmeleri için çalışmalarına devam ediyor.

Girne Belediyesi Kültür Sanat Etkinleri kapsamında Mart-Nisan tarihleri arasında ülkede ilk kez ‘Çocuk Tiyatroları Festivali’ düzenledi.

Öykü Yarışmaları ve çeşitli yarışmalar düzenlenerek, yarışmalara öykü gönderen çocukların öyküleri kitaplaştırıldı. Çocuk Oyunu Yazma yarışması düzenlendi.

Çocuklara çevre bilincini aşılamak ve kentte aidiyet duygusunun gelişimi yanında yeşil bir Girne için çocuklarla birlikte fidan dikimleri gerçekleştiriliyor.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor Esnaf emirname tartışmalarının sona erme...

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatandaşların gözdesi… Büyük yatırımlar, bölgeye hareket getirdi… Esna...

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için y...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, keyifle yaş almak için birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirdiği etkinlikler k...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendir...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği çatısı altında 2006 yılından itibaren faa...

Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı ...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27’nci Dönem 6’ncı Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıylaMeclis Başkanı Mustafa Şentop konuşm...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Esnaf emirname tartışmalarının sona ermesini istiyor Esnaf emirname tartışmala...

İskele Bölgesi son yıllarda hem yerli hem de yabancı vatanda...

Lapta Huzurevi’nde kalan yaşlılar için yoga ve boyama etkinliği düzenlendi Lapta Huzurevi’nde kalan ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın“Yaşlanmak değil, ke...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ediyor… SOS Çocukköyü Derneği’nin...

SOS Çocukköyü Derneği’nin Aile Güçlendirme Programı devam ed...

Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halk vardır Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ay...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27’nci Dönem 6’ı...

Şentop: KKTC’nin yanında durarak, haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz Şentop: KKTC’nin yanında ...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27’nci Dönem 6’nc...

Meteoroloji Dairesi: Perşembe ve cuma günleri yer yer sağanak yağmur bekleniyor Meteoroloji Dairesi: Perş...

Meteoroloji Dairesi’nin 1 -7 Ekim tarihlerini kapsayan hava ...

Töre, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu Töre, yangın bölgesinde i...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, yangın sonrası Ağırda...

KTÖS yetkililerinden Ağırdağ-Dağyolu İlkokulu’na ziyaret.. KTÖS yetkililerinden Ağır...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve İlköğretim Daire...

Cumhurbaşkanı Tatar: Büyük bir felaket önlendi Cumhurbaşkanı Tatar: Büyü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ağırdağ-Boğaz bölgesinde çıkan ya...

Sağlık Bakanı Altuğra:Meme kanseri en sık rastlanan kanser Sağlık Bakanı Altuğra:Mem...

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, meme kanserinin en sık r...

Eğitim HABERLERİ