Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney Kıbrıs ve Bahreyn arasında vizelerin kaldırılması anlaşması imzalandı

14 Eylül 2021 - 9:22 'de eklendi ve A+A-

Güney Kıbrıs ve Bahreyn arasında vizelerin kaldırılması anlaşması imzalandı

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Hristodulidis ve Alzayani, Güney Kıbrıs-Bahreyn ikili ilişkileri ile ilgili konuları derinlemesine ele aldılar ve ardından iki ülkenin bölgesel ve uluslararası düzeyde gerçekleştirecekleri işbirlikleri ile AB-Bahreyn ilişkilerini görüştüler.

İki bakan, Anastasiadis’in resmi ziyareti çerçevesinde belli alanlardaki işbirliklerinin daha da güçlendirilmesi konusunda gerçekleştirilen temaslar konusunda iki tarafın ortak iradesinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Bunun yanı sıra, Güney Kıbrıs ve Bahreyn’in, genelde çalkantılı olan bir bölgede küçük ada devletler olarak diyalog ve bölgesel işbirliklerini güçlendirmelerinin ortak yarar sağladığına, bölgede barışı, istikrarı ve güvenliği güçlendirdiğine ve İbrahim Anlaşmasının imzalanmasıyla oluşturulan olumlu dinamizmin Bahreyn, İsrail ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunduğuna vurgu yaptılar.

Görüşme sırasında, ziyaret teatisi, dışişleri bakanları arasında istişarelerin gerçekleştirilmesi ve Diplomatik Akademiler düzeyinde işbirliği yapılması aracılığıyla, ziyaret çerçevesinde uygulanması konusunda anlaşmaya varılan bir sonraki adımlar incelendi. Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın oluşturduğu ortak üçlü işbirlikleri ağına Bahreyn’in da katılması olasılığı gündeme geldi.

Ayrıca, Güney Kıbrıs’la ilgili ve geniş Doğu Akdeniz bölgesindeki son gelişmeler tartışılarak Bahreyn’in İslam İşbirliği Örgütündeki konuların tartışılmasında oynayabileceği rol ele alındı.

Son olarak, AB – Bahreyn ilişkileri ve Güney Kıbrıs’ın bu yönde oynayabileceği rolle ilgili olarak, Hristodulidis önümüzdeki dönemde AB üyesi devletlerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel’de düzenlenecek çalışma kahvaltısına davet etme iradesini dile getirdi.

Görüşmelerden sonra yapılan açıklamalarda Hristodulidis, çok karmaşık ama aynı zamanda parlak bir geleceği olan bir bölgede iki ada devlet olan Güney Kıbrıs ve Bahreyn’in uzun yıllardır sıkı, tarihsel ve dostluk ilişkileri içinde bulunduklarını vurguladı.

Hristodulidis, “bugün, ikili ilişkilerimiz konusunda geniş bir istişare gerçekleştirerek ikili ilişkilerimizi nasıl daha çok genişleterek derinleştirebileceğimizi ve aynı zamanda bölgesel gelişmeleri ve AB ile Bahreyn arasındaki ilişkileri inceledik” dedi.

Diplomatik, özel ve hizmet pasaportları sahipleri için vizelerin kaldırılması konusunda imzalanan anlaşmaya da değinen Bakan, iki ülke arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda ilerletilmesi kararı aldıklarını duyurdu.

Hristodulidis şöyle devam etti.

“Bölgesel gelişmelerle ilgili, bölgede esen rüzgârların yön değiştirmesinde katalizör bir rol oynayan tarihi İbrahim Anlaşması konusunda Bahreyn’i tebrik etmek istiyorum. Ayrıca Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın bölgedeki diğer ülkelerle oluşturduğu üçlü işbirliği mekanizmasına Bahreyn’in katılım yollarını da ele aldık.”

“Güney Kıbrıs, AB ve bölge ülkesi olarak, AB’nin bölgede daha aktif rol almasının önemli olduğuna sarsılmaz inancım var. AB ile Bahreyn arasındaki ilişkilerin daha da ilerletilmesi konusunu görüşmek amacıyla Dr Abdullatif’i Brüksel’deki Dışişleri Bakanlarının çalışma kahvaltısına davet etmeyi amaçlıyorum. Güney Kıbrıs Brüksel’de bölgenin gelecekle ilgili beklentilerini tanıtmaya çalışacak ve bunu yapmaya devam edecek. Aramızdaki diyaloğu New York’taki görüşmelerimizde de sürdüreceğiz”.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum basını: “Biden, Anastasiadis için zaman bulamadı” Rum basını: “Biden, Anastasiadis i...

Politis, birinci sayfasından “Amerikalılardan Ohi… ‘Dost’ Biden, ‘Dostu’ Niko’yla Görüşmeyecek” başlığıyla yansıtıp “Biden Başkan İçin ...

Amerika Başpiskoposu Elpidoforos’a büyük tepki Amerika Başpiskoposu Elpidoforos’a büyük...

BM’deki Türk Daimi Temsilciliği ile diğer diplomatik ve ticari misyonlarının tek çatı altında buluşturulduğu, bir katının da KKTC’ye ta...

Rum Savunma Bakanı Petridis’ten açıklama Rum Savunma Bakanı Petridis’ten açıklama...

Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, Avrupa Savunma Sanayi Geliştirme Programı çerçevesinde, Avrupa Savunma Fonu’ndan müşterek finan...

Güney’de Kıbrıs Türk malları idaresine ilişkin yasa değişikliği Güney’de Kıbrıs Türk malları idaresine i...

Haravgi gazetesi, Rum İçişleri Bakanlığının Kıbrıs Türk mallarının idaresi ve kira ücretleri konusunda yasa değişikliğine gitmeye hazır...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Başbakan Ersan Saner’in meslekten men edilmesi için imza kampanyası başlatıldı Başbakan Ersan Saner’in m...

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) ka...

Sakarya’da öğrenciler, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gazilerden dinledi Sakarya’da öğrenciler, Kı...

Türkiye Muharip Gaziler Karasu Temsilcisi Enver Yıldız ve Ka...

Küresel piyasalar Fed’den daha ‘şahin’ Küresel piyasalar FedR...

ABD tahvil getirilerindeki yükselişle piyasaya yansıyan enfl...

Ersin Tatar: “İki egemen devlete dayalı politikayı sabırla anlatmaya devam edeceğiz” Ersin Tatar: “İki egemen ...

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkevi’nin a...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azeri mevkidaşı ile New York’ta görüştü Dışişleri Bakanı Tahsin E...

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Baka...

Borrell ile Çavuşoğlu, New York’ta bir araya geldi: “Türkiye ile yakın iş birliği ve koordinasyon esastır” Borrell ile Çavuşoğlu, Ne...

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yük...

Eczacı Kavçın isyan etti: “Elalemin kafasını ben yapacak olsam kokain satar, kral gibi yaşarım” Eczacı Kavçın isyan etti:...

Lefkoşa’daki İmge Eczanesi’nin sahibi Halit Kavçın, kişisel ...

ABD Başpiskoposuna tepki gösteren Rum tarafına Tatar’dan yanıt: “Gelmesi en doğal hakkı” ABD Başpiskoposuna tepki ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpisk...

KKTC’nin vergi rekortmenleri belli oldu KKTC’nin vergi reko...

Maliye Bakanlığı, 2020 Gelir Yılı Kurumlar Vergisi ve Gelir ...

El-Sen: “Teknecik Elektrik Santrali’ni kapatmamız artık an meselesi” El-Sen: “Teknecik Elektri...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) t...

Eğitim HABERLERİ